Ertuğrul Günay MediaCat’e konuştu

Sektörün son zamanlardaki en sıcak gündem maddelerinden biri, yurtdışı tanıtım ihalesi. Yaklaşık 70 çalışmanın başvurduğu söylenen konkur süreci devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye tanıtımında bundan sonra nasıl bir yol izleneceğine dair sorularımızı yanıtladı...

24.10.2007 - 10:29 | MediaCat

Sektörün son zamanlardaki en sıcak gündem maddelerinden biri, yurtdışı tanıtım ihalesi. Yaklaşık 70 çalışmanın başvurduğu söylenen konkur süreci devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye tanıtımında bundan sonra nasıl bir yol izleneceğine dair sorularımızı yanıtladı.


Türkiye’nin yurtdışı tanıtımı için konkur süreci devam ediyor. Çalışmalar ne aşamada? Süreç ne zaman tamamlanacak?

2008 yılı reklam ihalesinin hazırlık çalışmaları Haziran ayında başlatılmış ve ihaleye katılımı artırmak için bu dönemde bakanlığımızca, kültür tanıtma müşavir ve ataşelerimizden görev bölgelerindeki büyük reklam ajanslarıyla görüşmeleri istenmiştir. Bunun yanısıra dünya genelinde yüksek tirajlı gazetelerde ihale duyurusu yapılmıştır.

2008 yılında Bakanlığımız adına yurtdışında reklam kampanyalarını yürütecek firma veya firmaların seçimi için TUROB (Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği), TURSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği), TYD (Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği), TUREB (Turist Rehberleri Birliği), TUROFED (Türkiye Otelciler Federasyonu), TRT, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Dış İşleri Bakanlığı, Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün temsilcilerinden oluşan toplam 19 kişinin katılımıyla, 3-5 Ekim tarihleri arasında Ankara’da bir ön değerlendirme kurulu toplantısı düzenlenerek, sektör temsilcilerinin yaratıcı çalışmalar hakkındaki değerlendirmeleri alınmıştır.

İkinci aşamada bakanlığımızın yurtdışı teşkilatında görevli kültür ve tanıtma müşavirlerinden oluşan ihale komisyonu, 8-11 Ekim tarihleri arasında ön değerlendirme kurulunun görüşlerini de göz önünde bulundurarak, tanıtma stratejilerimiz doğrultusunda tüm teklifleri titizlikle incelemiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, 15 firma yürütmeyi planladıkları kampanyalarını anlatmak üzere Berlin’e davet edilmiş ve sunumlarını gerçekleştirmişlerdir.

Üçüncü aşamada ise komisyon tarafından son aşamaya katılması uygun görülen firmalar tekliflerini vermek üzere bir kez daha davet edilmiştir. Bu aşama sonucunda pazar ülke gruplarına uygun olduğu düşünülen firmalar komisyon tarafından karara alınmıştır.

En kısa sürede yurtdışındaki reklam kampanyalarımızı yürütecek firmaların isimlerini kamuoyu ile paylaşacağız.

Söyleşinin tamamını MediaCat’in Kasım sayısında okuyabilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.