Elektronik fikir tescil sistemi geliyor

Bugün (14 Eylül) Reklamcılar Derneği (RD) tarafından düzenlenen paylaşım toplantısında konuşan RD Genel Müdürü Ayşegül Molu, Türkiye’de fikre verilen değer ve fikri mülkiyet hakları konusunda...

14.09.2007 - 17:13 | MediaCat

Bugün (14 Eylül) Reklamcılar Derneği (RD) tarafından düzenlenen paylaşım toplantısında konuşan RD Genel Müdürü Ayşegül Molu, Türkiye’de fikre verilen değer ve fikri mülkiyet hakları konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

“Türkiye’de fikir tuhaf bir yerde duruyor” diyen, genel olarak Türk insanının fikir sahibine saygısının az olduğunu, reklamcılık da dahil hemen her alanda fikir hırsızlıklarına, intihallere rastlandığını ifade eden Molu, reklam sektöründe fikri mülkiyet haklarının korunması konusundaki çalışmalarını artıracaklarını söyledi.

Bu doğrultuda yakında bir ‘elektronik zaman damgası’ sisteminin devreye sokulması için ön ayak olacaklarını belirten Molu, bu sistemle ilgili birtakım ayrıntılar da aktardı. Buna göre bu sistem fikri üretene, elektronik imzayla işleyen bir yöntemle bir saat veriyor, böylece ‘fikir çakışmaları’ durumunda bir fikrin ilk olarak kimin tarafından üretildiği tespit edilebiliyor. Sistemde fikir sahibi, bulduğu fikri online olarak sisteme yollayacak ve bir şifre alabilecek.

Özelikle konkur süreçlerinde çok sayıda fikrin etrafta dolanıp durduğunu ve bunun bir karışıklık yarattığını belirten Molu, sistem sayesinde bu sorunun giderilebileceğini kaydetti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.