Ekim ayında medya gündemi

Terör, şehit haberleri ve beraberinde alevlenen Kuzey Irak sorunu, ABD’nde Ermeni Soykırımı yasasının kabulü, referandum, Erdal İnönü’nün ölümü, Petkim

15.11.2007 - 12:38 | MediaCat

Terör, şehit haberleri ve beraberinde alevlenen Kuzey Irak sorunu, ABD’nde Ermeni Soykırımı yasasının kabulü, referandum, Erdal İnönü’nün ölümü, Petkim’in özelleştirilmesi, Antalya Altın Portakal Film Festivali ve İbo Show’un yayından kaldırılması konuları, Ekim ayında medyadaki bazı satır başları oldular. İşte 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesini tek tek inceleyen Medya Takip Merkezi’nin (MTM) hazırladığı Ekim ayı medya gündeminin detayları…

Terör, ülke gündemini kilitledi, haber sayısı üç kat artış gösterdi…
Ekim ayında Türkiye’nin gündemine Hakkari’de 12 askerimizin şehit olması, 8 askerimizin kaçırılması ile yaşanan terör olayları ve beraberinde alevlenen Kuzey Irak sorunu yerleşti. Şehit olan askerlerimiz ve terör konusu, halkı derin bir üzüntüye boğarken, olaylar medya tarafından da an be an takip edildi. Terör konusu, gazetelerde manşetlere taşınırken, ana haber bültenlerinde ise canlı yayınlarla sunuldu. TV kanallarında Türkiye’nin PKK eylemlerini nasıl durduracağı ve Kuzey Irak’a girmenin ne gibi sonuçlar getireceğiyle ilgili çeşitli tartışma platformları oluşturuldu.

MTM‘nin raporuna göre, Ekim ayına damgasını vuran terör konusu, yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 45 bin 179 haberle tüm medyada en çok konuşulan gündem maddesi oldu. PKK terör örgütü haberlerine en çok yer veren mecra ise TV kanallarıydı. Terör örgütü haberleri, 877 saate yakın süreyle ekranlarda kaldı. Eylül ayına oranla TV kanallarının teröre ayırdığı süre yaklaşık 8 kat artış gösterirken; bazı TV kanallarının terör olayları nedeniyle magazin ve eğlence programlarını yayınlamaması, dikkat çeken bir diğer noktaydı.

Ekim’de gözler, ‘Kuzey Irak’a girmeyin’ diyen ABD’ye çevrildi…
Aynı araştırma sonuçlarına göre ABD, Ekim ayında Türk medyasının en çok yer verdiği ikinci konu başlığıydı. Türkiye’nin Kuzey Irak sorunu, bu sorunun dış politikasına nasıl yansıyacağı ve Ermeni Soykırımı yasasının kabulü ile gündemden düşmeyen ABD, tüm mecraların toplamında 38 bin 679 habere konu oldu. ABD’ye ilişkin haberler, 375 saat ekranlarda kaldı.

Avrupa Birliği haberleri yükselişte…
Özellikle Kuzey Irak sorunu ve terör haberleri başlıkları altında sıkça bahsi geçen Avrupa Birliği, Ekim ayında Türkiye gündemine damgasını vuran bir diğer başlık oldu. Eylül ayına oranla haber sayısı %13 artan AB, gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında 18 bin 47 habere konu edildi. AB haberleri, 75 saat boyunca izleyiciler ile buluştu.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, buruk bir sevinçle yapıldı …
Birçok askerimizin şehit olması ve artan terör olayları nedeniyle buruk bir sevinçle ve büyük katılımla kutlanan 29 Ekim, medya tarafından da yakından takip edildi. 29 Ekim kutlamaları, yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 2 bin 111 habere konu oldu. 29 Ekim haberlerine en çok yer veren mecra TV kanalları olurken, konuya ayrılan süre ise 108 saati buldu.

TSK’ya destek kampanyası ile Habertürk’ün haberleri % 319 oranında arttı…
Türk Silahlı Kuvvetlerine destek için başlattığı “terörle mücadele kampanyası” ile gündeme gelen Habertürk’ün haberlerinde, Eylül ayına oranla % 319’luk artış tespit edildi. Duyarlı kampanyasıyla hem medya hem halk tarafından büyük destek gören Habertürk, gazete, dergi, TV kanalları ve haber sitelerinde toplam 1.410 habere konu oldu.


Ekim ayında siyaset gündemi…

Terör haberleri referandumu gölgede bıraktı…
PKK terör örgütünün, referandumun yapıldığı gün geçekleştirdiği saldırı, referanduma ilgiyi azalttı. % 69 evet oyuyla sonuçlanan referandum, diğer gündem konularının gölgesinde kaldı.

Medyanın AKP’ye ilgisinde düşüş…
Haber sayısı, Ekim ayında düşüş gösterse de AKP, iktidar partisi olmanın avantajıyla popülerliğini korumaya devam etti. Muhalefet partileri, halk ve medya tarafından, terör olayları nedeniyle eleştiri yağmuruna tutulan AKP, üç mecra toplamında 19 bin 370 habere konu edildi. Partiyle ilgili haberler ise ekranlarda 175 saate yakın bir süre yer aldı.

