MediaCat

En çok okunan köşe yazarı kim?

MediaCat dergisi tarafından Nielsen ile işbirliği içinde yapılan araştırmaya göre Türkiye’nin en çok okunan yazarı Yılmaz Özdil. Derginin Şubat sayısında “En popüler köşe yazarları” araştırmasının sonuçları detaylı bir şekilde ele alınıyor.

En çok okunan köşe yazarı kim?

MediaCat tarafından Nielsen ile işbirliği içinde yapılan araştırmaya göre Türkiye’nin en çok okunan yazarı Yılmaz Özdil. 

Derginin şubat sayısında ‘En popüler köşe yazarları’ araştırmasının sonuçları detaylı bir şekilde ele alınıyor.

O araştırmanın bir bölümünü yayınlıyoruz. Araştırmanın tamamı MediaCat’İn Şubat sayısında.

Ülkemizde çok farklı tutumlara sahip, olaylara ve gelişmelere yönelik yaklaşımları açısından büyük çeşitlilik arz  den bir köşe yazarı grubundan söz etmek mümkün. Ülkemizde bir çok köşe yazarı gündemi belirleyen kanaat önderi  işlevine sahip. Günümüzde yazılı basının hakim konumunu yitirdiği, haber oluşturma ve paylaşmanın dijital ortamlarda çeşitli platformları üzerinden gerçekleştiği, bütün bunların sonucunda köşe yazarlığı kavramının yerini blog yazarlığına bırakarak silikleştiği gibi birtakım görüşler dile getiriliyor. Köşe yazarlarının üst perdeden konuşmaları, toplumu ilgilendiren gündelik hayata dair sorunlardan ziyade “büyük siyasetin” ana başlıklarını konu edinmeleri de bir başka eleştiri konusu.

KÖŞE YAZARLIĞI DÖNEMİSONA MI ERDİ?
Sosyal medyanın yarattığı devrim niteliğindeki dönüşümün haber paylaşmayı, gündem oluşturmayı çok daha geniş bir tabana yaydığı, mesleği gazetecilik olmayan bireylerin içerik üretme sürecine katılımını teşvik ettiği yadsınamaz bir gerçek. Yine de köşe yazarlığının altın çağını geride bıraktığ ve sosyal ağların belirleyici olduğu mobil iletişim çağında her bireyin birer “sokak gazetecisi” olarak geleneksel köşe yazarı modelinin yerine geçtiği iddiasında bulunmak aceleci bir tutum olur.

MediaCat-Nielsen işbirliği ile gerçekleştirilen “Türkiye’nin Köşe Yazarları” toplumun köşe yazarlarına 2011 yılında da rağbet ettiğini ve yazarların kanaat önderleri işlevini kaybetmediklerini ortaya koyuyor. Sosyal medyanın hızlı yükselişine tanık olduğumuz son birkaç yıla baktığımızda, Nielsen’in verilerine göre köşe yazarlarını takip etme oranı ufak dalgalanmalar göstermekle birlikte belli bir oranın üstünde kalmış. 2007 yılında yüzde 29 olan köşe yazarı takip oranı, 2010 yılında yüzde 26’ya gerilemiş olsa bile 2011’de yüzde 27’ye ulaşmış. Araştırma, sosyal medyanın köşe
yazarlarına olan ilgiyi ne şekilde etkilediğine dair bir veri sunmasa da veriler köşe yazarlarının toplumun belli bir yüzdesi tarafından düzenli olarak takip edildiğini gösteriyor.

TEKNOLOJİ YAZARLARA YARADI
Günümüzün platformlar arası geçişi mümkün kılan teknolojik yapısının köşe yazarlarını olumsuzlamaktan çok desteklediğini görüyoruz.iPad, iPhone gibi mobil iletişim araçlarının insanların yaşamında daha merkezi bir yere ulaştığı dijital çağda, en yüksek tiraja sahip günlük gazetelerin büyük bölümü bu cihazlara uygun aplikasyonlarla dijital
platformlarda yer alıyor.

Bir diğer dikkat çekici nokta da en popüler köşe yazarlarının bir bölümünün Twitter üzerinden yorumlarıyla sosyal medya kullanıcılarının karşısına çıkması ve kendilerini basılı medyadaki köşeleriyle sınırlamayıp sıcak gündeme dair düşüncelerini anında takipçileriyle paylaşması.

Bu örneklerden yola çıkıldığında köşe yazarlığının popülaritesinde bir azalma yaşanmasından ziyade dijital ortamla yazılı basının iç içe geçtiği bir durumun söz konusu olduğu ve köşe yazarlarının farklı platformlar üzerinden kendi okur kitlelerine erişebildikleri anlaşılıyor.

(ANIL TELCİOĞLU)

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.