Ece Banyo’nun ürettiği klozetlerle su tasarrufu sağlanacak

Ece Banyo'nun ürettiği yeni nesil klozetlerle, dört kişilik ailenin yıllık su tüketiminde 39 bin litreye varan su tasarrufu sağlanması öngörülüyor.

14.08.2007 - 17:59 | MediaCat

Ece Banyo’nun ürettiği yeni nesil klozetlerle, dört kişilik ailenin yıllık su tüketiminde 39 bin litreye varan su tasarrufu sağlanması öngörülüyor.

Ece Banyo’nun yeni ürünün tanıtımı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Ece Banyo Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, suyun son dönemde artan önemine işaret ederek, bu konuda toplumun geç bilinçlendiğini söyledi.

Özellikle son aylarda yaşanan su sıkıntılarını da göz önüne alarak 7 aylık bir çalışma sonucu Ece Banyo’nun 4,5 litre su ile tam temizlik sağlayabilen, normal klozetlere göre su tasarruflu yeni nesil bir ürün tasarladığını belirten Çenesiz, bu ürünlü dört kişilik bir ailenin yıllık su tüketiminde 39 bin litreye varan su tasarrufu sağlanabileceğini anlattı.
Türkiye’de klozet temizliğinde kullanılan su miktarının TSE standartlarında fonksiyon sınırı olan 9 litre seviyesinde bulunduğunu, bu rakamın Avrupa ülkelerinde 6 litre olduğunu ifade eden Çenesiz, şu anda Türkiye’de genel olarak 6 litre ile 9 litre arasında değişen miktarda su ile tam fonksiyon yapan klozetler üretildiğini bildirdi.

Ece Banyo’nun geliştirdiği yeni ürünüyle klozetlerdeki su tüketim miktarını 4,5 litreye çektiğini ve tam fonksiyon elde ettiğini kaydeden Çenesiz, yeni nesil ürünlerini TSE laboratuvarlarında da test ettirerek onaylattıklarını, ayrıca ürünün Avustralya Devlet Standart Organizasyonu tarafından da “Yıldızlar Sertifikası” aldığını ifade etti.
Erdem Çenesiz, su tasarruflu yeni nesil klozetlerin, çift kademeli rezervuar iç takımı ile kullanılması durumunda da 2,5 litre ile yarım fonksiyon yaptığını belirtti.

Özellikle yeni yapılan konutlarda, işyerlerinde ve toplu yaşam alanlarında az su tüketen yeni nesil klozetler kullanılması halinde ciddi rakamlarda su tasarrufu sağlanacağını dile getiren Çenesiz, bu konuda TOKİ ve Kiptaş ile görüşmeler yaptıklarını söyledi.

44 ÜLKEYE İHRACAT

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çenesiz, yeni ürünün tanıtımı amacıyla eski ürünlerle bir değiştirme kampanyası yapıp yapmayacaklarına ilişkin bir soru üzerine, böyle bir ihtimal bulunduğunu bildirdi.
Merkezi Çorum’da bulunan Ece Banyo’nun 44 ülkeye ihracat yaptığını belirten Çenesiz, Türkiye’nin vitrifiye seramik sektöründe güçlü bir ülke olduğunu söyledi.

Çin baskısını Türkiye’de fazla hissetmediklerini, bunu ihracat yaptıkları ülkelerde daha çok hissettiklerini dile getiren Çenesiz, Türk malı imajının Çin malı imajından daha iyi olduğunu anlattı.

Ece Banyo’nun gider bütçesinden Ar-Ge’ye ayrılan payın yüzde 6 olduğunu bildiren Çenesiz, Anadolu’dan çıkıp sektörün önemli firmalarından biri haline geldiklerini, pazar paylarının ise yüzde 8-10 civarında bulunduğunu, yıllık üretim kapasitelerinin ise 1 milyon 400 bin büyük parça olduğunu söyledi.
Yabancıların Ece Banyo’ya ilgilerinin sorulması üzerine Çenesiz, şimdiye kadar resmi bir teklif almadıklarını, ancak tanışmak için gelenler olduğunu kaydetti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.