MediaCat

E-ticaret satışı artırma yöntemleri

PC Level, e-ticaret sitesi sahiplerinin kendilerini test etmeleri gereken konulara değiniyor.

E-ticaret satışı artırma yöntemleri

E-ticaret hayatımıza çok değil, profesyonel anlamda 2000 ‘li yıllarında başında girdi.

PC Level haberine göre, e-ticaret sitesi sahipleri öncelikle şu konularda kendilerini test etmeliler:

1. Siteniz güvenli bir alt yapıya sahip mi?

E-ticaret sitesi açmak artık çok kolay. Neredeyse, oyun karakterlerinin satışı dahi e-ticaret platformlarında satılabiliyor. Yani, 14-15 yaşındaki gençlerin hevesleri bir e-ticaret sitesi açmaya yetiyor. Önemli olan, o e-ticaret sitesini; güvenli alışveriş standartlarına ulaştırabilmek. Bunun detayları için, Google’da detaylı bir araştırma yapmaları şarttır, en azından bir uzman aracılığı ile bunu yapabilirler.

2. Ürün çeşitliliğiniz nasıl ?

E-ticaret sitelerinin çoğalması, rekabetinin artması anlamına geliyor. Sizin de açmayı düşündüğünüz veya yayında olan siteniz, hedef kitlenizi cezbedecek bollukta ve alternatifte olmalıdır. Tek bir sektörde satış yapmak, rekabet alanınızı ufaltacaktır. Bu sizin için her ne kadar avantaj gibi gözükse de, her zaman ihtiyaç duyulan yani tüketildikçe ihtiyaç duyulan ürünlere yönelmenizde fayda vardır.

3. Ödeme seçenekleriniz ?

Belki de, e-ticaret sitenizden alışveriş yapmayı düşünen potansiyel müşterilerinizi en çok ilgilendiren mevzu bu. Kredi kartıyla alışveriş imkanı sağlayan e-ticaret siteleri, çoğu araştırmada rakiplerine oranla daha yüksek marjlı satışlar elde ederler. Fakat, sadece kredi kartı kullanımı imkanı vermekte yetmiyor. Taksitlendirme seçenekleri, Evde Ödeme, Banka Havalesi, Paypal, PayU, iPara gibi ödemelerinizi çeşitlendirmenizde size çok katkı sağlayacaktır.

4. Müşteri memnuniyeti ?

Müşterileriniz sizden alışveriş yaptığı saniyeden itibaren bu sorumluluk altına girersiniz. Müşterilerinize verdiğiniz vaadleri yerine getirmek, ticaret hayatınızın sanal dünyada sürekliliği için altın bir kuraldır. Ürün beğenilmediğinde ücretsiz teslim edip ödeme geri alabilme, teknik hizmet, ödemelerde kolaylık sağlama, kargoyu ücretsiz ulaştırma imkanı ve en önemlisi memnuniyetini sitenizde dile getirmesi – bunu yeni e-ticaret sitesi sistemlerinde sağlamanız mümkün. Ürün hakkında yorum yapabilme, beğenme derecelendirebilme sitenizde teknik anlamda almanız gereken önlem ve yenilikler arasındadır.

5.  Ücretsiz Kargo

Belli bir tutar üstünde alışveriş yapan müşterilerinize ücretsiz kargo seçeneği sunun. Bu müşterilerinizin sizi tercih etmesine en büyük etkenlerden birisidir.

 

Reklamsal Boyut, Sitenizin Tanıtımı ve PR çok önemlidir

1. Google, Facebook, Yandex gibi alanlarda mutlaka reklam yayınlayın, Seo’nuzu geliştirin
Bilinirliğinizi arttırmak adına Google ve Facebook gibi alanlarda muhakkak yer alın. Özellikle Google Görsel Reklamları tercih edin. çünkü Google Adsense kullanıcılarının sitelerinde reklamlarınız yayınlandığında dikkat çekme olasılığınız artacak ve sitenize yönelim alacaksınız. Müşterileriniz öncelikle sizi Google’dan sorgulayacakları için Google’da yer almanız çok önemlidir. Sadece reklam vermekle kalmayın SEO ‘nuzu da geliştirin. Hemen hemen her ürün aramasında Google ‘da üst sıralarda çıkmanız sizin faydanıza olacaktır.

2. Facebook Sayfanızda sanal mağazanızın sattığı ürünlerle alakalı olarak bilgiler paylaşın
Bu durum ziyaretçilerinizin dikkatini çeker ve sayfanızı takibe aldırır.

3. Fiyat Karşılaştırma sitelerinde mutlaka yer alın

Ucuzu, Akakçe, Efiyat gibi fiyat karşılaştırma sitelerinin en az birinde muhakkak yer alın. Bu farklı müşterilere ulaşmanıza olanak sağlayacaktır.

4. Mailing ve Sms çalışmaları yapın
Artık günümüzde mail kullanmayan yok denecek kadar az. Bu olanakta müşterilere ulaşabilme yolunuzu arttırmaktadır. Mailing çalışması yaparak müşteri portföyünüzü arttırın.
Sms çalışması yapın. Müşterilerinize direk ulaşmanın yollarından birisi de budur.

5. Kampanyalar düzenleyin ve Yerine fiyat ekleyin.
Fiyatlarınızı kırın. Yüzde 5, yüzde 10, yüzde 25 ‘lere kadar kampanyalar düzenleyin. 199  yerine 119 TL diyerek süreli ya da süresiz kampanya düzenleyin. Müşterilerinizin sizi tercih etmesinde olanak artacaktır.

