Eğitimini aldığımız meslekte çalışmıyoruz

Yenibiris.com, tarafından yaptırılan araştırmanın sonuçlarına göre katılımcıların yarıdan fazlası eğitimini aldıkları meslekte çalışmıyor.

28.03.2011 - 00:00 | MediaCat

Yenibiris.com’un Selas Türkiye Araştırma şirketine yaptırdığı araştırmaya göre katılımcıların yarıdan fazlası (yüzde 54), eğitimini aldığı meslekte çalışmıyor. Araştırma bilgisayar destekli web görüşmesi tekniği kullanılarak, Türkiye temsili 14 şehirde (İstanbul, Tekirdağ, Bursa, Kocaeli, İzmir, Aydın, Ankara, Kayseri, Antalya, Adana, Samsun, Trabzon, Erzurum, Gaziantep) AB, C1 ve C2 SES gruplarından 18-44 yaş arası toplam 1232 kişiyle yapıldı.

Çalışmada erkeklerin yüzde 56’sı, kadınların ise yüzde 51’i eğitimini aldıkları meslekte çalışmadığını söyledi. Bu kişilere işlerinden memnun olup olmadıkları sorulduğunda yüzde 76’sının kararsız ya da memnuniyetsiz olduğu, memnun olduğunu söyleyenlerin ise yüzde 24’te kaldığı görüldü. Erkekler işlerinden daha çok memnun değilken, kadınların daha memnun olduğu da ortaya çıktı. Eğitimini aldıkları meslekte çalışanların oranı ise yüzde 46’da kaldı. 2008 yılında yapılan araştırmada elde edilen oran olan yüzde 44’le karşılaştırıldığında eğitimini aldığı meslekte çalışma oranının çok değişmediği görüldü.

Araştırmaya göre her 3 kişiden biri, çalıştığı işin kariyer planı için uygun olmadığını düşündüğünü belirtirken, yine her 3 kişiden biri kariyer planları için çalıştığı işyerini değiştirmeyi düşündüğünü ifade etti.

Çalışmada her 4 kişiden 3’ü kariyerini planlarken profesyonel destek almadığını belirtti. Çalışan ama iş arayanlar, iş sahibi olmayanlara göre %10 oranında daha fazla profesyonel destek aldıklarını ifade ettiler. İş hayatına başlamadan önce kariyer planlaması için alınması gereken profesyonel desteğin, ancak iş hayatının sonraki dönemlerinde alınabildiği görüldü.

Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, araştırma sonuçlarını “Meslek seçimi, insanın mutluluğu üzerindeki en önemli faktörlerden biri. Mutlu çalışanlar hem kendileri hem de çalıştıkları firma için daha fazla değer yaratıyorlar. Bu nedenle gençlerin, gerek üniversite gerekse meslek seçimi konularında bilinçlendirilmeleri ve mezun olduktan sonra hangi alanlarda çalışabileceklerini doğru değerlendirmeleri gerekiyor. Bu noktada başta ebeveynlere ve eğitim kurumlarına çok iş düşüyor. Ayrıca üniversite yıllarında staj programlarına katılmak, iş dünyasını tanımaya başlamak açısından önem taşıyor. Ancak ne yazık ki ülkemizde, doğru kariyer planlaması politikaları uygulanmıyor. Bu nedenle de arz ve talep sağlıklı bir şekilde dengelenemiyor” şeklinde değerlendirdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.