EURO 2008’de nakit para harcamanın bedeli 30 milyon EURO

UEFA EURO 2008 Resmi Sponsoru MasterCard Worldwide’ın banka kartı markası Maestro tarafından...

16.06.2008 - 11:20 | MediaCat

UEFA EURO 2008 Resmi Sponsoru MasterCard Worldwide’ın banka kartı markası Maestro tarafından yaptırılan araştırmaya göre; UEFA EURO 2008 için Avusturya ve İsviçre’ye yolculuk eden Avrupa’daki futbol taraftarlarının turnuva esnasında nakit para ile yapacakları alışverişlerle, toplamda 30 milyon Euro’ya varan kayba neden olacakları belirlendi.

Maestro tarafından yaptırılan araştırmaya göre, EURO 2008 maçlarını tribünlerden izlemek isteyen futbol tutkunlarının nakit para ile yapacakları alışverişlerle 30 milyon Euro’ya varan para kaybına neden olacakları belirlendi. Tahminlere göre, futbol taraftarlarının nakit kullanarak yapacakları harcamalar, EURO 2008 maçları için Avusturya ve İsviçre’ye seyahat etmesi beklenen 5 milyon taraftarın her birinin, kur farkı, ödenen komisyonlar ve para üstü alamama gibi nedenlerle 6 Euro kaybetmesine yol açacak.

Nakit Para Harcamanın Yaratacağı Maddi Kayıp 27 Bin 638 TV Fiyatına Eşit

Taraftarların banka kartı yerine nakit para harcayarak kaybettikleri para miktarı 9.75 milyon adet bira servisi, 27.638 adet düz ekran TV veya 432.000 adet İsviçre guguklu saatine karşılık geliyor. Taraftarların gol kutlamaları esnasında ceplerinden düşen bozuk paralar da dikkate alındığı takdirde maddi kaybın daha da yükseleceği belirtiliyor. Finans uzmanları, nakit kaybının önüne geçmek için taraftarlara seyahatleri esnasında banka kartlarını kullanmalarını öneriyor.

Araştırmayı derleyen Avrupa’nın en önemli Para Uzmanlarından Sue Hayward “Önemli turnuvalarda, taraftarlar nakit ödeme yolunu tercih ettikleri takdirde birçok yoldan para kaybetmektedirler. Bu nedenle seyahat esnasında banka kartı kullanmak nakit kayıplarının önüne geçmek için en önemli önlemlerden biridir” dedi.

Söz konusu nakit kaybı ile ilgili veriler, tipik bir taraftarın nakit kullanması durumunda aşağıdaki etkenlere bağlı olarak kaybedeceği para miktarının hesaplandığı araştırmaya dayanıyor:

•Avusturya’da kullanılan Euro’dan İsviçre Frankı’na geçiş yaparken aradaki komisyon farkından dolayı kaybedilen paralar

•Yolculuk esnasında çift katı veya fazla ödenen bahşişler: İsviçre’de hesabınıza %15 hizmet bedeli
yansıtılır; Avusturya’da ise bu yoktur. Maestro ile ödeme yaptığınızda gerçek bedeli ödendiğinden emin olunur.

•Seyahat çeki alıp satarken yansıtılan komisyonlardan ötürü kaybedilen paralar

•Taksilere ve toplu taşıma araçlarına yapılan fazla ödemeler: eğer banknot ile ödeme yapılırsa taksiler para üstünü her zaman doğru vermeyebilirler. Ayrıca UEFA EURO 2008 boyunca stada gidiş taraflar için ücretsiz olduğundan otobüs ve tramvaylara ödeme yapılmasına gerek yoktur.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.