E-Bay sahte ürün satmakla suçlanıyor

Dünyaca ünlü Fransız çanta üreticileri Louis Vuitton ve Hermes, E Bay'e 'Kendi markalarıyla...

01.07.2008 - 14:05 | MediaCat

Sanal ortamın en büyük E-ticaret sitesi E-Bay sahte ürün satmakla suçlanıyor.

Dünyaca ünlü Fransız çanta üreticileri Louis Vuitton ve Hermes, E Bay’e ‘Kendi markalarıyla bire bir ürünler yapan firmalarla işbirliği yapıp satışlar üzerinden komisyon alma’ nedeniyle dava açtı.

2006’da E-Bay’de satışa sunulan Louis Vuitton ve Christian Dior marka saat, çanta ve parfümlerin yüzde 90’ının sahte çıktığı ve şirketlerin bu nedenle toplam 58 milyon dolar zarar ettiği ifade edildi.

E-Bay ise sanal ortamda güvenli alışveriş için yazılım programlarına yılda 20 milyon dolar harcıyor. Şirketin sahte ürünleri tespit etmek için dünya çapında 2 bin çalışanı bulunuyor. Fransız üretici Hermes, davada E-Bay’ın bugüne kadar Hermes adı altında sattığı tüm ürünlerin sertifikalarını ve seri numaralarını göstermesini talep ediyor.

E-Bay’ın Avrupa Sahte Ürün Tespit Etme Sorumlusu Alexandre Menais, “Sitede günde onlarca müzayede düzenleniyor. Ajandamızda onbinlerce ürün var. Sahte ürünlerin veri tabanımıza girmemesi için yeni yazılımlar satın alıyoruz. Siteye kaçak olarak giriş yapan sahte ürün sayısı da gün geçtikçe düşüyor ancak böyle olaylarla da karşılaşabiliyorsunuz. Mahkemede durumu en ince ayrıntısına kadar anlatacağız” dedi.

Öte yandan E-Bay’da yılın ilk çeyreğinde düzenlenen müzayede sayısında yüzde 19’luk artış kaydedildi. Yine aynı dönem içinde site içinde yapılan ürün satışlarında da yüzde 14’lük artış gözlendi.

ABD’li bir analist ise, E – Bay’de site yönetiminin elinde olmayan nedenlerle sahte ürünlere rastlandığını ancak satış oranı olarak toplamda çok küçük bir yüzdeye sahip olduğunu söyledi.

Fransa’da görülen davanın sonucu sanal ortamın en büyük ticaret ortamlarından biri olan E-Bay’ın geleceğini yakından ilgilendiriyor.

Kaynak:www.gazeteport.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.