En çok hatırlanan ‘milli reklamlar’

ERA Research & Consultancy’nin Euro 2008 Avrupa Şampiyonası ve Türk Milli Futbol Takımı’yla ilgili...

10.06.2008 - 16:47 | MediaCat

ERA Research & Consultancy’nin Euro 2008 Avrupa Şampiyonası ve Türk Milli Futbol Takımı’yla ilgili reklamlara yönelik farkındalık araştırması sonuçlandı. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa’da kentsel alanlarda yaşayan ve rastsal olarak seçilen toplam 202 kişiyle telefonla görüşüldü.

ERA Research & Consultancy tarafından EURO 2008 Avrupa Şampiyonasının başlangıcını takiben yürütülen araştırmada, bu konuda yayınlanan reklamlara ilişkin farkındalık, beğeni ve marka hakkındaki görüşlere etkisi ölçüldü.

En Çok Hatırlanan Reklamlar TTNET ve Garanti Bankası/ TÜRKO

Yardımsız (spontan) olarak sorulduğunda halkın %15’inin bu konuda yayınlanan reklamları hatırlamadıkları görüldü. Halen yayınlanmakta olan reklamlardan yardımsız olarak en çok hatırlanan reklamların başında %40 ile TTNET ve %26 ile Garanti Bankası/ TÜRKO geliyor. Bu iki markayı Coca-Cola, Ülker, Turkcell, Petrol Ofisi ve Cola Turka takip ediyor. Markadan bağımsız olarak diğer belirtilen cevapların başında ise TTNET’in ana konusu olan “futbolcuların annelerinin reklamı” ile “Gülben Ergen reklamı” geliyor.

En Çok Hatırlanan Reklamların Beğeni Düzeyi de Daha Yüksek

En beğenilen ilk üç reklamın yardımsız olarak en çok hatırlanan üç marka ile aynı; TTNET, Garanti Bankası/ TÜRKO ve Coca-Cola bu konuda yayınlanan reklamların arasında en beğenilen markalar.

Araştırmada yardımsız olarak hatırlama yanı sıra en çok yayınlanan markalardan bazıları hatırlatmalı olarak da soruldu. Toplamda hatırlama oranlarına bakıldığında en çok hatırlanan reklamlar sırasıyla TTNET, Garanti Bankası/ TÜRKO, Coca-Cola, Petrol Ofisi, Turkcell, Ülker, Akbank ve Teknosa.

Doğru Hatırlanma Oranı En Yüksek Reklamlar TTNET, Petrol Ofisi ve Garanti Bankası/ TÜRKO
Reklamlardan hatırlananlar ise doğru ve yanlış hatırlama bazında değerlendirildi. Doğru hatırlama oranının en yüksek olduğu ilk üç marka TTNET, Petrol Ofisi ve Garanti Bankası/ TÜRKO.

Araştırmada incelenen bir başka konu da, yayınlanan bu reklamların o markaya ilişkin görüşler üzerinde olumlu ya da olumsuz bir etkisi olup olmadığı hakkında oldu. Olumlu etkisi olduğunu belirtenlerin oranının da marka hatırlama ve beğeni düzeylerine paralel olduğu görülmüştür.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.