Engelsiz ulaşımın haritası

Fransa'dan engelli bireylerin ulaşım sorununa dikkat çeken gerilla bir farkındalık çalışması.

29.08.2019 - 10:24 | Arzu Nilay Kocasu

Paris, 2024 Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmak için gün sayıyor. Ancak tarihiyle dünyayı kendine hayran bırakan bu kıymetli şehrin büyük bir kusuru var: Paris metro ağının yalnızca yüzde 2 gibi kısıtlı bir bölümü engelli bireylerin erişimine uygun donanıma sahip.

Metro ağının tamamı engelli dostu olan Washington ve Los Angeles, metro hatları sırasıyla yüzde 88 ve 82 oranlarında erişilebilir olan Tokyo ve Barselona gibi şehirlere kıyasla engelli bireylerin metro yolculuklarının zorlu ve bazen de imkânsız birer sınava dönüştüğü Paris’te -özellikle olimpiyatlar öncesinde- farkındalık yaratmak isteyen Fransız sivil toplum kuruluşu APF France Handicap, reklam ajansı Brand Station Paris işbirliğinde gerilla bir projeye imza attı.

Paris’in engelli erişimine uygun olmayan 293 metro istasyonunun girişindeki haritaları, erişime uygun tek hattın (Ligne 14 – 14’üncü hat) gösterildiği yeni bir haritayla değiştiren ekip, böylelikle, kamuoyunun yanı sıra Paris Belediye Başkanı Aanne Hidalgo ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron gibi siyasilerin de dikkatini çekmeyi başardı.

KÜNYE

  • Reklamveren: APF France Handicap
  • Reklam Ajansı: Brand Station Paris
Kaynak: Ads of the World

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.