Elektrikli araba reklamlarında ‘aklın yolu birmiş’

Elektrikli araba konusunda birbirine rakip 2 büyük marka Nissan Leaf ve Renault ZE, şaşırtıcı şekilde benzer reklamları aynı hafta içinde yayınlamaya başladılar

02.06.2011 - 00:00 | MediaCat

Elektrikli araba konusunda birbirine rakip 2 büyük marka Nissan Leaf ve Renault ZE, şaşırtıcı şekilde benzer reklamları aynı hafta içinde yayınlamaya başladılar. İki reklamında ortak fikri "elektrik benzinden çok daha iyidir" . Bu fikri iki reklam filmi de aynı şekilde işliyor: Günlük hayatta kullanılan elektrikli eşyaları benzinle çalışırken göstererek ve ortaya çıkan kirliliği gözler önüne sererek.  Bu ana fikir geçen yıl Mitsubishi i-Miev reklamında da kullanılmıştı.
 
Bu birbiriyle neredeyse aynı iki reklamın yayınlanmasından bu yana, markalarının global ajansları TBWA Worldwide (Nissan ) ve Publicis (Renault) birbirini reklam fikri çalmakla suçlamadı. Bunun sebebi geçen sene Almanya’da Mitsubishi i-Miev elektrikli araba reklamı için benzer bir fikrin çoktan kullanılmış olması olabilir. Mitsubishi reklamında, elektriksiz bir dünya hayal ediliyor ve elektriğin önemine vurgu yapılıyordu. Alman yapım şirketi Neue Super GbR tarafından çekilen reklamda da günlük hayattaki eşyalar benzin ile çalışırken gösteriliyordu.

Mitsubishi reklamında mikser, diş fırçası, fön, dolgu aleti ve video kamera benzinle çalışırken gösteriliyor ve etraflarına duman saçıyorlar. Reklam “Let’s go electric” “Hadi elektriğe dönelim” sloganıyla son buluyor. Reklam elektrik enerjisinin zaten hayatımızda çok büyük ölçüde kullanıldığının altını çizerken, benzinin havayı ne kadar çok kirlettiğini de gösteriyor. 

Mitsubishi i-Miev reklamı


i-miev joelapompe 
 

Mayıs 2011’de, Nissan ve Renault kendi elektrikli araba modelleri için reklamlarını yayınlamaya başladılar. Bu iki reklamda da Mitsubishi’nin reklamında kullandığı aynı fikirden yola çıkılmış. 
 
Renault reklamında tıraş makinesi, saç kurutma makinesi, bilgisayar, mikser, oyuncak köpek ve yiyecek otomatı gibi aletler benzinle çalışırken gösterilmiş. Publicis Conseil Paris tarafından yaratılan reklamın slogan: “Zaten pek çok şey için elektriği kullanmaya başladınız, neden seyahat için olmasın”

Renault ZE reklamı

 
TBWA tarafından yaratılan Nissan Leaf reklamında ise çalar saat, tost makinesi, saç kurutma makinesi, mp3 player, cep telefonu, bilgisayar, fotokopi makinası, sebil ve dolgu aleti benzinle çalışırken gösteriliyor. Nissan reklamı, 50 milden daha uzun gitmek için benzine ihtiyaç duyan General Motors’un Volt modelini , benzin alırken göstererek, bu elektrikli araba modeliyle de uğraşıyor. Nissan’ın slogan ise “Ya her şey benzinle çalışsaydı? Peki, ya tam tersi?”

Nissan Leaf reklamı

 
 
Bugüne kadar ne Nissan ne de Renault iki reklam arasındaki benzerliği açıklayacak bir yorumda bulunmadı. Publicis bir basın açıklamasında Renault reklamının 18 Mayıs’ta yayınlanmaya başladığını belirtti. Renault Grup global pazarlama müdürü Stephen Norman’ın “reklam süpervizörü” olduğunu söyleyen Publicis bütün soruların ona yöneltilmesini rica etti. Fakat Renault’dan henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı. TBWA ise konuyla ilgili Nissan’dan bilgi almaya çalıştıklarını belirtti. 
 
Nissan ve Renault 1999’da bir ittifak kurmuştu. Renault, Nissan’ın yüzde 44.3 hissesini satın alırken, Nissan da Renault’nun yüzde 15 hissesini aldı. Carlos Goshn iki firmanın da ortak CEO’su olarak çalışıyor.
 
Renault ve Nissan elektrikli araba üretiminde ürün geliştirme, finansal politikalar ve kurumsal stratejiler konusunda işbirliği yapıyorlardı. Satış ve pazarlama çalışmalarını ise ayrı yürüten firmaların son çalışmalarında büyük benzerlik olması aklın yolu bir dedirtiyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.