En innovatif 50 şirket arasındaki Alibaba.com erişime kapatıldı

Fast Company dergisi tarafından ‘Dünyanın En İnnovatif 50 Şirketi’ arasında gösterilen ve dünyanın en büyük internet ticari platformalarından birisi olan Çin merkezli Alibaba.com, Türkiye'den erişime kapatıldı...

03.03.2008 - 13:16 | MediaCat

Fast Company dergisi tarafından ‘Dünyanın En İnnovatif 50 Şirketi’ arasında gösterilen ve dünyanın en büyük internet ticari platformalarından birisi olan Çin merkezli Alibaba.com, Türkiye’den erişime kapatıldı.

Perşembe günü itibariyle TTNet üzerinden Alibaba.com adresine girmek isteyen işadamları, “Bu siteye erişim mahkeme kararı ile yasaklanmıştır” yazısıyla karşılaştı. Piyasa değeri 26 milyar dolara yaklaşan Alibaba.com’un, gelen bir şikayet üzerine Telekomünikasyon Kurumu tarafından kapatıldığı iddia ediliyor. Türkiye daha önce de video paylaşım sitesi Youtube ve sosyal internet ağı Facebook’u kapatarak tüm dünyada dikkatleri çekmişti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, siteye neden erişilemediğini araştırdıklarını belirterek, “Umarım karar keyfi değildir” açıklamasını yaptı.

600 dolardan başlayan ücretlerle üye olunan Alibaba.com sitesini Türkiye’de teşvik etmek için devlet yüzde 50 destek veriyor. İşten işe (B2B) internet sitesi olan Alibaba.com, internet üzerinden toptan ticaret yapıyor.

200 ülkeden 27 milyondan fazla üyeyi elektronik ortamda bir araya getiren şirket, alım satım işlemlerine aracılık ediyor. Bir anlamda dünyadaki şirketler arasında alım-satım işlemlerinde çöpçatanlık yapıyor.

TİM devreye girdi

Alibaba.com’un erişime kapanması en çok ihracatçıları kızdırdı. B2B ile iş yapan üyelerinden şikayetler aldığını belirten TİM Başkanı Satıcı, siteye neden erişilemediğini araştırdıklarını söyledi. Türkiye ve dünya için önemli bir ticaret kanalı olan sitenin kapanmasıyla ilgili keyfi bir kararın alınmadığını umduklarını belirten Satıcı, “Türk ihracatçısı küresel piyasalarda bir oyuncu. Bu dünyayı ne kadar ilgilendiriyorsa bizi de o kadar ilgilendiriyor. Dünyaya entegre bir ülke olan Türkiye’nin de bu anlamda da çalışan bir network olarak Türk ihracatçısına hizmet veriyor olması lazım” dedi.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı ve Akyüz Plastik İhracat Direktörü Murat Akyüz de, Alibaba.com’a üyelik için devletin ihracatçıya destek verdiğine işaret ederek, karara şaşırdığını dile getirdi. Akyüz, “Alibaba.com dünyada B2B alanında bir numaralı site. Bu site üzerinden satış yapmak için firmalar siteye üye oluyor. Bu paralı bir üyelik. 600 dolardan başlıyor. İhracatı Geliştirme Merkezi bu üyeliğin yüzde 50’sini destekliyor. Yani devlet desteğiyle siteye üye oluyorsunuz. Ancak devlet teşvik verdiği bir siteyi kapatıyor” diye konuştu.

‘Biz de şaşırdık’

Erişimin engellendiğini duyan işadamları Alibaba.com’u mail yağmuruna tutuyor. Alibaba.com ise Türkiye’deki üyelerine, maille erişimdeki problemin kendilerinden kaynaklanmadığını, Türk hükümetinin internette uygulamaya koyduğu yeni yasaklardan biri olduğunu öğrendiklerini belirtiyor. Video içerikli dünyadaki web sitelerinin Türkiye tarafından yasaklandığı hatırlatılan mailde, “Ülkenizin yerel politikaları bizi gerçekten şaşırttı” deniliyor.

200 ülkede, 27 milyon kişi kullanıyor
– Site, 1999 yılında kuruldu.
– 200 ülkede 27 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı var.
– Sitenin merkezi Çin’de bulunuyor.
– 4 bin 400 çalışanı var.
– Geçen kasım ayında Hong Kong’ta halka arz edildiği gün piyasa değeri 25.7 milyar dolara ulaşmıştı.
Fast Company dergisinin belirlediği ‘Dünyanın En İnnovatif 50 Şirketi’ listesi:

Kaynak: Referans Gazetesi