En hızlı büyüyen teknoloji şirketi belli oldu

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2008 Programı’nın sonuçları Swissotel The Bosphorus’da yapılan bir törenle açıklandı...

21.10.2008 - 12:45 | MediaCat

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2008 Programı’nın sonuçları Swissotel The Bosphorus’da yapılan bir törenle açıklandı. Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerini belirlemeyi amaçlayan ve bu yıl üçüncüsü Türk Telekom sponsorluğunda düzenlenen programa yapılan başvurular değerlendirilerek, son beş yılda %3031oranında büyüme elde eden PhonoClick birinci oldu. Müşteri yönetimi için teknolojik çözümler sunan Phonoclick’i, %2890’lık büyüme ile dijital ve mobil iletişim eğlence ve içerik hizmetleri sunan CE Bilişim takip etti. Kurumsal bilişim çözümleri geliştiren ve sunan Bilgi Sistemleri ise, %1942 büyüme oranı ile üçüncü sırayı aldı.

Türkiye’nin son 5 yılda en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri belli oldu. Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2008 Programı’nın sonuçları 20 Ekim 2008 Pazartesi günü Swissotel The Bosphorus’da düzenlenen Ödül Töreni ile açıklandı. Listenin ilk sırasında, son beş yılda %3031,73 oranında büyüme elde eden PhonoClick yer aldı. Müşteri yönetimi için teknolojik çözümler sunan Phonoclick’i, CE Bilişim (Cetech) takip etti. Dijital ve mobil iletişim eğlence ve içerik hizmetleri sunan CE Bilişim %2890,41 büyüme elde etti. Kurumsal bilişim çözümleri geliştiren ve sunan Bilgi Sistemleri %1942,17 büyüme oranı ile üçüncü sıraya yerleşti.

Ödül törenine, aday şirketlerin ve Deloitte Türkiye’nin ortak ve yöneticileri, iş dünyasının ve teknoloji sektörünün önde gelen isimleri ve basın mensupları katıldılar. Törene katılan Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyesi, İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Paul Doany, Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı ve Interpro Genel Müdürü Zafer Kurdakul da birer konuşma yaptılar.

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2008 programının sonuçları hakkında bir değerlendirme yapan Deloitte Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortağı M. Sait Gözüm şunları söyledi:

“Deloitte’un küresel düzeyde Teknoloji, Medya, Telekomünikasyon Grubu tarafından 1995 yılında başlattığı Teknoloji Fast50 programının ülkemizdeki üçüncü yılında gelinen nokta ülkemiz adına çok gurur verici. Program, sektörün gücünü, dinamizmini ve potansiyelini ortaya koyarken, iş dünyası ve kamuoyunun dikkatini AR-GE ve inovasyona çekiyor. Bu bakımdan, sektöre ve ekonomiye ciddi katkılarda bulunuyor. Öte yandan program şirketlere, medyada yansıma almak, bilinirlik ve güvenilirliği artırmak, yeni yerli ve yabancı ortaklarla iş geliştirme fırsatları sağlamak ve çalışanların motivasyonunu yükseltmek gibi avantajlar sağlıyor.

Programda başarı gösteren şirketlerimiz dinamik ve yenilikçi oldukları, hızla değişen pazar koşullarına uygun, entegre çözümler üretebildikleri için bu listeye girmeye hak kazandılar. Bu şirketleri diğerlerinden ayıran bir başka nokta geleceğin inovasyonda olduğunu çok önceden kavramış olmaları.

Her yıl olduğu gibi bu sene de düzenlediğimiz anketimizde, dünya çapında yaşanan olumsuz ekonomik koşullara rağmen, yöneticilerin % 97’sinin büyümeyi sürdürecekleri konusunda güven duyduklarını gördük. Bu güvenin temelinde ağırlıklı olarak sağlam iş planlaması, stratejik bakış ve yenilikçilik ilkesi yer alıyor.”

İlk Üç Şirket

Bu yıl birinci olan Phonoclick, müşteri temas çözümleri, başvuru alma, sipariş, çapraz satış, tahsilat takibi gibi kritik süreçlerin otomatikleştirilmesi sağlayan çözümler sunuyor. PhonoClick, sesli çağrı, SMS, web, mobil web, ATM, kiosk gibi kanalların her birinin kendisine özgü arayüz özelliklerinin en etkin biçimde kullanımı için sürekli araştırma-geliştime çalışmaları yapıyor.

