En çok stadyum seyircisi tweetliyor

Futbol alanında yapılan ilk sosyal medya araştırması çarpıcı sonuçları ortaya koydu.

06.11.2013 - 17:18 | MediaCat

Futbol alanında yapılan ilk sosyal medya araştırması çarpıcı sonuçları ortaya koydu.

UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi‘nin resmi sponsoru HTC tarafından gerçekleştirilen ‘Futbolda Sosyal Medya’ araştırması ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Araştırmaya göre, her maç hakkındaki tüm yerel tweet’lerin üçte birinden fazlası (yüzde 35) maçı stadyumda izleyen taraftarlar tarafından atılıyor. Türünün ilk örneği olan çalışmada, bu sezon UEFA Şampiyonlar Ligi gibi grup aşamasında oynanan ilk maçlardan dördünde toplanan veriler, stadyumda maç izleyen taraftarların, taraftar başına televizyon başındakilere göre neredeyse on kat daha fazla tweet gönderdiğini gösteriyor. Araştırma, maçları stadyumda izleyenlerin, sahadaki aksiyon hakkındaki konuşmalarında herkesin kendilerinin orada olduğunu bildiğinden emin olmak için fotoğraf ve videolar paylaştığını da ortaya koyuyor.

Futbol alanında yapılan ilk sosyal medya araştırması çarpıcı sonuçları ortaya koydu.Araştırma, ikinci ekran kullanımı açısından da çarpıcı veriler sunuyor. Araştırmanın sonuçları maçı seyrederken ikinci bir ekran kullanan taraftarın oranının yüzde 83’e kadar çıktığı ortaya koyuyor. Akıllı telefonlar ise maçla olan bu etkileşimde kesinlikle merkezi bir rol oynuyor. Ancak maç hakkında yapılan taraftar sohbeti hiçbir yerde maç sorasında, stadyumda olduğu kadar çok değil. Stadyumlardaki taraftar sohbetleri ile dünyanın geri kalanındaki tweet’lerin ilk defa karşılaştırıldığı bu araştırmada, stadyumdaki taraftarların maç hakkındaki iletişimlerinde amatör bilirkişiler gibi davranmaktan hoşlandıkları [maç skoru (yüzde 24), goller (yüzde 23) ve yöneticiler (yüzde 14) hakkında yorumlar] kadar, stadyumda geçirdikleri akşam hakkında övünmekten de keyif aldıkları ortaya çıkmış.

Araştırma aynı zamanda ‘sosyal gürültü’ olarak adlandırılan paylaşım seviyelerinde de büyük farklar tespit edilmiş. Örneğin, Chelsea FC fanları en ‘gürültücü’ taraftar topluluğuyken (100 katılımcıya 129 Tweet), AC Milan taraftarları ev sahibi için dramatik bir son olmasına rağmen stadyumda sessiz bir gece geçirmişler. Genel olarak bakıldığında ise, aralarındaki toplam sosyal iletişiminin yüzde 88’inden fazlasına karşılık gelen bir oran ile İngiltere’deki (Stamford Bridge) ve İspanya’daki (Camp Nou) stadyum kalabalıkları sosyal medyada İtalya’daki (Stadio Giuseppe Meazza) ve Fransa’dakilerden (Stade Vélodrome) çok daha ‘gürültücü’ oldukları görülmüş.

Kulüp hashtag‘lerinin kullanımının analizi ise, her ne kadar marşlar hala kulüp kimliğinin ve maç gününün önemli bir parçası olsa da, Twitter’da hashtag kullanmanın bir bakıma, hem stadyum içindeki hem dışındaki taraftar kimliğini buluşturan ‘sosyal marş’ haline geldiğini gösteriyor.

Futbol alanında yapılan ilk sosyal medya araştırması çarpıcı sonuçları ortaya koydu.

Araştırmaya dahil edilen karşılaşmalar

Araştırmaya; 17 Eylül tarihindeki Chelsea FC x FC Basel 1893 (Stamford Bridge, Londra) ile 18 Eylül tarihindeki Olympique de Marseille x Arsenal FC (Stade Vélodrome, Marsilya), AC Milan x Celtic FC (Stadio Giuseppe Meazza, Milano) ve FC Barcelona x AFC Ajax (Camp Nou, Barselona) maçları dâhil edilmiş.

Fotoğraflar: stuarttree@flickr, wildtexas@flickr ve lioneldude@flickr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.