E-bültenler hangi haber kaynaklarını kullanıyor?

Journo'nun araştırmasına göre en çok haber kaynağına, en fazla bağlantıyı Kapsül sunuyor.

28.04.2022 - 12:23 | MediaCat

Medya profesyonellerine yönelik bağımsız dijital platform Journo, geçtiğimiz bir ay boyunca Türkiye’deki üç popüler e-bülteni (Kapsül, #tarih’te bugün, Aposto!) hangi haber kaynaklarına daha sık başvurduklarını ve verdikleri bağlantılarla abonelerini hangi sayfalara yönlendirdiklerini tespit etmek amacıyla analiz etti. Kapsül’den 25, #tarih’te bugün’den 26, Aposto’dan 27 adet günlük bülten alan Journo’nun analizinin sonuçlarına birlikte bakalım.

En çok haber kaynağına, en fazla bağlantıyı sunan e-bülten: Kapsül

Haber kaynaklarının çeşitliliğinin yanı sıra bağlantı verilen sayfa sayısı bakımından da üç e-bülten arasında birinci Kapsül Günlük Doz oldu. Kapsül, doğrudan Twitter paylaşımlarına sıkça bağlantı vermesiyle de diğer iki yayından ayrıldı.

Araştırma sonuçlarına göre Kapsül’ün en çok bağlantı verdiği beş haber kaynağı şöyle sıralandı: BBC Türkçe (bir ayda 207 kez), Diken (136), Twitter (96), Gazete Duvar (86) ve Euronews (78). Kapsül’ün bir ay boyunca 20 kereden fazla kaynak gösterdiği diğer haber kuruluşları ise şunlardı: Cumhuriyet, NTV, Anka, Sözcü, Dünya, T24, Evrensel, BirGün, DW, Independent Türkçe, Bianet, Habertürk, Bloomberg, NTV Spor ve Sputnik.

#tarih, okurlarını kültür-sanat etkinliklerinin bilet satış sayfalarına yönlendiriyor

#tarih’te bugün’ün en çok bağlantı verdiği haber kaynağı da Kapsül’e benzer biçimde bir ayda 122 kez ile BBC Türkçe. Onu, kendi basılı yayını olan #tarih dergi (68), DW Türkçe (65) ve Gazete Duvar (55) izliyor. Bir ay boyunca 20 kereden fazla kaynak gösterdiği diğer haber kuruluşları ise T24, Bianet, Anadolu Ajansı, Diken, Dünya, Euronews, Amerika’nın Sesi olarak karşımıza çıkıyor.

#tarih’te bugün, diğer e-bültenlerden kültür-sanat etkinliklerini duyururken Biletix’in ilgili sayfasına bağlantı vermesiyle (ayda 51 kez) ayrışıyor. E-bültende bu editöryal tercihin bir satış ortaklığına veya sponsorluk anlaşmasına dayanıp dayanmadığına dair bir bilgi ise bulunmuyor.

Aposto’da kaynağından haber az, şarkı ve reklam daha çok

Journo’nun araştırmasına göre Aposto! Gündem en çok bağlantıyı ayda ortalama 34 kez ile Spotify’a veriyor. Bunda her Gündem bülteninin “günün çalma listesi” ile başlaması etkili. Aposto, kendisine ait sayfalara (25) ve YouTube’a (26) da sıkça yönlendirme yapıyor.

Sık sık farklı markaların sponsorluğunda yayımlanan ve e-ticaret platformlarına da yönlendirme yapan bu e-bültende haber kaynaklarına görece az bağlantı veriliyor. Haberleri kaynak göstermeksizin özetleme tercihi öne çıkıyor.

Yönlendirme yapılan haber kaynaklarında Aposto! özelinde de birinci sıra BBC’nin. Bir ay boyunca yönlendirme yapılan 19 haberin 13’ü BBC Türkçe’ye ait. BBC’yi Euronews (18) ve BloombergHT (18) izliyor.

Kaynak: Journo

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.