Erdoğan tahtını Gül’e bıraktı

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesini inceleyerek hazırladığı ‘medya raporu’nun Ağustos ayı sonuçları belli oldu…

13.09.2007 - 09:20 | MediaCat

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesini inceleyerek hazırladığı ‘medya raporu’nun Ağustos ayı sonuçları belli oldu…

Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığına ve Köksal Toptan’ın Meclis Başkanlığına seçilmesi, küresel ısınma ve su kıtlığı, Tuğba Özay’ın tutuklanması, Formula 1 heyecanı ve Turkcell Süper Lig’in başlaması, Ağustos ayında medyada gündem oluşturan konu başlıkları oldular.

MTM tarafından her ay düzenli olarak hazırlanan ayın medya gündemi raporuna göre, geçtiğimiz ayın gündemine cumhurbaşkanlığı seçimi damgasını vurdu. Gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam 19 bin 827 habere konu olan cumhurbaşkanlığı seçimi, TV kanalları aracılığıyla 615 saati aşkın süreyle izleyici ile buluştu.


Siyasi gelişmeler üzerine gözler yeniden AB’ye çevrildi…

Avrupa Birliği haberlerinde, önceki ayın aksine yükseliş gerçekleşti. Ay toplamında 14 bin 38 habere konu olan AB haberlerinde Temmuz ayına oranla % 50’yi aşan bir artış yaşandı. ‘Türkiye’deki siyasi gelişmeler Avrupa Birliği ile ilişkilerimizi ne yönde etkiler’ sorusu AB başlığında en çok rastladığımız konu oldu.


Küresel ısınma ve su kıtlığı, hayatımızı etkilemeye başladıkça medyanın ilgisinde de artış gözleniyor…

Her geçen gün kendini daha çok hissettiren küresel ısınma ve beraberinde getirdiği su kıtlığı endişesi, bilim adamlarının gündeminden halkın gündemine taşındı. Yıllardır dikkatleri bu konuya çekmeye çalışan çevreciler, bu yıl yoğun olarak hissedilen küresel ısınmanın etkileri nedeniyle ilgi uyandırmayı başardılar. Medyanın da gündeminden düşürmediği küresel ısınma, geçtiğimiz ayın en sık konuşulan gündem maddelerindendi. Küresel ısınma, Ağustos ayı boyunca toplam 5 bin 730 habere konu edilirken; su kıtlığı haberleri ise 4 bin 302 kez medyada yer aldı.


Orman yangınları hem Türkiye’yi hem dünyayı üzmeye devam ediyor…

Yunanistan’da çıkan büyük yangınlar, Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinden gelen orman yangını haberleri, Ağustos ayında hem Türkiye’nin hem dünyanın üzüntü kaynağı oldu. Yangınlarla pek çok orman alanı kaybedilirken, konu medyanın da yakın takibine girdi; yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 3 bin 194 habere konu oldu.


ÖSS sonuçları açıklandı…

1 milyon 640 bin 259 adayın katılımıyla gerçekleşen ÖSS sonuçlarının açıklanması, Ağustos’ta gündem oluşturan bir diğer başlık oldu. Medyada, 1.865 habere konu olan ÖSS, 41 saat izleyiciler ile buluştu.


Gazeteci Şakir Süter’in ölümü sevenlerini ve medyayı yasa boğdu…

Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören, başarılı yorumlarıyla tanınan Akşam Gazetesi yazarı Şakir Süter’in hayatını kaybetmesi, Ağustos ayında medyanın en çok konuştuğu konular arasında oldu.

Ağustos ayında siyaset gündemi…


Seçim sonuçlandı, siyasi partilere ilgi azaldı…

Rapora göre, başbakanlık sürecinin ardından Cumhurbaşkanlığı tartışmaları ile gündeme sıkça gelen iktidar partisi AKP, geçtiğimiz ay da popülerliğini korumaya devam etti. Ancak AKP haberlerinde, birönceki aya oranla % 29 oranında azalma yaşandı. Ağustos ayında toplam 30 bin 560 habere konu olan AKP, bu süreçte 331 saati aşkın bir süre ekranlarda kaldı.

