Ersin Salman ilk Kristal Elma’ları anlatıyor

Reklamcılar Derneği’nin eski başkanlarından ve Kristal Elma’nın mimarlarından biri olan Ersin Salman...

27.05.2008 - 11:16 | MediaCat

Reklamcılar Derneği’nin eski başkanlarından ve Kristal Elma’nın mimarlarından biri olan Ersin Salman yarışmanın 20. yılı nedeniyle bir açıklama yaptı. Salman açıklamasında, Kristal Elma’nın başlangıçta herkesin katılmak için can atacağı, görkemli bir balo olarak tasarlandığını, yarışmanın yol boyunca farklılaştığını söylüyor. Salman’ın konuya ilişkin açıklamasının devamı şöyle:

“Kristal Elma’da geçtiğimiz yirmi yıllık süreçte, kanımca, daha çok olumlu sayılabilecek bir dönüşüm yaşandı. Dağıtım töreni balo salonlarından, garajlara, film stüdyolarına, bahçelere taşındı. Ağırlıklı olarak iş çevrelerinin balosu olmaktan, yaratıcıların happeningi olmaya dönüştü. Resmiyet bir ölçüde azalırken, çalışanların katılımı arttı.

Kristal Elma Türkiye Reklam Ödülleri dağıtım töreni, diyebilirim ki ülkemiz reklamcılığının Oscar törenidir. Burada gözetilmesi gereken hassas bir denge var bence, ciddiyet ve saygınlık düzeyini mutlaka korumalıyız ve de mümkün olan en geniş, en demokratik katılıma ulaşmalıyız. Kırgınlıkları, küskünlükleri, sürtüşmeleri geride bırakarak.

Bir diğer önemli nokta da, reklam ajansı ve reklamverenin doğal çalışma seyrindeki, hayat içindeki yaratıcılığını ödüllendirmektir. Yani elma almak için, pazarlama iletişiminin doğal akışının gerektirmediği fazladan çabalara girmek, elma ilanları, filmleri filan yapmaya kalkmak hem bana hoş gelmiyor, hem de Kristal Elma Reklam Ödüllerinin kuruluş amacına uygun gelmiyor.”