E-kitap yayıncıları düşündürüyor

Yayıncılar, e-kitabın branşı dönüşümün eşiğine getirdiği görüşünde...

16.07.2010 - 00:00 | MediaCat

Yayıncılar, e-kitabın branşı dönüşümün eşiğine getirdiği görüşünde. Elisabeth Ruge, defalarca kriz atlatmış bir yayıncı. 1990’lı yıllarda Berlin Yayınevi’ni kuran Ruge, bugün yılda 200 yeni kitabın baskısını yapıyor. Yayınevinin durumu şu anda oldukça iyi, ama Ruge’nin yine de geleceğe yönelik bazı endişeleri var.

Ruge, "Önümüzde zor dönemler olduğunu düşünüyorum, hepimizin çok fazla sayıda fikri olması gerekiyor, yeniliklere adapte olmamız ve yayıncılık dünyasında içerik olarak kuvvetli eserleri yeni biçimlerde güçlü bir şekilde sunabilmemiz şart” diyor.

Gelecekten endişeli olan yalnızca Elisabeth Ruge değil. Yayıncılar, kitapçılar ve bu alanda faaliyet gösteren herkes aynı fikirde: E-kitap, tüm branşı büyük bir dönüşümün eşiğine getirdi.

Amerikan piyasasındaki e-kitap satışları, tüm kitap satışlarından elde edilen cironun yüzde 10’unu oluşturuyor. Peki, bu Alman piyasasının eğilimleri için de bir işaret olabilir mi? Son yapılan kamuoyu yoklamalarına göre, Almanya’da 80 milyon kitap okuyucundan yalnızca 3 milyonu dijital kitap okumaya hevesli.

Deutsche Welle