Eczacıbaşı-Zentiva’nın hedefi eşdeğer ilaç pazarında liderlik

Türkiye ilaç sektörünün yeni ve dinamik oyuncusu Eczacıbaşı-Zentiva, 2010 yılında eşdeğer ilaç pazarında lider konuma gelmeyi hedefliyor. Orta ve Doğu Avrupa’nın önde gelen eşdeğer ilaç kuruluşlarından Zentiva, iddialı büyüme hedefleri ile girdiği Türkiye pazarında, Eczacıbaşı-Zentiva olarak pazar liderliğini hedefliyor. Eczacıbaşı İlaç Sanayi’nin bağlı ortaklıklarından Eczacıbaşı Sağlık Ürünleri ile Eczacıbaşı Özgün Kimya’nın yüzde 75 hissesinin Zentiva’ya […]

05.09.2007 - 16:33 | MediaCat

Türkiye ilaç sektörünün yeni ve dinamik oyuncusu Eczacıbaşı-Zentiva,
2010 yılında eşdeğer ilaç pazarında lider konuma gelmeyi hedefliyor.

Orta ve Doğu Avrupa’nın önde gelen eşdeğer ilaç kuruluşlarından Zentiva, iddialı büyüme hedefleri ile girdiği Türkiye pazarında, Eczacıbaşı-Zentiva olarak pazar liderliğini hedefliyor. Eczacıbaşı İlaç Sanayi’nin bağlı ortaklıklarından Eczacıbaşı Sağlık Ürünleri ile Eczacıbaşı Özgün Kimya’nın yüzde 75 hissesinin Zentiva’ya devredilmesiyle birlikte kurulan Eczacıbaşı-Zentiva, halen Türkiye eşdeğer ilaç pazarındaki en büyük kuruluşlar arasında yer alıyor.

Eczacıbaşı-Zentiva’nın tanıtımı nedeniyle 5 Eylül’de İstanbul’da bir toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan Zentiva Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Jiri Michal, Orta ve Doğu Avrupa’daki iddialı büyüme hedefleri doğrultusunda Türkiye pazarına girdiklerini vurgulayarak, bugüne kadar yaptıkları en büyük stratejik işbirliği anlaşmasını Eczacıbaşı ile gerçekleştirdiklerini belirtti.

Zentiva’nın son beş yıldır, organik büyümesini seçkin satın almalarla da birleştirerek tutarlı ve karlı bir büyüme politikası izlediğini ifade eden Michal, “Türkiye’de 2007 yılının birinci yarısında gerçekleşen en büyük dördüncü dış yatırım olan Eczacıbaşı-Zentiva oluşumu, bu başarılı politikayı destekleyen yeni bir adım olmanın yanı sıra, bizi Orta ve Doğu Avrupa ilaç pazarında lider konuma gelme hedefimize daha da yaklaştırdı” dedi.

Eczacıbaşı ile ortaklıkları hakkında görüşlerini de belirten Michal: “Sayın Bülent Eczacıbaşı’nın rehberliğindeki Türkiye’nin en etkili ve en prestijli firmalarından birinin Zentiva’yı bu rekabetçi süreçte kendine ortak olarak seçmesi ve eşdeğer ilaç pazarında bizimle birlikte ileriye doğru önemli bir adım atması çok gurur verici. Zentiva olarak, Türkiye pazarına girişimizi Eczacıbaşı Grubu ile gerçek bir işbirliği olarak görüyoruz.”dedi.

Türkiye’nin genç ve büyüyen nüfusu ile son derece dinamik bir pazar olduğunu ve 2010 yılında da dünyanın en büyük 10 ilaç pazarından biri konumuna geleceğini kaydeden Jiri Michal, Eczacıbaşı-Zentiva’nın mevcut satış hacmini, pazara sunulacak yeni ürünlerin yanı sıra Zentiva’nın faaliyet gösterdiği diğer ülkelerde başarı elde eden ve yakın gelecekte Türkiye pazarına da sunulacak olan güncel eşdeğer ilaç yelpazesi ile

genişletmeyi amaçladıklarını söyledi. Michal, Eczacıbaşı-Zentiva ürün skalasından da diğer ülkelere ürün taşınabileceğini ifade etti.

Eşdeğer ilacın gelişimi, Türk sağlık sektörünün gelişimini de destekleyecek

Toplantıda konuşan Eczacıbaşı-Zentiva Ticari Genel Müdürü Elif Çelik de, ilaç sektörünün temel misyonunun mevcut olan en güncel ve etkin tedaviyi mümkün olduğunca çok sayıda insana ulaştırmak olduğunu vurgulayarak, eşdeğer ilaçların bu doğrultuda sağlık sistemlerini ciddi şekilde destekleyen bir unsur olduğunu belirtti.

Çelik, yaşlanan nüfus ve uzayan ortalama yaşam süreleri paralelinde tüm dünyada kronik hastalıkların ön plana çıktığına ve bu alanda güncel tedavi alternatiflerine uygun maliyetlerle ulaşabilmenin hastalar ve sağlık sistemleri için büyük önem taşıdığına da dikkat çekti.

Türk ilaç sektörünün yakın gelecekte eşdeğer ilaç alanında hızlı bir büyüme kaydetmesinin beklendiğini vurgulayan Çelik, ‘’Eczacıbaşı-Zentiva olarak Türk insanının yaşam kalitesini artıracak, en güncel tedaviyi ulaşılabilir maliyetlerle pazara sunarak, sektörün lider oyuncusu olacağız. Özellikle, kardiyovasküler hastalıklar, diabet, merkezi sinir sistemi hastalıkları, ağrı tedavisi, sindirim sistemi hastalıkları ve enfeksiyon tedavisine yönelik tecrübemiz ve Zentiva’nın uluslararası gücünü bütünleştirerek Türkiye’nin yanısıra Orta ve Doğu Avrupa pazarında da dinamik, yenilikçi ve lider bir firma yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

Çelik, Eczacıbaşı ile Zentiva arasındaki birleşmenin bir başka önemli özelliğinin de, hiçbir kadro daralması yaşanmadan gerçekleştirilmesi olduğunu ifade ederek, Zentiva’nın yerel deneyim ve profesyonellere verdiği öneme değindi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.