DYH ve Maliye 24 Kasım’da uzlaşacak

Maliye ile Doğan Yayın Holding (DYH) arasında 3 milyar 755 milyon liralık vergi cezasına ilişkin yapılacak uzlaşmanın...

03.11.2009 - 00:00 | MediaCat

Maliye ile Doğan Yayın Holding (DYH) arasında 3 milyar 755 milyon liralık vergi cezasına ilişkin yapılacak uzlaşmanın 24 Kasım tarihinde yapılacağı öğrenildi.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geçen hafta DYH’ye gönderilen uzlaşma davetiyesinin tarihinin 24 Kasım olduğu öğrenildi. Edinilen bilgilere göre İdare ile Doğan arasında gecikme cezası ile birlikte toplam 4 milyar 823 milyon lirayı bulan rakam için pazarlık üç hafta sonra Ankara’da yapılacak. 

Uzlaşmanın o gün içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Rakamda anlaşma sağlanamaması halinde ise DYH’nin bağlı ortaklarının mahkemeye gitme hakkı bulunuyor. Uzlaşmanın, verginin aslı olan 1 milyar 877 milyon liradan başlaması bekleniyor.

Uzlaşmanın cezalara ilişkin kısmında rakam yüzde sıfırdan başlarken, genellikle yüzde 10’u geçmiyor. Verginin aslında ise Vergi Usul Kanunu’nun Uzlaşma Komisyonu’na verdiği yetkiye göre bir oran belirleniyor. Uzlaşılan miktar raporun sağlamlığına, mükellefin dava açması halinde durumun ne olacağı gibi değerlendirmelerin ardından belirleniyor. Verginin aslına ilişkin uzlaşmada komisyon, kanunun verdiği yetkiye göre 1 milyar 877 milyonluk vergi aslında yüzde 50 veya 80 indirim yapabileceği gibi miktarın tamamını da talep edebiliyor.

Kaynak: Zaman Gazetesi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.