Terör olaylarının artmasıyla, medyanın MHP’ye ilgisi arttı…
Aynı araştırma sonuçlarına göre, ana muhalefet partisi CHP, medyanın en çok yer verdiği siyasi partiler listesinde ikinciliğini korudu ve haber sayısında % 30’luk artışla dikkatleri üzerine çekti. İktidar partisi ile yaşadığı polemikler nedeniyle siyaset dünyasının yakından takip ettiği CHP, yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 12 bin 441 habere konu oldu.

Rapora göre, terörün can alması ve olayların günden güne tırmanmasının da etkisiyle, medyanın gözleri Milliyetçi Halk Partisi’ne çevrildi. Partinin haberleri, Eylül’e oranla % 92,6 oranında artış gösterdi.

Teröre destek verdiği gerekçesiyle suçlanan DTP haberleri de yükselişte…
Hemen hemen her gündem maddesine etki eden terör konusu, DTP haberlerinde de artışa neden oldu. Önceki aya göre haber sayısı % 77 artan DTP, teröre destek verdiği gerekçesiyle birçok siyasetçi ve medya tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. DTP, Ekim ayı toplamında 7 bin 25 habere konu olurken, TV kanallarında yer alma süresi 70 saate ulaştı.

Medya, eleştirilerin merkezindeki Başbakan Erdoğan’ı yakından takip etti…
Medya Takip Merkezi’nin 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yayımlanan her haberi tek tek ve titizlikle inceleyerek gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarına göre, Ekim ayında siyaset gündemine damgasını vuran isim Başbakan Recep Tayip Erdoğan’dı. Yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 24 bin 148 habere konu olan Erdoğan, teröre ve dış politikaya ilişkin yaptığı açıklamalarla Türk ve dünya medyasının da dikkatlerini üzerine çekti. Erdoğan, Ekim ayı toplamında 289 saat ekranlarda kaldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, en çok ilgi gören ikinci siyaset adamıydı. Sınır ötesi konusu ile sıkça gündeme gelen ve konuya dair çeşitli açıklamalar yapan Abdullah Gül, 253 saat TV kanallarında yer aldı ve tüm mecraların toplamında 18 bin 201 kez habere konu edildi.

Ekim ayında terör ve sınır ötesi konusu ile gündeme gelen bir diğer siyasetçi ise Dış İşleri Bakanı Ali Babacan oldu. Terörle mücadele için Irak’a giden Ali Babacan, tüm mecraların toplamında 4 bin 802 haberde yer aldı.

Erdal İnönü’nün ölümü, üzüntüye boğdu…
Mütevazi yaşantısı ile dikkatleri çeken, ünlü siyasetçi ve bilim adamı Erdal İnönü’nün ABD’de ölmesi, tüm sevenlerini üzüntüye boğdu. Siyaset dünyasında da büyük üzüntüyle karşılanan Erdal İnönü’nün ölümü, Ekim ayına damgasını vuran olaylar arasında yerini aldı.


Ekim ayında ekonomi gündemi…

Greve giden Türk Telekom, ekonomi basının takibinde…
Geçtiğimiz ay ekonomi dünyasının gündemine, Türk Telekom’un grev kararı oturdu. 25 bin 680 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesinde uzlaşma çıkmayınca; Türkiye Haber-İş Sendikası’nın, 16 Ekim’de işyerlerinde greve gidileceği kararını açıklaması ile ekonomi basının yakın giren Türk Telekom, yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 4 bin 69 habere konu oldu.

Petkim de satılıyor…
Petkim’in özelleştirilmesi kapsamında yaşanan gelişmeler, Ekim ayında ekonomi basını tarafından an be an takip edildi. Satışının memnuniyetle karşılanmadığı Petkim, gazete, dergi, TV kanalları ve haber siteleri toplamında 758 habere konu oldu. Petkim haberleri 5 saate yakın TV ekranlarında yer aldı.


Ekim ayında magazin gündemi…

Altın Portakal’a medyadan büyük ilgi…
Antalya’da gerçekleşen 44.Altın Portakal Film Festivali, magazin gündemine yerleşen konular arasında üst sıralarda yerini aldı. Birçok dalda, birçok oyuncunun ve filmlerin ödül aldığı Altın Portakal, yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 2 bin 362 habere konu edildi. Altın Portakal haberlerine en fazla yer veren mecra, gazete ve dergiler oldu.

Medya, ‘35 sene daha beni manşetlerde göreceksiniz’ diyen Hülya Avşar’ı doğruluyor…
‘35 sene daha beni manşetlerde göreceksiniz’ sözüyle dikkatleri üzerine çeken Hülya Avşar, Ekim ayında da magazin dünyasının ilgi odağı oldu. Rapora göre, magazincilerin vazgeçilmez ismi Avşar, yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 1.592 haberle, yine, medyanın en çok yer verdiği ünlüydü. Ünlü sanatçı, Ekim ayında annesinin hastalığına ve özel hayatına dair yaptığı açıklamalarla gündeme gelirken; TV kanalları, Hülya Avşar ile ilgili haberlere 25 saate yakın yer verdi.

