‘Dünyayı Kurtaran Adam Türkiye’yi de kurtaracak’

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk

11.03.2008 - 09:53 | MediaCat

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk sinemasının dünyaya tanıtılması amacıyla Nisan ayından itibaren aralarında ABD, Çin, Almanya, Fransa gibi ülkelerin de bulunduğu toplam 30 ülkede ‘Türk Filmleri Haftası’ düzenleyecek.

Türkiye’ye turist gönderen ve turist gönderme potansiyeli yüksek ülkelere yönelik gerçekleştirilecek etkinlik aynı zamanda dikkatleri Türk sinemasına da çekecek. Nisan ayında ilk olarak Avrupa’da başlatılacak ‘Türk Filmleri Haftası’ etkinliğinin her ülkedeki galalarına da büyük önem verilecek. Bu çerçevede düzenlenecek galaların önemli film festivalleri kadar görkemli olması planlanıyor. Etkinliğin yapılacağı ülkenin sanat ve siyaset dünyasının önemli isimleri de galalarda yer alacak.

Etkinlik kapsamında filmler, ‘Eski, klasikleşmiş ve nitelikli Türk filmleri’, ‘Dünyaca bilinen ve ödül almış Türk filmleri’ ve ‘En son gösterime girmiş Türk filmleri’ olmak üzere üç başlıkla sunulacak. Ayrıca Türk sinemasının önemli sanatçı ve yönetmenlerinin de filmlerinin gösterimi sırasında hazır bulunmaları sağlanacak.

Almanya, Fransa, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra ABD, Çin ve Ortadoğu ülkelerinde de düzenlenecek etkinliklerde ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’, ‘Dünyayı Kurtaran Adam’, ‘Babam ve Oğlum’, ‘Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü?’, ‘Dondurmam Gaymak’, ‘Eğreti Gelin’, ‘Cenneti Beklerken’, ‘Kader’, ‘İnşaat’, ‘Mustafa Hakkında Herşey’, ‘Güle Güle’, ‘Gönül Yarası’ gibi filmler gösterilecek.

Kaynak: Zaman

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.