“Efes Pilsen ile Biranın Sergisi” Türkiye’yi dolaşıyor

Geçtiğimiz yıl Efes Pilsen ve Tarih Vakfı işbirliğiyle hazırlanan Türkiye’nin ilk gezici bira sergisi “Efes Pilsen ile Biranın Sergisi”, ikinci kez Türkiye’nin çeşitli illerini ziyaret etmeye başlıyor.

06.06.2006 - 00:00 | MediaCat

Geçtiğimiz yıl Efes Pilsen ve Tarih Vakfı işbirliğiyle hazırlanan Türkiye’nin ilk gezici bira sergisi “Efes Pilsen ile Biranın Sergisi”, ikinci kez Türkiye’nin çeşitli illerini ziyaret etmeye başlıyor. Biranın antik çağlardan bugüne uzanan tarihini ve sosyal hayattaki yerini özgün bir bakış açısıyla anlatan sergi, ilk olarak 8-18 Haziran tarihlerinde İstanbul Modern Sanatlar Galerisi’nde ziyaretçileri ile buluşacak.

Biranın binlerce yıllık geçmişini ve Efes Pilsen’in kuruluşundan bugüne geçilen kilometre taşlarını gözler önüne seren Efes Pilsen ile Biranın Sergisi Türkiye’nin çeşitli illerinde tarih meraklılarıyla buluşuyor. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları süresince ilden ile dolaşacak olan gezici sergi, ilk olarak 8-18 Haziran tarihleri arasında ziyarete açılacak. İstanbul’un ardından Antalya, Bodrum, İzmir, Çanakkale, Ankara ve Eskişehir’i ziyaret edecek olan sergide biranın tarihi ve kökenleri, dünyada ve Türkiye’deki gelişimi, bira üretimi ve tipleri, sosyal hayattaki yeri gibi konular özel bir arşivle anlatılıyor.

Efes Pilsen ile Biranın Sergisi, Efes Pilsen ve Tarih Vakfı işbirliğinde yürütülen araştırma projesi kapsamında, Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Eren tarafından yazılan “Geçmişten Günümüze Anadolu’da Bira” adlı kitap için yapılan araştırmalar kaynak alınarak hayata geçirildi.

Tasarımı Burçak Madran, video projeksiyonu ise Çağdaş Arpaç tarafından gerçekleştirilen Efes Pilsen ile Biranın Sergisi 13 ayrı modülde hazırlandı. Modüllerin en önemli özelliği bütünden ayrıldıklarında dahi izleyenlere başlı başına bir hikaye sunuyor olması. Biranın var olduğu dönem ve toplumlar içinde konumlandırılmasını etkileyici bir dille anlatan modüller, biranın sosyalleşme sürecini adım adım gösteriyor. Birayı Sümerler, Hititler ve eski Mısır’dan başlayarak ele alan ve sanayi devrimi etkisiyle birlikte günümüze kadar taşıyan, aynı zamanda Anadolu, Avrupa, Osmanlı ve Türkiye’deki bira tarihini de ele alan bu sergi görsel yazılı malzemeler, filmler ve üretim bandını anımsatan enstalasyon ile dinamik bir yapıda hazırlandı.

Gezici sergide aynı zamanda, bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Efes Pilsen Maket&Obje Yarışması’nda dereceye giren ve farklılıklarıyla öne çıkan eserler de sergileniyor. Yaratıcı fikirlerin ve el becerisinin ödüllendirildiği yarışmada dereceye giren maket ve objeler arasında, Efes Pilsen markasına ait farklı malzemeleri kullanarak hazırlanan kamyon maketinden gitar çalan adama kadar birçok ilginç eser bulunuyor.

Sergi Takvimi

İstanbul-İstanbul Modern Sanatlar Galerisi
08 -18 Haziran

Antalya-ahk Çağla Cabaoğlu Art Gallery
20 – 30 Haziran

Bodrum-Marina Yacht Club Bodrum/Cafe La Vela
02 -15 Temmuz

İzmir-Alsancak Sanat Galerisi
17 -29 Temmuz

Çanakkale-Gülpınar Müzesi
01-15 Ağustos

İstanbul-Darphane-i Amire
17-22 Ağustos

Ankara-Ankara Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi
24 Ağustos-04 Eylül

Eskişehir-B.şehir Bel. San. Mer. Sergi Salonu
06-17 Eylül

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.