Eğlence sektörüne 200 milyon dolar yatıracak

200 milyon dolarlık yatırımla eğlence sektörüne giren Amerikalı finans devi

04.12.2007 - 09:52 | MediaCat

Amerikalı finans devi JP Morgan Chase&Co., 200 milyon dolarlık yatırımla eğlence sektörüne giriyor.

Bu hareket, bankanın Hollywood’daki güçlü franchise’ına daha fazla sermaye eklemek olarak görülüyor. Wall Street firmaları yıllar sonra nakitlerini büyük yatırımlara yönlendiriyor. ABD’deki 3’üncü büyük banka olan JP Morgan da, bilançosundaki 1.4 trilyon doları harcamaya başladı.


Sony’den yönetici transferi…

Eğlence sektörü dışında JP Morgan, bu yıl anlaşmalarla sessizce gayrimenkul ve enerji alanına da sermaye yatırımı yaptı. Geçen ay banka, yatırım yönetim grubunun sağlık hizmetleri sunan Chindex’e 50 milyon dolar yatıracağını açıklamıştı. JP Morgan’ın eğlence sektörü için planları son yıllarda sektöre çok sayıda giren finansal oyuncularla da ilgili. JP Morgan’da çalışan bankacı John Miller, “Bu rekabetçi olma yeteneğimizi önemli oranda genişletecek. Bu sayede sermayemiz kolayca masaya gelecek ve onu aramak zorunda kalmayacağız” dedi. JP Morgan, bu yılın başında Sony Pictures’un yöneticilerinden Alan Levine ve Ken Lemberger’i transfer ederek, eğlence bölümünün başına getirmişti.


6.6 milyar dolarlık yatırım…

Bankanın Büyük Yatırım Bölümü Başkanı Patrick Edsparr, “Vizyonumuzu genişleterek, boşlukları dolduracağız ve dengeli ve çeşitli bir yaklaşım izleyeceğiz” dedi. Eğlence grubu, kendi sermayesini, bir düzineye yakın işlemdeki tasfiye halindeki borçlara enjekte ediyor. JP Morgan’ın yatırım bankası, yeni eğlence fonu Vine alternative Investments’da önemli oranda tahvil yatırımı yaptı. JP Morgan’ın yatırım bankası dışında şirket One Equity Partners, özel hisse senedi yatırım fonu yatırımı yapıyor. Son yıllarda, JP Morgan private equity (girişim sermayesi) yatırımlarının ölçeğini telekom yatırımlarından sonra küçülttü. Üçüncü çeyreğin sonunda private equity yatırımlarının toplamı 6.6 milyar dolara ulaştı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.