En çok ilgi gören St. Patrick’s Day reklamları

İrlanda aşkıyla yeşile çalan markalar.

20.03.2013 - 09:02 | MediaCat

En çok ilgi gören St. Patrick's Day reklamları

Tüm özel günler gibi St. Patrick’sDay de markalar için yaratıcı yönlerini göstermek ve tüketicilerle birlikte kutlama yapmak adına bir fırsattı. Her geçen yıl daha da iyi işler çıkaran markalar bu yıl da geleneği bozmadı ve çeşitli yollarla İrlandalıların bu özel gününü kutladı. St. Patrick’sDay çalışmalarından en göze çarpanları sizler için derledik.

Birçok kişinin özel günlerde merak içinde yaptığı gibi Google’ın ana sayfasına bakarak başlıyoruz. 2000 yılından bu yana Doodle’lar aracılığıyla tüm tatil ve bayramları kutlayan arama motoru St. Patrick’sDay için 6 küçük çocuğu geleneksel İrlanda dansını yaparken resmediyor. Edinilen bilgiye göre bu özel Doodle yalnızca ABD, İrlanda, Kanada, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda’da görülebildi.

İrlandalılar için bir biradan çok daha fazlası olan Guiness ise geleneksel hale getirdiği ‘Paint The Town Black’ kampanyasına devam etti. Tüketicileri kendilerine ait bir fragman hazırlayarak bu özel günü kutlamaya davet eden marka “Guiness’ten ilham alan bir gece” temalı tanıtım filmini yayımladı.

[youtube]http://youtu.be/KRT483Eu2rs[/youtube]

Bir başka İrlanda markası olan Jameson viski de sınırlı sayıda üretilen özel şişeleriyle St. Patrick’sDay kutlamalarına dâhil oldu. Cam sanatçısı David Smith tarafından tasarlanan ve “Klasik Dublin barlarını andıran” şişe 24 ülkede satışa sunuldu.

En çok ilgi gören St. Patrick’sDay reklamları

 Kısa süre önce yeni şişelerini tanıtan Baileys, Jameson’dan farklı bir yol izlemeyi tercih etti. Hayranlarından ‘Kiss me I’m Irish’ temalı birer fotoğraf bekleyen firma en güzel fotoğrafın sahibine özel yapım bir Baileys tişörtü hediye etti. Baileys, LuckyCharm adını verdiği bir kokteylin tarifini vermeyi de ihmal etmedi.

baileys-lucky-charm-recipe

 ABD merkezli gıda firması General Mill’s bünyesinde bulunan mısır gevreğiLuckyCharms ürünü için özel olarak tasarlanan ‘Chase forCharms’ uygulaması ile kutlamalara ortak oldu. 17 Mart günü app-store’da yerini alan uygulamaya aksiyon dolu bir video eşlik etti.

 

[youtube]http://youtu.be/GW4ipaW9lcU[/youtube]

Nascar yarışçısı DanicaPatrick de kutlamalardan nasibini aldı. Ünlü yarışçı, geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen Sprint Cup Bristol Yarışı’nahosting şirketi GoDaddy.com’un tamamen yeşile boyadığı aracıyla katıldı.

nascar-godaddy-st-patricks-day-car

 Nike ise İrlanda’yı hatırlatan yeşil tonundaki deri ayakkabısı ile kutlamalara katılırken, bu özel seri ayakkabıların hem online olarak hem de mağazaları aracılığı ile satışına başlandığını duyurdu.

nike-st-patricks-day

 Giyim sektöründe yer alan bazı markalar da sosyal medya hesapları aracılığı ile St. Patrick’sDay’i kutladı. Resmi Pinterest hesabını adeta yeşile boyayan Urban Outfitters da bunlardan biriydi.

Haluk Kasarcı
(kaynak: branding magazine)