İkinci olan CE Bilişim, CE Technology, CE TECH GROUP’un ARGE ve yazılım birimini oluşturuyor. B2B, B2C, P2P,CMS (İçerik yönetim sistemi), ERP (Kurumsal Kaynak Planlama), BI (İş Zekası) gibi konularda uzmanlaşan CE Technology bu bilgi ve tecrübesini geliştirdiği ürün ve hizmetlere aktarıp kurumsal müşterilerine ulaştırıyor.

Bu yıl programda üçüncü olan Bilgi Sistemleri ise çözüm ortağı olduğu kurumlara bilişim çözümleri üretiyor. Önerdiği çözümlerin danışmanlık, tedarik ve uygulama hizmetini de veren Bilgi Sistemleri, bilişim sektöründeki pozisyonunu “Yazılım ve Sistem Bütünleştirme” olarak belirliyor. Bilgi Sistemleri’nin hizmet protfoyünde, kamu güvenliği, bilişim güvenliği, yazılım çözümleri, sistem çözümleri, ağ teknolojileri, telekomünikasyon çözümleri, saha & destek çözümleri bulunuyor.

Olumsuz ekonomik koşullara rağmen Türk yöneticiler gelecekten umutlu

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2008 Programı’na katılan şirket yöneticilerinin, gerçekleştirilen ankete verdikleri yanıtlar, dünyadaki olumsuz ekonomik koşullara rağmen şirketlerin büyümesini sürdüreceğine güven duyduklarını gösteriyor. Ankete katılan yöneticilerin % 97’si, şirketlerinin büyüyeceği konusunda “son derece” ya da “büyük ölçüde” güven duyduklarını belirttiler. Bu güvenin temelinde de, bu şirketlerin son beş yıl içinde elde ettikleri ortalama % 517’lik gelir artışı yatıyor.

Yöneticiler, ağırlıklı olarak (% 68) organik büyüme öngörüyor. Şirketlerinin başka bir şirket tarafından satın alınması ya da stratejik ortaklık öngörüsü ise % 25 düzeyinde kalıyor. Yöneticiler, 2008 yılında halka arz veya şirket satın almaya da pek sıcak bakmıyor. Her iki olasılık bu sene % 3’de kalıyor.

Ankete katılan her 10 yöneticiden 9’u, büyüme beklentisi doğrultusunda önümüzdeki dönemde kendi şirketinin sağladığı istihdamda % 60’a varan oranlarda artış öngörüyor. Yöneticilerin % 50’si istihdamı % 1 – % 25 arasında, % 40’ı ise % 25 – % 60 arasında artırmayı hedefliyor.

Yazılım şirketleri daha hızlı büyüyor

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2008 Programı’na katılan şirketlerin oluşturduğu grubun özellikleri, aynı zamanda hızlı büyüyen Türk teknoloji şirketlerinin bir profilini de veriyor.

En hızlı teknoloji şirketlerinin %86’sı İstanbul’da faaliyet gösteriyor. Ankara %10 ve İzmir de % 4 pay ile İstanbul’u takip ediyor.

Hızlı büyüyenler listesinde yazılım şirketlerinin ağırlığı hissediliyor. Geçtiğimiz iki rapor döneminde, 2006’da %39 ve 2007’de %46 olan yazılım şirketlerinin oranı, 2008’de yarıyı aştı ve %54 olarak şekillendi. Donanım şirketlerinin oranı ise, 2007’de %17’den, bu yıl %8’e gerilerken, İnternet hizmetleri alanında faaliyet gösteren şirketlerin oranı değişmedi ve %8 olarak kaldı.

Deloitte Teknoloji Fast50 Programı’nda 30 milyon Euro ve üzeri ciro elde eden şirketlerin oranı, bu yıl %15’den %20’ye yükselirken, geçen yıl yine %15 olan 5 – 10 milyon Euro cirolu şirketlerin oranı bu yıl %22’ye çıktı.

Gelecek 3 yıl içinde kablosuz iletişim çözümleri pazar lideri olacak

Ankete katılan yöneticiler, önümüzdeki 12 ay içinde Internet ve IP bazlı teknolojik çözümlerin büyüme potansiyeli taşıdığını söylerken, önümüzdeki üç yıl içinde ise kablosuz iletişim hizmetlerinin pazarda üstünlük elde edeceğini bekliyorlar.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.