Ana muhalefet partisi CHP ise en medyatik siyasi partiler listesinde ikinciliğini korusa da, haber sayısındaki ciddi düşüşle dikkatleri üzerine çekti. İktidar partisi ile yaşadığı polemikler nedeniyle siyaset dünyasının yakın markajından hiç çıkmayan CHP, yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 17 bin 804 haberde yer aldı. Haber sayısında önceki döneme göre % 42’lik bir düşüş yaşayan CHP, 169 saat ekranlarda kaldı.

Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan’ın tahtını sallıyor…
MTM Medya Takip Merkezi’nin 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yayımlanan her haberi tek tek ve titizlikle inceleyerek gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarına göre, Ağustos ayında siyaset gündemine damgasını vuran isim, yıllardır zirveden inmeyen Başbakan Erdoğan’ı geride bırakan yeni Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül oldu. Cumhurbaşkanı seçimi öncesinde ve sonrasında pek çok tartışmayı beraberinde getiren Gül, ay toplamında 28 bin 27 habere konu edildi. Önceki aya göre haber sayısı % 185 artan Gül, 543 saat TV ekranlarında yer aldı.

Yıllardır medyanın en çok konuştuğu siyasetçi unvanını elinde tutan Başbakan Erdoğan, Ağustos ayında tahtını Abdullah Gül’e bıraktı. Önceki döneme göre haber sayısı % 9 oranında azalan Erdoğan, ay toplamında 25 bin 371 habere konu oldu. Başbakan Erdoğan ile ilgili haberler, 300 saat boyunca izleyenlerle buluştu.


10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, vedasıyla medyanın gündeminde…

Görevini Abdullah Gül’e teslim eden 10. Cumhurbaşkanı Sezer, köşkten ayrılırken büyük bir kalabalık tarafından uğurlandı. Yaptığı veda konuşmasıyla ve çeşitli haberlerle siyaset dünyasının ilgi odağı olan Sezer, yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 9 bin 387 habere konu edildi ve 123 saati aşkın süreyle ekranlarda kaldı.

Meclis Başkan’ı seçilen Köksal Toptan, siyaset medyasının yeni gözdelerinden…
AKP Milletvekili Köksal Toptan’ın 450 oyla Meclis Başkanlığına seçilmesi, haber sayısında patlamaya neden oldu. Önceki aya göre haber sayısında % 4.707 artış olan Toptan, gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında 8 bin 413 habere konu oldu.

Ağustos ayında ekonomi gündemi…


THY’daki anlaşma ekonomi basının markajında…

Toplu iş sözleşmesine yönelik görüşmeler nedeniyle medyanın aylardır yakından takip ettiği THY, Ağustos ayında ekonomi gündeminde sıkça yer alan konulardan biri oldu. Uzun süre anlaşmanın sağlanamaması, medyanın konuya ilgisini arttırdı. Ay boyunca gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam 6 bin 247 habere konu olan THY, 66 saate yakın bir süre ekranlarda kaldı.

THY, toplu iş sözleşmesi sürecinde sıkça gündeme gelen Hava-İş sendikası ise tüm mecraların toplamında 3 bin 711 habere konu edildi.


Sabancı Holding, Gıdasa hisselerini satıyor…

Gıda sektöründen çekilme kararı alan Sabancı, ekonomi basının gündemine oturan konular arasındaydı. Hisselerinin yüzde 99.65’ini, BİM’in büyük ortağı Mustafa Latif Topbaş’a satan Sabancı Holding, yazılı, görsel ve elektronik basında
toplam 1.007 habere konu oldu.


AvivaSA’ya medyadan ilgi yüksek oldu…

AK Emeklilik ile Aviva Hayat ve Emeklilik’in, AvivaSA adı altında birleşmesi, geçtiğimiz ay dikkatleri çeken bir diğer başlık oldu. Ekonomi dünyasının yakından takip ettiği birleşme, sigorta sektöründe de hareketlenmelere neden oldu.

Geçtiğimiz ayın dikkatleri çeken bir diğer gelişmesi ise, Ülker’in ismini, Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş. olarak değiştirmesiydi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.