Emin Çölaşan: Yazmaya başlamak için ortamın durulmasını bekliyorum

MediaCat’e konuşan Emin Çölaşan hangi gazetede, ne zaman yazacağına dair çıkan dedikodulara cevap verdi...

12.02.2008 - 17:41 | MediaCat

MediaCat’e konuşan Emin Çölaşan hangi gazetede, ne zaman yazacağına dair çıkan dedikodulara cevap verdi. Aydın Doğan ile olan davası, Turgay Ciner ile anlaşıp anlaşmadığı ve gelecek planları hakkında açıklamalarda bulunan Çölaşan, MediaCat dergisinin Şubat sayısındaki ‘Türkiye’nin en beğenilen ve en çok okunan köşe yazarları’ araştırmasında birinci sırada yer almanın altı aydır piyasada olmayan bir gazeteci için çok mutluluk verici olduğunu söyledi ve “Bu, çoğu kişiye anlamlı bir mesajdır” demeyi de ihmal etmedi.


Sözcü gazetesinde eski yazılarınız yayımlanıyor. Sizin bu konudan haberiniz olup olmadığı tartışılıyor…

Haberim var tabii ki. Benden izin istediler. O yazılar artık benim malım değil zaten. Onlar, Hürriyet’te yayımlanmış, kamuya mal olmuş, arşivlerde yayınlanan yazılar. Benim için bir sakıncası yok ama işin yasal boyutunu bilemem.


Bu ileride bir işbirliğinin habercisi mi peki?

Hayır onlarla bir anlaşmam yok. Bu işten para da almıyorum ben. Kafalardaki bu soru işareti de olmasın. Bu da Türkiye’de hatta belki dünyada bile ilk kez oluyordur. Bir gazetecinin ayrıldığı gazetesinde yazdığı yayınlar başka bir gazetede haftada 7 gün yayınlanıyor. Türkiye’de bir ilk olduğu kesin.

Sözcü şimdi 82 bin dolaylarında satıyor. Benim yazılarımın da çorbada bir tuzu bulunmuştur mutlaka.


Yakın bir zamanda herhangi bir gazetede yazmaya başlayacak mısınız tekrar?

Şu anda herhangi bir yerle anlaşmam yok. Biraz daha zaman geçsin, ortalık bir durulsun. Çünkü medyada büyük bir kargaşa yaşanıyor bu sıralar. İstediğim anda da başlayabileceğim çeşitli yayın organları var zaten.


Turgay Ciner ile prensipte anlaştığınız söyleniyor. Bu doğru mu?

Turgay Bey ile görüştük İstanbul’da, konuştuk. İlke olarak anlaştık ama bu aşamada ne para ne de başka bir şey geçti. Henüz konuşulmadı onlar. Önümüzdeki haftalarda kendisiyle yine ayrıntılı bir konuşma yapacağız.

Söyleşi: Fulya ÇİMEN

Röportajın tamamını MediaCat Mart sayısında okuyabilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.