Eczacıbaşı Burgbad’ın çoğunluk hisselerini satın aldı

Almanlar'ın 94 yıllık seramik kuruluşu Engers'i ve ardından da dünyanın...

28.04.2008 - 14:05 | MediaCat

Almanlar’ın 94 yıllık seramik kuruluşu Engers’i ve ardından da dünyanın en çok tanınan 260 yıllık seramik markası Villeroy&Boch’un karo bölümünü satın alan Eczacıbaşı, şimdi de lüks banyo mobilyaları pazarında Avrupa lideri olan Burgbad’ın çoğunluk hisseleri için anlaşmaya vardı.

Eczacıbaşı Yapı Gereçleri, lüks banyo mobilyaları pazarında Avrupa lideri Alman Burgbad’ın çoğunluk hisselerini satın almak üzere anlaşmaya vardı. Toplam 70.8 milyon Avro şirket değeri üzerinden imzalanan ve düzenleyici kuruluşların onayına tabi olan satış işleminin, yılın ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor. Eczacıbaşı, onay ve devir işlemlerinin ardından, halen Frankfurt ve Düsseldorf borsalarında işlem gören hisseler için küçük hissedarlara çağrı yapacak.

Banyo mobilyalarının yanı sıra, korozyona ve suya dayanıklı özel bir malzemeden geliştirdiği banyo ürünleriyle Avrupa’da pazar liderliğine ulaşan Burgbad, Burgkama GmbH, S.E.P. ve Miral Gmbh adlı iştirakleriyle faaliyet gösteriyor. Farklı ihtiyaçlara sahip hedef kitlelere yönelik tasarlanan Burg, Burg Paris, Kama ve Schock markalarıyla hizmet veren şirket; kaliteli malzeme, modern tasarım ve işlevselliği buluşturan ürünleriyle dikkat çekiyor.

Almanya’da üç, Fransa’da bir olmak olmak üzere toplam dört üretim tesisinde 600 çalışanı bulunan Burgbad, net karını yüzde 83 artırarak tarihinin en başarılı performansını sergilediği 2006 yılının ardından, 2007 yılında da başarısını sürdürdü. Kısa ya da uzun vadeli borcu bulunmayan Burgbad, 73.7 milyon Avro’luk cirosunun yüzde 50’ye yakın bölümünü yurtdışı satışlarından elde ediyor. Burgbad’ın İngiltere, Hollanda, Avusturya, Danimarka ve ABD’de satış ofisleri bulunuyor.

28 Nisan 2008 tarihinde İstanbul’da imzalanan satın alma anlaşmasında konuşan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Yapı Ürünleri Grubu’nun kapasitesi, ürünlerinin kalitesi, tasarım düzeyi ve coğrafi yaygınlığı ile bugün bir uluslararası oyuncu haline geldiğini belirterek, “Bu niteliğe ulaşmamızda Burgbad’ın Topluluğumuza katılmasının da önemli bir katkısı var” dedi.

Burgbad’ın, 40 yılı aşkın geçmişi ile, sektörün en saygın kuruluşları arasında yer aldığını ifade eden Eczacıbaşı, “Biz de, ortaklık görüşmelerimiz sırasında, Burgbad’ın sadece ürün ve hizmetleri ile değil, kurum kültürü ve toplumsal sorumluluk anlayışı ile de seçkin bir kuruluş olduğunu yakından gördük” diye konuştu. Bülent Eczacıbaşı, iki kuruluşun ortaklığının sadece ticari ilgi değil, aynı zamanda kültürel uyum nedeniyle de çok yerinde olduğuna inandıklarını söyledi.

Anlaşmayı imzalamak üzere İstanbul’a gelen Burgbad AG ana hissedarı Annelie Ruddies-Warwitz de, Burgbad’ın kurucusu Dieter Ruddies’in banyo mobilyaları üretmeye başladığı 1966 yılında, Eczacıbaşı Topluluğu’nun kurucusu Dr. Nejat Eczacıbaşı’nın da VitrA markası ile seramik üretimine başladığını hatırlatarak, “Aradan geçen 40 yılı aşkın sürede; banyo mobilyalarının yanı sıra, korozyona ve suya dayanıklı özel bir malzemeden geliştirdiğimiz banyo ürünleriyle Avrupa’da pazar liderliğine ulaştık. Bugün, Burgbad’ı güvenilir ellere teslim etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Yapı ürünleri alanında yalnız Türkiye’de değil dünyada da önemli bir yer edinen Eczacıbaşı’nın, Burgbad’ın büyümesinde ve yeni pazarlara açılmasında büyük rol oynayacağına inanıyoruz” dedi.

Son 1.5 yıllık dönem içinde Almanlar’ın 94 yıllık seramik kuruluşu Engers’i ve ardından da dünyanın en eski ve bilinen seramik markası Villeroy&Boch’un karo bölümünü satın aldıklarını hatırlatan Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Dr. Erdal Karamercan ise, “Burgbad’ın dört fabrikasının da eklenmesi sonucunda, yapı ürünleri alanında Avrupa’daki üretim tesislerimizin sayısı dokuza, Türkiye, İrlanda, Almanya ve Fransa olmak üzere dört ülkedeki toplam tesislerimizin sayısı ise 19’a yükselecek” diye konuştu.

Yapı Ürünleri Grubu’ndaki stratejilerini, organik büyümenin yanı sıra, küreselleşmiş markaları bünyelerine katmak üzerine kurduklarını belirten Karamercan, “Hedefimiz, banyo alanında dünyanın en büyük üreticilerinin başında yer almak” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.