Euro 2008’in en şoven izleyicisi Türkler oldu

Büyük spor olaylarının izleyicilerini ülke bazında değerlendirmek ve karşılaştırmak üzere...

05.08.2008 - 09:40 | MediaCat

Büyük spor olaylarının izleyicilerini ülke bazında değerlendirmek ve karşılaştırmak üzere inceleyen Carat Monitor, Euro 2008 kapsamında 32 maçı 36 ülke bazında takibe aldı. Buna göre şampiyonayı en çok takip eden izleyici Almanya olurken, en hararetli izleyici Hollandalılar, en şoven izleyici ise Türkler oldu.

1960 yılında ilk kez Fransa’da düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası, geçtiğimiz Haziran ayında 16 takımın katılımıyla İsviçre ve Avusturya’da 48. kez gerçekleştirildi. Türkiye’nin de mücadele ettiği ancak İspanya’nın şampiyonluğuyla tamamlanan Euro 2008, her şampiyonada olduğu gibi bu yıl da dünya çapında milyonlarca izleyici tarafından takip edildi.
Euro 2008, izleyicilerin yanı sıra Carat Expert ve Carat Sport tarafından geliştirilen ve büyük spor olaylarının izleyici kitlelerini inceleyen Carat Monitor adlı bir sistem tarafından da takibe alındı. Buna göre Euro 2008’i en çok Alman izleyiciler takip etti. Türk izleyiciler ise yüzde 8,5 ile 20. sırada yer aldı. Öte yandan şampiyonanın en çok izlenen maçı İspanya ve Almanya arasında oynanan final karşılaşması olurken, ülkemizde de heyecanla takip edilen Türkiye-Almanya yarı final maçı en çok izlenen dördüncü maç oldu.

36 ÜLKE BAZINDA 32 MAÇ TAKİP EDİLDİ

Euro 2008; 2002 World Cup, Euro 2004 ve 2006 World Cup’tan sonra izleyicisi kapsamlı bir şekilde mercek altına alınan ilk spor olayı oldu. Carat Monitor, Euro 2008 kapsamında 32 maçı 36 ülke bazında takip ederek, 1 milyar 302 milyon kişinin yaşadığı bölgeyi kapsayan bir inceleme gerçekleştirdi.
Araştırmaya göre turnuvayı en çok takip eden televizyon izleyicisi tüm ülkeler genelinde yüzde 21,6 ile finalistlerden biri olan Almanya olurken, diğer finalist İspanyollar bu sıralamada 14,3 ile 10. sırada yer aldı. Futbola düşkünlükleriyle bilinen Hollandalılar ise ortalama yüzde 21,1 izleyici oranı ile şampiyonaya en çok ilgi gösteren ikinci ülke oldu. Türkiye ise 20,3’lük izlenme oranı ile milli maç izlenme sıralamasında listede 16. sırada yer alıyor.

HER MAÇI ORTALAMA 5 MİLYON TÜRK İZLEDİ

Turnuvayı izleyen tüm seyirciler arasında yüzde 19’luk seyirci oranıyla turnuvanın en çok izlendiği ülke Almanya oldu. En az izlenen ülke ise maç başına 35 bin izleyiciyle Avustralya olarak kaydedildi. Türkiye ise yüzde 5,9 seyirci oranıyla beşinci sırada yer aldı. Türkiye’de canlı yayınlanan 27 maçı 135 milyon kişi izledi ve her maç ortalama 5 milyon Türk izleyicisi tarafından izlendi. Araştırmaya göre Türkiye’de en çok seyirciye ulaşan karşılaşma 16 milyon seyirciyle Almanya-Türkiye yarı final maçı oldu.

EN ŞOVEN İZLEYİCİ TÜRKLER

Euro 2008’in izleyici kitlesine dair en ilginç sonuçlardan biri de kuşkusuz en şoven izleyici sıralaması. Bu listede birinci sırada Türkiye yer alırken, İtalyanlar ikinci sırada yer alıyor. Listede ilk 10 sırasıyla Rusya, Hollanda, Romanya, İspanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, İsveç ve Hırvatistan şeklinde devam ediyor.

Haberin devamını MediaCat Ağustos sayısında bulabilirsiniz.

HAZIRLAYAN: MELİSA KESMEZ

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.