En yaratıcı basın ilanları Cannes’da yarışıyor

Milliyet, temsilcisi olduğu Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali’ne...

18.04.2008 - 13:15 | MediaCat

Milliyet, temsilcisi olduğu Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali’ne Türkiye’den katılımı teşvik etmek ve basın ilanlarına gereken önemin verilmesini sağlamak amacıyla her sene Milliyet Basın İlanları Yarışması’nı düzenliyor.

Bu yıl altıncısı gerçekleştirilen yarışmada, 1 Nisan 2007 ile 4 Nisan 2008 tarihleri arasında Milliyet ve gazetelerde yayımlanan ilanlar değerlendirildi ve iki hafta önce ön jüri tarafından bir kısa liste oluşturuldu. Yarışmanın 19 kişilik büyük jürisi 2008 Cannes Lions basın kategorisi jüri üyesi ve Mahi Mahi Ajans Ortağı Haluk Mesci’nin başkanlığında 12 Nisan’da toplandı.

Değerlendirmeler sonucunda iki kampanya ve iki tek ilan olmak üzere toplam 9 ilan oybirliğiyle seçildi. Bu ilanlar 2008 Cannes Lions Uluslararsı Reklam Festivali’nin basın kategorisine Milliyet tarafından gönderilecek. İlanları hazırlayan ekiplerden ikişer kişi de Cannes’da Milliyet tarafından ağırlanacak.

Ön jüri tarafından oluşturulan kısa liste, büyük jüri tarafından iki aşamalı eleme ve daha sonra iki aşamalı puanlandırma sistemiyle değerlendirildi. İlk turda elenecek ilanlara oybirliğiyle karar veren büyük jüri, ikinci tur elemelerde ilanların elenmesi veya kalması konusunda oluşan görüşler üzerinde tartıştı. Bu aşamadan sonra, ilanlar puan verilerek değerlendirildi.

Alice BBDO’nun 4 ilandan oluşan Mercedes kampanyası, DDB&Co’nun 3 ilandan oluşan Amnesty Intenational kampanyası ile Medina Turgul’un Ganj Kitap ilanı ve Grey Istanbul’un Ace ilanı büyük jüri tarafından festivale Milliyet tarafından gönderilmek üzere seçildi.

Tören 18 Haziran’da

15-21 Haziran arasında gerçekleşecek olan 55. Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali’nde basın çalışmaları 12 Haziran’dan itibaren aralarında Haluk Mesci’nin de olduğu, JWT Worldwide’ın Yaratıcı Grup Başkanı Craig Davis başkanlığındaki uluslararası jüri tarafından değerlendirilecek. Basın kategorisinde, 18 Haziran akşamı gerçekleştirilecek törende kazananlar ödüllerini alacak. Festivalde Türkiye’yi temsil edecek bir diğer jüri üyesi Ali Taran Creative Workshop Başkan Yardımcısı Kerim Han Milar’ın bulunduğu 26 kişilik medya jürisi ise 11 Haziran’dan itibaren değerlendirmelerine başlayacak. Bu kategoride kazananlar 17 Haziran akşamı yapılacak törenle ödüllerini alacak.

2008 Milliyet Basın İlanları Yarışması jüri üyeleri

Haluk Mesci – Mahi Mahi (Jüri Başkanı), Ali Göral – Alice BBDO, Ayça Çavaş – Beyin Istanbul, Deniz Mukan – Lowe Istanbul, Doğan Yarıcı – Kendi Ajansı, Emrah Yörük – RPM Radar, Gökhan Erol – Medina Turgul DDB, İçim Er – Pınar,

İlkay Gürpınar – TBWA Istanbul, Mahir Uraz – Propaganda,

Mert Kunç – Alametifarika, Murat Şahin – Arçelik,

Murat Yılmaz – Ali Taran Creative Workshop,
Mustafa Baripoğlu – Frög,

Nilay Tuncay – Grey İstanbul, Şule Şamlı – Eti Pazarlama, Uygur Yılmaz – Ajans Ultra,

Viki Habif – Milliyet,
Yaşar Akbaş – Markom / Leo Burnett


Alice BBDO’nun dört ilanlık Mercedes kampanyası


Grey İstanbul’un Ace ilanı: “Beyaz Kazanır”


DDB&Co’nun üç ilanlık Amnesty International kampanyası

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.