En çok hatırlanan reklamlar Anadolu Sigorta’nın

Anadolu Sigorta tarafından GfK Türkiye’ye yaptırılan Marka Algı ve İmaj Araştırması sonuçlandı...

05.10.2009 - 00:00 | MediaCat

Anadolu Sigorta tarafından GfK Türkiye’ye yaptırılan Marka Algı ve İmaj Araştırması sonuçlandı. Araştırmaya aralarında müşteriler, acenteler ve çalışanların da olduğu toplam 1.082 kişi katıldı. Müşteriler ve acentelerle görüşürken yüz yüze, çalışanlarla görüşülürken online veri toplama tekniği kullanıldı. Araştırma İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Malatya, Samsun ve Gaziantep olmak üzere 8 ilde Temmuz-Ağustos 2009 tarihinde gerçekleştirildi.

Anadolu Sigorta markasının çeşitli hedef tüketici kitleleri ve diğer paydaşların nezdindeki marka konumu ile markanın nasıl bir kimlik ile tanındığının incelendiği araştırmada konu başlıkları; marka bilinirliği, sigorta satın alma alışkanlıkları ve kullanım alışkanlıklarından memnuniyet düzeyi, çalışma niyeti ve tavsiye etme isteğine kadar geniş bir çerçeveyi kapsıyor. Araştırmaya, 207 acente ve 601 müşteri katılırken, Anadolu Sigorta’da çalışan toplam 274 kişinin de fikirleri alındı.

Müşterilerin yaş ortalaması: 38

Anadolu Sigorta Marka Algı ve İmaj Araştırması kapsamında Anadolu Sigorta ve belirli rakip firmalar ile çalışan müşteriler ile toplam 601 görüşme gerçekleştirildi. Yüzde 57’si erkek olan ve 24 – 54 yaş aralığında bulunan sigorta müşterilerinin yaş ortalaması 38 olarak hesaplandı.
Kendi müşterileri ve belirli rakip firmalar ile çalışan müşteriler nezdinde beğeni sorularından alınan yanıtlar sonucu Anadolu Sigorta 5 üzerinden 4,03 beğeni skoru ile en beğenilen sigorta firması oldu.

Araştırma kapsamında görüşülen tüm kişiler arasından % 38’inin son iki yılda Anadolu Sigorta’dan sigorta poliçesi satın aldığı ve % 34’ünün de ana sigorta firması olarak Anadolu Sigorta’yı gördüğü belirlendi. Tüm görüşmeciler nezdinde “Sigorta firması” denildiğinde, akla gelen ilk firma olma oranı da yüzde % 36 ile Anadolu Sigorta’nın oldu. 

Arkadaş-akraba tavsiyesi etkili

Araştırmada sigorta firmalarını tercihte en büyük rolü oynayan etken % 25 oranı ile “Arkadaş/akrabaların tavsiyesi” olurken,“Sigorta şirketinin güvenilir olması” ikinci, “Fiyatının uygun olması” ise yüzde 15’er oranlarla üçüncü derecede önemli rol oynadı. 
Sigorta ürünleri hakkında en sık başvurulan bilgi kaynağına bakıldığında ise %57 oranı ile “Aracı/Acente sigorta temsilcisinin aranması” ilk sırada geldi. Bunu % 11 ile “Internet”, % 8 ile de “Sigorta şirketlerinin çalışanları” takip etti.

Acentelerin Anadolu Sigorta ile çalışma sebebi yerli ve güçlü bir marka olması
Araştırma kapsamında acenteler bazında ise 207 görüşme yapıldı. Görüşülenlerin % 58’i sadece bir sigorta firmasının acentesi iken % 42’si de birden fazla sigorta firmasının acentesi olarak faaliyet gösteriyor. 

Görüşülen tüm acentelerin % 50’si son 3 yılda Anadolu Sigorta ile çalışmış iken, %49’u da halen Anadolu Sigorta ile çalışmaya devam ediyor.
Araştırmaya katılan 207 acentenin çalışacakları sigorta firmalarını tercih ederken en önem verdikleri kriterin “Müşteri ve acenteye yönelik satış sonrası hizmet kalitesi” olduğu anlaşıldı. 

İmaj ve konumlandırma

Araştırma kapsamında katılımcılara, Anadolu Sigorta’yı hangi kavramlarla özdeşleştirdikleri ile ilgili de sorular soruldu. Çalışanlardan gelen yanıtlarda Anadolu Sigorta;  iyi reklam/ tanıtım, kaliteli olma, lider ve yenilikçilik, müşteri odaklılık ve sıcak samimi hizmet kavramlarıyla özdeşleştirirken, acentelerden gelen yanıtlarda Anadolu Sigorta, özellikle iyi reklam ve tanıtım kavramıyla bütünleştirildi. Aynı cevap müşterilerden gelen yanıtlarda da görülürken ek olarak tavsiye edilme ve tercih edilme/popüler olma cevapları da yer aldı.  

Araştırmaya katılan tüm acentelerin Anadolu Sigorta’yı güçlü buldukları özelliklerin başında ise ”yerli bir marka olması”, güvenilir sağlam/ güçlü bir firma olması ve eski ve köklü bir şirket olması” maddeleri geldi. Bu 3 maddeyi daha sonra sırasıyla Türkiye İş Bankası ile çalışması, iyi bir marka imajına sahip olması ve finansal yapısının güçlü olması takip etti.

Araştırmada çıkan bir diğer ilginç sonuçta ise Anadolu Sigorta ile çalışmayan acentelerin yüzde 26’sının Anadolu Sigorta’nın herhangi bir zayıf yönü olmadığını söylemeleri oldu.
Acenteler kısmında da yine tüm görüşmeciler nezdinde tanıma ve beğeni sorularından alınan yanıtlar sonucu Anadolu Sigorta 5 üzerinden 4,45 tanıma skoru ile en tanınan ve 4,05 beğeni skoru ile en beğenilen sigorta firması oldu.

En çok hatırlanan reklamlar Anadolu Sigorta’nın

Araştırmada, katılımcılar iletişim ile ilgili de sorulara yanıt verdiler. Sözgelimi müşteriler nezdinde yapılan araştırmada Anadolu Sigorta reklamları; ilk akla gelen, yardımsız akla gelen ve toplam reklam hatırlama kategorilerinde sırasıyla yüzde 29, yüzde 41 ve yüzde 73 ile ilk sırada yer alırken, en çok hatırlanan reklamlar arasında kasko, konut ve kobi sigortaları yer aldı.  

Araştırma sonuçları ile ilgili yorumda bulunan Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, araştırmada elde edilen sonuçlardan Anadolu Sigorta’nın gelecek dönemdeki pazarlama ve iletişim stratejilerinin belirlenmesinde faydalanılacağını belirtirken, Anadolu Sigorta’nın bu stratejilerin belirlenmesi sürecinde; hedef kitleleri ile sosyal paydaşlarının görüşlerini ve önerilerini öncelikli olarak dikkat aldığını vurguladı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.