Elon Musk, Tesla Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan ayrılıyor

Musk, görevinden ayrılmasının yanı sıra 40 milyon dolar tutarında ceza ödeyecek.

01.10.2018 - 10:08 | Sencer Uçar

Elon Musk'tan Zuckerberg'e yapay zekâ yanıtı

Tesla’nın kurucusu Elon Musk, hakkındaki yolsuzluk soruşturması kapsamında Tesla Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan istifa ediyor. Kendisine yöneltilen suçlamaları kabul ya da reddetmeyen Musk, kendisi ve şirketi adına 20’şer milyon dolar tutarında ceza da ödeyecek.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) tarafından yapılan açıklamaya göre, Elon Musk, 45 gün içinde görevinden istifa edecek ve üç yıl boyunca bu pozisyona aday olamayacak. Musk, Tesla CEO’su olarak görev almaya devam edecek.

Musk, 13 Ağustos tarihinde Twitter hesabı üzerinden bir açıklamada bulunmuş, söz konusu açıklamada Tesla’yı hisse başına 420 dolar teklifle New York borsasından çekme planını 2 Ağustos’ta şirketin yönetim kuruluyla paylaştığını bildirmiş ve Suudi Arabistan varlık fonunun kendisiyle 2017’nin başından beri Tesla’yı borsadan çekme konusunda görüştüğünü kaydetmişti. Musk, 24 Ağustos’ta ise şirketin yönetim kurulu ve hissedarlarıyla yaptığı görüşmelerin ardından, Tesla’nın borsadan çekilme kararının iptal edildiğini duyurmuştu.

Musk’ın ilk açıklamasından bu güne Tesla hisseleri yüzde 20 düştü ve piyasa değeri de yaklaşık 12,2 milyar dolar azaldı.

Geçtiğimiz hafta SEC, Musk’ın, Tesla hisselerini geri toplamak ve borsadan çekmek için mali kaynak bulduğuna ilişkin açıklamasının doğru olmadığı ve yanlış yönlendirici olduğu suçlamasıyla dava açmıştı.

Kaynak: Bloomberght.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.