MediaCat

E-alışverişte hangi site önde?

DORinsight tarafından yapılan İnternette Alışveriş Alışkanlıkları Araştırması tamamlandı. Araştırmada 18 yaş üzeri tüketicilerin alışveriş sitelerini kullanımları soruldu.

E-alışverişte hangi site önde?

DORinsight tarafından yapılan İnternette Alışveriş Alışkanlıkları Araştırması tamamlandı. Araştırmada 18 yaş üzeri tüketicilerin alışveriş sitelerini kullanımları soruldu. Araştırmaya 74 ilden 18 yaş üstü, %50’si erkek, %50’si kadın 764 kişi katıldı.  Araştırma Online Anket tekniği ile 13-16 Nisan 2012 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

E–alışveriş revaçta
Türkiye genelinde gerçekleştirilen araştırma sonucuna göre, katılımcıların %85’i cinsiyet farkı gözetmeksizin internet üzerinden alışveriş yapıyor. Araştırmada 45+ yaş grubunun, %73 ile diğer yaş gruplarına göre internet üzerinden daha az alışveriş yaptığı gözlemleniyor.

İnternetten yapılan alışverişte en sık satın alınan ürünlere baktığımızda, kadınlarda %70 ile giyim eşyaları, erkeklerde ise %64 ile elektronik eşyalar başta geliyor. İkinci sırada yer alan ayakkabının erkeklerde %37, kadınlarda ise %52 düzeyinde olduğu görülüyor. Satın alınan diğer ürünlerde ise, kadın erkek arasında daha dengeli bir dağılım olduğu gözleniyor. 

İnternet üzerinden en çok alışveriş yapılan sitelerde ise Gittigidiyor (%47) ve Hepsiburada (%45) yakın oranlarla ilk sıralarda yer alıyor. Sıralamanın devamında ise %35 ile Trendyol, %28 ile Markafoni, %20 ile Limango ve %16 ile Morhipo geliyor.

Kadınlar e-alışverişte önde

Araştırma sonuçlarına göre internet üzerinden hizmet veren alışveriş siteleri kadınlar tarafından daha fazla hatırlanıyor. Piyasaya yeni giren Morhipo’nun kadınlar tarafından %32, erkekler tarafından %15 oranında hatırlandığı dikkat çekiyor. İkinci sıradaki Trendyol ise kadınların %31’i, erkeklerin ise %10’u tarafından belirtiliyor. Üçüncü sırayı ise kadınlar tarafından %22, erkekler tarafından %10 oranında hatırlanan Limango’nun aldığı görülüyor.  
 

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.