MTM’nin aynı araştırma verilerine göre İbrahim Tatlıses, magazin dünyasının en çok ilgi gören ikinci ismi olmaya devam etti. Eylül ayına oranla haber sayısında % 16’lık düşüş tespit edilen Tatlıses, kızına aldığı 1,5 milyon dolarlık düğün hediyesi ile dikkatleri üzerine çekti. ‘Verdiğimiz şehitlerin ardından dansöz çıkardı’ diyen köşe yazarlarına kızan ve İbo Show programını sonlandıran Tatlıses, tüm mecralar toplamında 1.168 habere konu oldu.

Ayın en medyatik üçüncü ismi, 1.052 haberle Sezen Aksu oldu. Çeşitli konser programlarıyla gündeme gelen Aksu’nun haberleri, 5 saate yakın süreyle ekranlarda yer buldu.

Eşinden boşandığı iddiasıyla gündeme taşınan Bülent Ersoy, magazin dünyasının en çok yer verdiği dördüncü isimdi. Eylül ayına oranla haber sayısı % 33 artan Ersoy, tüm mecraların toplamında 1.042 haberde yer aldı.

Altın Portakal’a aday oldu, sonuca kızdı, haberleri % 94 arttı…
Altın Portakal’da en iyi kadın oyuncular arasında gösterilen Nurgül Yeşilçay, ödül alamaması nedeniyle Özgü Namal ile girdiği polemik ve Yaşamın Kıyısı’nda filmiyle dikkatleri üzerine çekti. Önceki aya göre haber sayısı % 94 artan Nurgül Yeşilçay, toplamda 655 habere konu edildi.


Ekim ayında spor gündemi…

Fenerbahçe, ‘en medyatik spor kulübü’ unvanını geri aldı…
Medya Takip Merkezi’nin düzenli olarak hazırladığı ayın medya raporuna göre, Eylül ayında Galatasaray’a kaptırdığı en medyatik spor kulübü unvanını geri alan Fenerbahçe, tüm mecraların toplamında en çok haberi yapılan spor kulübü oldu. Önceki aya oranla haber sayısı %18 artan Fenerbahçe, yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 14 bin 409 habere konu edilirken; TV kanallarında ise 283 saate yakın bir süre yer aldı.

Haber sayısı % 17 artan Beşiktaş ise ikincilik koltuğuna yükseldi. Beşiktaş, yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 13 bin 500 habere konu oldu. Önceki aya göre haber sayısı az da olsa bir artış göstermesine rağmen, en medyatik takımlar listesinde üçüncü sıraya gerileyen Galatasaray, yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 12 bin 583 habere konu oldu ve TV kanallarında 273 saat boyunca izleyenleri ile buluştu.

Kadro dışı kalan Hakan Şükür, ayın en medyatik sporcusu oldu…
MTM’nin aynı araştırma sonuçlarına göre, Ekim ayında spor basınının en çok ilgi gösterdiği sporcu, BJK maçı öncesi kadro dışı bırakılan ve konuyla ilgili açıklamalarıyla dikkatleri üzerine çeken Hakan Şükür oldu. Yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 3 bin 141 habere konu olan ünlü futbolcunun haber sayısı, önceki aya göre % 25 artış gösterirken, ekranlarda yer alma süresi ise toplam 10 saate yaklaştı.

Dizinden sakatlanan ve iki maç ceza alan Fenerbahçeli Mateja Kezman, spor medyasının en çok yer verdiği ikinci futbolcuydu. Tüm mecralar toplamında 2 bin 528 haberde yer alan Kezman’ın haberleri, Eylül ayına oranla % 30 oranında artış gösterdi.

Aynı araştırma kapsamında ayın en medyatik diğer spor adamları ise 2 bin 241 haberle Roberto Carlos, 2 bin 76 haberle Mehmet Aurelio ve 1.956 haberle Lincoln oldular.

Fatih Terim “gitsin mi, kalsın mı?” tartışmalarıyla gündemde…
Yunanistan maçında alınan yenilgiden sonra “gitsin mi, kalsın mı?” tartışmalarıyla gündeme gelen Fatih Terim, medyanın en çok yer verdiği teknik direktör oldu. Futbol Federasyonu’ndan çıkan kararla görevine devam etmesi istenen ünlü teknik direktör, yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 3 bin 181 habere konu olurken, ekranlarda yer alma süresi ise 30 saate yaklaştı.

Ayın en medyatik ikinci teknik direktörü ise Zico oldu. Zico, tüm mecraların toplamında 3 bin 171 habere konu olurken, onu 2 bin 670 haberle Ertuğrul Sağlam izledi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.