MediaCat

Elon Musk’tan yeni yapay zekâ girişimi

Nevada merkezli şirket X.AI Corp. adıyla anılacak.

Elon Musk’tan yeni yapay zekâ girişimi

Geçtiğimiz günlerde sektöre yapay zekânın geliştirilmesine yönelik çalışmalara altı ay ara verme çağrısı yapan teknoloji liderlerinden biri olan Elon Musk’ın, yeni bir yapay zekâ girişimi kurduğu öğrenildi.

The Wall Street Journal ve Financial Times’ın ulaştığı bilgilere göre Nevada merkezli şirket, X.AI Corp. adıyla kuruldu. Kaynakların ulaştığı resmî bir belgeye göre Musk şirketin tek yöneticisi, Musk’ın aile ofisi yöneticisi Jared Birchall ise şirketin sekreteri olarak listeleniyor.

ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI’ın kurucularından biri olan Musk, yazılımın popülaritesinin artmasıyla sektörün geliştirme çalışmalarında frene basması gerektiğini savunmuş ve yakın zamanda sektörü çalışmalarına 6 ay ara vermeye çağıran bir açık mektuba imza atmıştı.

Musk’ın X.AI Corp.’u ChatGPT’ye rakip olarak konumlandırma niyetinde olup olmadığı henüz bilinmiyor. Ulaşılan ayrıntılar kısıtlı olsa da Musk’ın adımları yapay zekâ odaklı çalışmalarının seyri hakkında ipuçları veriyor. Musk, mart ayında aralarında biliminsanı Igor Babuschkin’in de bulunduğu iki eski DeepMind araştırmacısını işe almış, Twitter’ın veri merkezlerinden birinde yapay zekâ geliştirme çalışmaları için 10 bin GPU satın almıştı. Musk, The Times’a göre, yeni girişimine fon toplamak için Tesla ve SpaceX yatırımcılarıyla görüşmelerini de sürdürüyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.