Efsane Tadelle ve Sarelle yeniden doğdu

Toksöz Grubu şirketlerinden Sanset Gıda, 2007 yılında 77 milyon dolara TMSF'den satın aldığı...

20.11.2008 - 17:22 | MediaCat

Toksöz Grubu şirketlerinden Sanset Gıda, 2007 yılında 77 milyon dolara TMSF’den satın aldığı Sagra ve markalarını, 1 yıl süren yoğun hazırlık döneminden sonra yeniden tüketicilerle buluşturuyor. Tadelle, Sarelle, Gol, Gofy ve Sagra markalarıyla pazara iddialı bir giriş yapmaya hazırlanan Sanset Gıda, 2009 yılında 100 milyon YTL ciro hedefliyor.

Türkiye’nin önde gelen yerli ilaç firmalarından Sanovel’in sahibi Toksöz Grubu, ilaç sektöründe elde ettiği know-how’ı gıda sektörüne taşıyor. Grup şirketlerinden Sanset Gıda, 2007 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) 77 milyon dolara satın aldığı Sagra ve markalarını, 1 yıllık hazırlık döneminden sonra yeniden tüketicilerle buluşturuyor. Tadelle, Sarelle, Gol, Gofy ve Sagra markaları, yenilenen yüzleri ve daha da artan lezzetleri ile raflardaki yerini alıyor.

Yaptıkları stratejik planlamalar çerçevesinde, grubun ilaç sektöründeki başarısını ve üretimdeki mükemmeliyetçiliğini gıda üretimine aktarmak için sektöre adım atma kararı aldıklarını belirten Toksöz Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Sanset Gıda Genel Müdürü Ahmet Toksöz, Sagra’nın satın alınmasının ardından geçen süre zarfında, şirketin yeni sahibi Sanset Gıda ve 5 markasını, rekabetin kıyasıya sürdüğü pazara hazırladıklarını söyledi.

Mükemmel ürünler yaratmak için, Ordu’daki mevcut fabrikadaki üretimi 1 yıl boyunca durdurduklarını söyleyen Ahmet Toksöz, fabrikayı yaklaşık 10 milyon YTL’lik yatırımla yenileyerek, iyi üretim kurallarını, bir ilaç üreticisi hassasiyeti ile gıda sektöründe ilk uygulayan firma olduklarını da vurguladı. Toksöz, sözlerine şöyle devam etti: “Önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğimiz yeni makine parkurları alımları ile fabrikaya yapacağımız yatırım miktarı 30 milyon YTL’yi bulacak. 5 yıl boyunca fabrikamıza yatırım yapmaya devam edeceğiz. Şu an 50 bin ton olan yıllık üretim kapasitesini de bu yeni yatırımlarımızla artırmayı hedefliyoruz.”

Çikolatalar ilaç titizliğinde üretiliyor

Ürünleri, sadece kendi çocuklarına yedirecekmiş gibi her şeyine özenerek ürettiklerini belirten Ahmet Toksöz, “Bu işe başlarken, bizim yiyemeyeceğimiz hiçbir ürünü tüketiciye sunmayacağımıza dair bir karar aldık. Çikolata sektöründe yaygın bir şekilde kullanılan transyağı, boya ve katkı maddelerini hiçbir ürünümüzde kullanmadık. Doğala özdeş olarak tabir edilen ve kimyasal reaksiyonlarla elde edilen vanilya esansı yerine, doğal bitkilerden elde edilen katkısız vanilya kullandık. Soya lesitin hammaddesini satın alırken ise genetiği değiştirilmemiş soya olmasına dikkat ettik. Süt tozunda ise prosesi özel olan ürünler kullandık. İthal ettiğimiz bu standartlara uyan firmalardan seçerek tedarik ettik” dedi.

Ürünlerin kaliteli içeriği, lezzeti ve markaların taşıdığı iddia ile kısa sürede sektörde fark yaratacaklarına inandıklarını belirten Toksöz, “Sanset Gıda olarak önceliğimiz hızlı değil, istikrarlı büyüme. Hedefimize ağır ağır ve emin adımlarla ulaşmak istiyoruz. 750 kişilik üretim, satış ve pazarlama kadrosu ile 2009 yılında 100 milyon YTL ciroya ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

“Hedefimiz pazardan aslan payı almak”

Dünya ve Türkiye çikolata pazarındaki tüketici eğilimleri ve son trendler hakkında bilgi veren Sanset Gıda Pazarlama Direktörü Süleyman Güçlü, Türkiye’de gıda sektörünün krizlerden en az etkilenen sektörlerden biri olduğunu ve çikolata pazarının gelişmeye çok açık olduğunu belirtti.

Süleyman Güçlü, yaptıkları tüketici araştırmalarının sonuçlarının, Tadelle ve Sarelle’nin gücünün, zamanın ve yaşın ötesinde olduğunu ortaya koyduğunu, kuvvetli bir mirasa sahip bu markaların pazardaki hak ettikleri yerde konumlanmaları için büyük bir heyecan ve inançla çalıştıklarını söyledi. Sanset’in ürün kalitesinde, sadece kendiyle yarışacağı ve benzeri olmayan bir üretici olduğunu vurgulayan Güçlü, “Yapacağımız yeniliklerle gelişmeye hazır olan Türkiye çikolata pazarını daha da büyüteceğiz. Hedefimiz, orta vadede pazardan aslan payını almak” dedi.

Sagra, “Sagra Nugat” oluyor

Markaların portföyü ve ürünlerin özellikleri hakkında bilgi veren Sanset Gıda Kategori Müdürü Bülent Karabıçak ise Sagra’yı, “Sagra Nugat” ismiyle bir çikolata markası olarak tüketicilerin beğenisine sunacaklarını belirtti. Karabıçak, Gofy’nin çocuklara hitap eden kaliteli, besleyici ve eğlenceli bir gofret ve krema markası, Gol’un ise daha çok gençleri hedef alan fındıklı draje markası olduğunu belirtti. Sarelle’nin yüzde yüz doğal içeriğiyle bilinçli tüketicilere hitap eden sürülebilir krema ve fındık ezmesi olarak sunulduğunu söyleyen Karabıçak, Tadelle’nin ise çikolata ve fındığın eşsiz karışımıyla pazardaki yerini aldığını söyledi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.