EMC İkinci Çeyrekte rekor düzeyde gelir elde etti

EMC Corporation (NYSE:EMC) şirketin 2011 senesinin ikinci çeyreğindeki finansal sonuçlarını açıkladı.

04.08.2011 - 00:00 | MediaCat

EMC Corporation (NYSE:EMC) şirketin 2011 senesinin ikinci çeyreğindeki finansal sonuçlarını açıkladı. EMC açıklamaya göre ikinci çeyrekte rekor düzeyde konsolide gelir ve net kazanç elde etti. Önemli sonuçlar arasında ayrıca bir önceki senenin aynı dönemine oranla GKMGİ’ye bağlı kalınmaksızın hesaplanan faaliyet karlılık oranı ile brüt karlılık oranlarındaki artış ile EMC’nin ABD dışındaki ülkelerdeki ticari faaliyetlerinden doğan ve tüm zamanların rekoru kırılarak elde edilen konsolide gelirler de öne çıktı.

İkinci çeyrekte konsolide gelirler geçen senenin aynı dönemine oranla %20’lik bir artışla 4.85 milyar USD’a ulaştı. İkinci çeyrekte GKMGİ’ye göre hesaplanan net kazanç geçen senenin aynı dönemine göre %28’lik bir artış göstererek 546 milyon USD oldu. İkinci çeyrekte, GKMGİ’ye göre hesaplanan hisse başına ortalama kazanç geçen senenin aynı dönemine göre %20 artarak 0.24 USD oldu. İkinci çeyrekte GKGMİ’ye bağlı kalınmaksızın hesaplanan net kazanç geçen senenin aynı dönemine oranla %33 artarak 793 milyon USD’a; aynı şekilde hesaplanan hisse başına düşen kazanç da %25’lik artışla 0.35 USD’a ulaştı.

EMC’ye geçtiğimiz sene aynı dönemden bu çeyreğin sonuna kadar ticari faaliyetlerine bağlı olarak 2.2 milyar USD nakit akışı ile 1.6 milyar USD serbest nakit akışı gerçekleşti. Şirket, ikinci çeyreği nakit ve yatırımlarda 9.5 milyar USD’la kapattı.

EMC Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Joe Tucci, sonuçlarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “İkinci çeyrekte rekorlar kıran performansımızda dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimizin EMC’nin bulut bilişim ve Big Data stratejilerini benimsemeye devam ettiği bir ortamda, dengeli büyümemiz, sağlam yönetim yapımız ve önemli teknolojik yeniliklerimiz büyük rol oynadı. Bu stratejinin doğru konumlandırıldığına ve kazandıran ürün ve hizmetlerin yanısıra stratejik önemi yüksek iş ortaklarıyla güçlü biçimde desteklendiğine inancımız tamdır. Bu sene ve önümüzdeki dönemlerde de güçlü sonuçlar elde edeceğimize inanıyoruz. Ayrıca, teknoloji alanındaki liderliğimizi pekiştirmeye ve hizmet sağlayıcı iş ortaklarımızla birlikte müşterilerimize BT altyapılarını ve iş modellerini dönüştürme süreçlerini hızlandırma konusunda yardımcı olmaya devam edeceğiz.” dedi.

İkinci Çeyreğin Öne Çıkan Sonuçları

İkinci çeyrek sonuçları arasında EMC Veri Depolama Bölümü’nün gelirlerinde geçen senenin aynı dönemine oranla %19’luk artış dikkat çekiyor. EMC’nin EMC Symmetrix VMAX’i de kapsayan son teknoloji EMC Symmetrix veri depolama ürünleri portföyünün şirkete kazandırdığı gelirler geçen senenin aynı dönemine oranla %15 arttı. EMC’nin orta kademe veri depolama ürünlerinden elde edilen gelir de geçen senenin aynı dönemine oranla %27 arttı. Geçen senenin aynı dönemine oranla çoğunluk hisseleri EMC’ye ait olan VMWare’den (NYSE: VMW) elde edilen gelirler %37 artarken, EMC’nin Veri Güvenliği şirketi olan RSA’nın gelirleri de %13 arttı. İkinci çeyreğin dikkat çeken diğer sonuçları arasında EMC VNX birleştirilmiş veri depolama sistemlerinden elde edilen yüksek gelirle, şirketin yedekleme ve kurtarma çözümlerinden elde edilen yüksek gelirler yer alıyor. EMC’nin, Big Data teknolojilerine yönelik talep de arttı; bu bağlamda EMC Isilon, EMC Atmos ve EMC Greenplum ürünlerinden elde edilen gelirler geçen senenin aynı dönemine oranla iki kat yükseldi. EMC’nin kapsamlı danışmanlık ve profesyonel hizmetler portföyüne olan talep de bu dönem içinde artarak devam etti.

İkinci çeyrekte, Cisco ve EMC tarafından VMWware ve Intel’in yatırımlarıyla oluşturulan Sanal Bilgi İşlem Ortamı Şirketi (VCE) de müşterilerden Vblock Altyapı Platformu’na yönelik olarak gelen taleplerle hızlı büyüme kaydetti. VCE’nin sene başından bugüne kadar elde ettiği gelirler 2010 senesinin tümünde elde edilen toplam gelirleri aştı.

EMC’nin ABD’de ikinci çeyrekte kaydettiği konsolide gelir geçen senenin aynı dönemine oranla %17 artış göstererek, 2.5 milyar USD’a ulaştı. Bu tutar toplam konsolide gelirlerin %52’sini oluşturuyor. EMC’nin ABD dışındaki ticari faaliyetlerinden elde ettiği gelirler de tüm zamanların rekorunu kırarak 2.3 milyar USD’a ulaştı. Geçen senenin aynı dönemine oranla %25 artan gelirler toplam gelirlerin %48’ini oluşturuyor. Gelirler geçen senenin aynı dönemine oranla, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde %20, Asya Pasifik ve Japonya bölgesinde %34 ve Güney Amerika bölgesinde de %43 arttı.

İkinci Çeyreğin Öne Çıkan Sonuçları:

  • İkinci çeyrekte konsolide gelirlerde rekor düzeyde artış- bir önceki senenin aynı dönemine oranla %20 artış
  • İkinci çeyrekte Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkelerine göre hesaplanan net kazançta rekor düzeyde artış- bir önceki senenin aynı dönemine oranla %28 artış
  • Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkelerine bağlı kalınmaksızın hesaplanan net kazançta rekor düzeyde artış- bir önceki senenin aynı dönemine oranla %33 artış
  • GKGMİ’ye bağlı kalınmaksızın hesaplanan brüt karlılık ve faaliyet karlılık oranlarında bir önceki senenin aynı dönemine oranla güçlü artış
  • EMC’nin ABD sınırları dışındaki ticari faaliyetlerinden elde edilen konsolide gelirlerde tüm zamanların rekoru sayılabilecek artış

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.