Electrolux Design Lab 2008’de kazananlar belli oldu

Dünya devi Electrolux'ün bu yıl 6'ıncısını düzenlediği "Uluslararası Design Lab Tasarım Yarışması"nda...

13.10.2008 - 14:36 | MediaCat

Dünya devi Electrolux’ün bu yıl 6’ıncısını düzenlediği “Uluslararası Design Lab Tasarım Yarışması”nda Avusturya’nın Viyana şehrinden Stefan Burchberger birinci oldu. İnternet kuşağı temalı Design Lab’08’de 9 finalisti, “Flatshare” adını verdiği buzdolabıyla geride bırakan Burchberger, üniversite öğrencilerinin hayatını kolaylaştıracak bir tasarımın da yaratıcısı oldu. Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi öğrencisi Stefan Buchberger, ortak yaşam alanları için tasarladığı modüler buzdolabı ile aynı ev veya yurdu paylaşan öğrencilerin buzdolabı tartışmalarına son vermeyi hedeflediğini belirtti.

Çin’den Guopeng Liang’ın Wi-Fi bağlantılı çamaşır sepeti ve çamaşır makinesi iBasket’le ikinci olduğu tasarım yarışmasında, Fransa’dan Antoine Lebrun hareket ettirilebilen pişirme masası Coox’la üçüncü oldu.

Yarışmanın birincisi tasarım öyküsü hakkında şunları söyledi; “Flatshare’i tasarladım, çünkü aynı evi paylaşan birçok kişi için buzdolabı tartışma konusudur. Kimse onun sorumluğunu almak ve temizlemek istemez. Bu soruna çözüm getirecek birşey tasarlamak istedim.”

Flatshare bir ana merkez ve 4 parçaya kadar artırılabilir ek modüllerden oluşuyor. Her bir modül, her bir kullanıcıya kendi buzdolabı alanını kullanma olanağı sağlıyor. Ayrıca modüller, yüzey rengi alternatifleri ve şişe açacağı gibi ilave seçeneklerle kişiselleştirilebiliyor. Üstelik yanlarında bulunan tutacaklarıyla modüller kolayca taşınabiliyor.

Aynı evi veya mutfağı paylaşan üniversite öğrencileri ve genç profesyoneller için tasarlanan Flatshare ev arkadaşları arasında buzdolabı temizleme kavgasına da son veriyor. Herkesin kendi modülünden sorumlu olacağı ortak yaşam dolabıyla, buzdolabında kalmış küflü peynirler ve yemek kalıntıları tartışma konusu olmaktan çıkıyor.

Design Lab’08 jürisi, Burchberger’in yaratıcılığı karşısında etkilenirken, Electrolux Küresel Tasarım ve aynı zamanda Design Lab’08 jürisinin de Başkanı olan Henrik Otto; buzdolabını yeniden keşfetmenin maharet istediğini dile getirdi. Otto; Flatshare’in, hedef tüketici grubunun ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayacak özelliklere sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Stefan Burchberger, Design Lab’08’in birincisi olarak 5 bin Euro para ödülünün yanı sıra 6 ay süreyle Electrolux Global Tasarım Merkezi’nde staj yapmaya da hak kazandı.

Design Lab’08’in Diğer 6 Finalisti:

•Sook: Elektronik dilli sosyal ağ oluşturma tarifi jeneratörü – Adam Brodowski, Savannah College of Art and Design, ABD.

•E-bag: Kinetik enerji ile çalışan soğutucu çantası – Apore Püspöki, Moholy-Nagy Sanat ve Tasarım Üniversitesi, Budapeşte, Macaristan.

•Stratosphere: Çamaşır sterilize edici raf / askı – Atilla Sáfráni, Moholy-Nagy Sanat ve Tasarım Üniversitesi, Budapeşte, Macaristan.

•Vesta: Katlanabilir RFID tarayıcılı davlumbaz – Matthias Pinkert, HTW Dresden (FH) Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Almanya.

•Drawer Kitchen: Çekmeceli masada portatif ocak ile buzdolabı – Nojae Park, Chiba Üniversitesi, Japonya.

•Scan Toaster: Haberleri, hava durumunu ve enstantane fotoğrafları tost dilimleri üzerine yazdıran USB’li ekmek kızartma makinesi – Sung Bae Chang, Sejong Üniversitesi, Güney Kore.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.