Dünyanın tüm yaratıcıları birleşti!

Cannes Lions başladı.

22.06.2015 - 14:45 | MediaCat

Cannes Lions, tüm yaratıcı ilhamları bir araya getirecek programıyla resmen start aldı. Görünüşe bakılırsa bu yılın paketi yine dop dolu. “İletişim dünyasında yaratıcılık mı mühimdir etki mi tartışması anlamını yitirmeye mi başladı?” ya da “sanat ve pazarlama nasıl bir araya gelir?” gibi (azıcık fetişleşmiş) geleneksel sorulardan “olası bir zombi kıyameti sırasında izlenmesi gereken hareket planı” gibi son derece makbul pratik tavsiyelere kadar Cannes hayatın ve iletişimin birçok alanını yine kapsamış durumda. Uluslararası arenadan katılan birçok dehanın, fikirlerini ve bilgeliklerini katılımcılarla paylaştığı festivali, önyargılardan arınmış temiz bir kulakla dinlemek en sağlıklı taktik olabilir.

KISA LİSTEDE TÜRKİYE’DEN ÜÇ AJANS
Kayıt süreci ve dekoratif Cannes Lions plajı sosyalleşmeleri güne yayılırken, festivalin ilk günü olan 21 Haziran’da Mobil, Basın, İnovasyon, Doğrudan Pazarlama ve Promo ve Aktivasyon kategorilerinin kısa listeleri açıklandı. Y&R Team Red’in Vodafone için gerçekleştirdiği Kırmızı Işık Uygulaması Mobil ve Doğrudan Pazarlama kategorilerinde, Leo Burnett’in Samsung için hazırladığı Duyan Eller Projesi Doğrudan Pazarlama kategorisinde yer alıyor. Basın kategorisinin Türkiye’den kısa listeye katılan ismi ise, Profilo için hayata geçirdikleri Çift ve Ayakkabılar başlıklı çalışmalarıyla Rafineri.

İLK GÜN GERİDE KALIRKEN
Festivalin ilk gününe yayılan oturumların ortak paydası tabiri caizse bir çağrı üzerine kurulmuş olmasıydı: Konfor bölgesini terk et! Adobe ev sahipliğinde gerçekleşen “Kreatif Rönesans”,  Tom of Finland’ın on yıllara yayılmış etkisinin özetlendiği “İnternetten Önce Erotika: Dünyayı dönüştüren adaleler”, Blinkink yönetici ortağı Bart Yates’in “Oyunbozanlarla tanışın: Tinder’ın insan deneyimlerini teknolojiyle birleştirmesi” ve “Sözcükler ve Resimler: İnsanların önemseyecekleri hikâyeler yaratmak” başlıklı Bacardi oturumu Cannes sahnelerinin ilk gününde yoğun ilgi gören performansları oldu. 21 Haziran günü ilgi çeken ve oturumlarda sıkça tartışılan diğer konu başlıklarıysa deneyimsel pazarlama, kültürel kaos yaratmanın yöntemleri, yeni nesil ünlüler, reklam ve müzik işbirlikleri, sosyal medyanın geleceği idi.