MediaCat

E-ticaretin parlayan 3 yıldızı

Amazon’a rakip olan cesur yürekleri tanıyalım.

E-ticaretin parlayan 3 yıldızı

Amazon, kuruluşundan beri e-ticaret endüstrisini değiştiriyor. Gerek ürünlerin hızlı teslimatı gerek çeşitlilik açısından zenginliği gerekse de Amazon Prime gibi servisleriyle Amazon yarışılması zor bir rakip.

Fakat her ne kadar Amazon kullanmanın kolaylığı pek çok insana çekici gelse de e-ticaret dünyasında Amazon gibi büyük çaplı perakende şirketlerini tercih etmeyen niş bir kesim var. Haliyle de onlara hitap edecek niş markalar…

Peki bu markalar Amazon gibi dev şirketlerle nasıl yarışıyor? Önerebilecekleri en iyi servis-fiyat kombinasyonuyla.

Ne alırsan 3 dolar: Brandless

Bu markalardan biri, tüketici ürünleri alanında arzı endam eden Brandless. Çeşitli kategorilerde 250’den fazla ürünü olan Brandless tüm ürünlerini 3 dolardan satıyor. Böylelikle tüketici bir paket tuvalet kâğıdı, bir kavanoz Hindistan cevizi yağı ya da bir paket kahve gibi normalde daha pahalı olan ürünleri üç dolardan satın alabiliyor. Tüketicilerden ilk alışverişin teslimatı için 1 dolar, takip eden alışverişlerin teslimatı için ise 5 dolar talep eden Brandless; dileyenlere yıllık 36 dolar karşılığında ücretsiz teslimat olanağı da sunuyor.

E-ticaretin parlayan 3 yıldızı

“Kalitenin pahalı olması gerektiği gibi bir algı var” diyor Brandless’ın eş kurucu ve CEO’su Tina Sharkey. “Erişimi demokratikleştirmeye ve kaliteli ürünleri daha çok insana daha iyi fiyatlara ulaştırmaya çalışıyoruz.”

Brandless, tüketicileri “marka vergisi”, yani bir ürüne katılan yüzde 70 marka payından kurtarmaya çalıştığını vurguluyor. Amazon her ne kadar çeşitliliğiyle daha fazla tüketiciye hitap etme özelliğini barındırsa da Brandless daha uygun fiyatlara daha şeffaf ürünler tercih eden tüketicileri hedefliyor.

Grup siparişleri için: Boxed

Markalardan bir diğeri ise toptan satış sektörünü hedefleyen Boxed. Boxed aracılığıyla tüketiciler istedikleri ürünleri internet üzerinden toptan satın alıp tek üniteye ödedikleri fiyatı azaltabiliyorlar. Şirketin karşı karşıya olduğu en büyük problem ise paketleri hızlı ve hasarsız halde tüketiciye ulaştırmak. Hasarlı paket sayısını yerel dağıtım uzmanlarıyla işbirliği yaparak azalttığını açıklıyor Boxed.

E-ticaretin parlayan 3 yıldızı

Boxed’ı Costco gibi toptan satış markalarından ayrıştıran özellik ise yıllık üyelik ücreti bulundurmaması ve grup siparişleri alabilmesi. Grup siparişi özelliği ev alışverişini kolay ve eğlenceli kılıyor. Hanedekilerle paylaşılan bir link aracılığıyla evde yaşayan herkes aynı siparişe ortak olarak istedikleri ürünleri ekleyebiliyor. Böylelikle evdeki herkes alışverişe katılmış oluyor.

Mobil alışveriş merkezi: Dote

E-ticaretin parlayan 3 yıldızıBir de 15-25 yaş aralığındaki genç kızları hedefleyen “mobil alışveriş merkezi” platformu Dote var. Dote’un mobil uygulaması aracılığıyla tüketiciler 130’dan fazla markadan aynı anda alışveriş yapabiliyor, uygulama üzerinden kendi özel “listelerini” hazırlayabiliyorlar. Listelerindeki ürünler indirime girdiğinde Dote onları bilgilendiriyor. Birden fazla mağazadan aynı anda sipariş verildiğinde siparişler mağazalarda ayrı ayrı ele alınıyor. Teslimat süreciyse, farklı mağazalardan sipariş veren tüketiciyi uğraştırmamak adına, tamamen Dote’un sorumluluğunda.

Şirketin açıkladığı rakamlara göre bir kullanıcı günde ortalama 200 ürüne bakıyor ve uygulamayı günde 3,9 kere ziyaret ediyor. Platforma dahil olmak için bekleyen pek çok marka olduğunu belirtiyor Dote.

“Tüketici sadakati artık bizatihi markalardan ziyade tüketiciye sunulan alışveriş deneyiminden geliyor. İyi bir tüketici deneyiminin en önemli özellikleri ise teslimat süreci, servisin hızı ve erişimin kolaylığı” diyor Wunderman Ticaret CEO’su Neil Stewart.

Her biri niş kesimlere hitap eden Brandless, Boxed ve Dote; e-ticaretin sağladığı kolaylıktan faydalanarak kendi sektöründeki boşlukları dolduran girişimlere güzel birer örnek teşkil ediyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.