6. Alexa’da yer alın
Alexa ‘ya kaydolun. Müşterilerinizin Alexa sayfanıza yorum yapmasını isteyin.

7. Bloggerlara reklam verin
Günümüzün dijital günlüğü artık hepimizin de bildiği gibi bloglardır. Bu çılgınlık gün geçtikçe çığ gibi büyümektedir. WordPress bloggerına özel eklenti yazın-yazdırın. Özel reklam alanı oluşturmalarını rica edin ve o alanlara reklam verin. Bu hiç azımsanmayacak kadar büyük bir kitleye ulaşmanıza olanak sağlayacaktır.

E-ticareti aslında aynen fiziksel bir mağaza işi gibi düşünebiliriz, bir başka deyişle e-ticaret yapan kişi artık bir perakendecidir. Tabii ki bu, var olan ürünleri/markaları alıp satmaktır ya da üretip satmak olabilir. E-ticarette de aynen mağazacılıkta olduğu gibi CR (conversion rate; dönüşüm oranı) işin temelini oluşturur. Reklam verdik, iletişim yaptık ve tüketiciyi mağazaya ulaştırdık.
Önemli bir etken de mağazamızdaki satış danışmanlardır. Bir internet mağazasındaki satış danışmanı o mağazadaki içeriktir. İçerik, olası müşterinin sorularına maksimum öneriler sunduğu gibi bir step up’a yönlendirmelidir. (step up/ trade up; müşteriyi daha üst modellere ve daha karlı ürünlere yönlendirme) E-ticaret mağazası içinde doğru ürünlere veya kategorilere yönlendirmek ve bunları hak ettikleri içerikle sunmak dönüşüm oranını arttırır.
Tüm bu faktörler üzerinden yapılan iyileştirmeler, dönüşüm oranları üzerinde olumlu bir artış sağlayacaktır.

Otomatik E-Mail Kullanımı

İnternet üzerinden hizmet veya ürün satışı yapıyorsanız müşterilerinizi takip etmeniz gerekir. Bunun en iyi yollarından biri de otomatik e-postalar kullanmak.
İşte satışlarınızı artıracak 10 otomatik e-posta:

1. Hoşgeldiniz

Üyelik veya ilk satış fark etmez, bir “hoş geldiniz” e-postası ile kendinizi tanıtın, satışını yaptığınız ürün veya hizmetler hakkında bilgi verin. En çok satılan ürünler listesini belirtmeniz ve özel bir indirim önermeniz satışlarınızı artıracaktır.

2. Neden satın almadınız?

Bir ürün veya hizmeti alışveriş sepetine eklemiş fakat satın almamış üyelere bunu hatırlatan bir e-posta göndermenizde hiçbir sakınca yok. Bunu 2-3 gün sonra gönderin ve e-postada mutlaka alışveriş sepetinin linki bulunsun. Böylece üyeniz linke tıklayıp satın almayı gerçekleştirebilir.

3. Ödeme alındı

Müşterinizi tahsilatın gerçekleştiğine dair bilgilendirin. Bu e-postada satın aldığıyla ilgili ürün veya hizmetler bulunsun. Böylece o anda satış gerçekleşmese bile müşterinizi gelecekte kazanma ihtimalini göz ardı etmemiş olursunuz.

4. Tavsiye ricası

Sizden memnun kalmış müşterilerinizden sizi başkalarına tavsiye etmesini rica eden bir e-posta gönderebilirsiniz. İşlerinizi geliştirmenin en faydalı yollarından biri kulaktan kulağa reklamdır. Üstelik bedavadır ve daha da önemlisi yapacağınız en iyi reklamdan daha etkilidir.

5. Kampanyalardan haberdar etme

Daha önce satın alma yapmış ama bir süredir size uğramamış müşterilerinize kendinizi bir kampanya ile hatırlatın. Bu e-postada mutlaka bir indirim önerin. Müşterinizi rakiplere kaptırmayın.

6. Satış gerçekleşti

Satış sonrasında müşterilerinize bir e-posta ile teşekkür edin. Memnun kalıp kalmadığına dair bir ankete davet edebilir veya müşteri hizmetlerine görüşlerini iletmesini isteyebilirsiniz.

7. İlgi alanı

Müşterinizi daha önce yaptığı satışla bağlantılı olan veya satın almadığı ama gezdiği ürünlerle ilişkili ürünleri tanıtan bir e-posta gönderebilirsiniz. Ama bunun için tabii bir ziyaretçi takip programı kullanmanız gerekir.

8. Özel günleri kutlama

Üyelik aşamasında istediğiniz doğum tarihi, evlilik tarihi gibi bilgilerden hareketle müşterilerinizin özel günlerini bir e-posta ile kutlayabilirsiniz. Eğer bu bilgilere sahip değilseniz Sevgililer Günü yahut Yeni Yıl kutlaması da olabilir. Fakat kuru kuruya kutlamakla kalmayın. Üyenize az veya çok özel bir indirim önerin.

9. İlgilendiğiniz ürün geldi

Stokta olmayan ürünlerle ilgilenen kişilere eğer isterlerse ürün geldiğinde haberdar edebileceğinizi belirtin. E-postasını bırakanları ürün stoklarınıza geldiği gün otomatik bir e-posta ile bilgilendirebilirsiniz.

10. Yenileme zamanı

Eğer müşterinizin satın aldığı ürün yeniden almasına uygunsa (örneğin yazıcı kartuşu veya üyelik) bir süre sonra hatırlatma e-postası gönderin. O anda ihtiyacı yoksa bile aklında yer edeceğiniz için bu e-posta ileride de olsa işe yarayacaktır.

 

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.