Dünyanın ilk “metagerçek” evi açık artırmayla satılacak

Evinizdeki her odanın metaverse'te kusursuz bir karşılığı olsa nasıl olurdu?

07.01.2022 - 11:51 | Simge Şenses

Dünyanın ilk metagerçek evi satışa çıkıyor

ABD merkezli lüks gayrimenkul danışmanlığı şirketi ONE Sotheby’s International Realty ile sanal mekânlar tasarlamakta uzmanlaşan Voxel Architects, müteahhit ve NFT koleksiyoncusu Gabe Sierra ile birlikte dünyanın ilk “metagerçek” evini tanıttı. İşin aslı, malikâne demek daha doğru.

Yapımı 2022’nin dördüncü çeyreğinde tamamlanacak olan malikâne, Miami’nin en prestijli mahallelerinden birinde bir dönümlük arazi üzerine inşa edilecek. NFT versiyonu ise içerik oluşturucuların blokzincirindeki voxel varlıkları ve oyun deneyimlerinden para kazanabildikleri topluluk odaklı platform The Sandbox metaverse’ün içinde konumlanacak. Sanal malikâneyi satın alan kişi, fiziksel versiyonunun mülkiyet haklarına da sahip olacak.

11 bin metrekarelik alana yayılacak olan malikânede yedi yatak odası ve dokuz banyo bulunacak. Voxel Architects tarafından yaratılacak sanal versiyon da bu özellikleri tam olarak yansıtacak. Malikâne, 2022’de henüz açıklanmayan bir fiyat üzerinden açık artırmaya çıkarılacak. Mülkün özel satış temsilciliğini ise işlemi ethereum blokzincirinde gerçekleştirmeyi planlayan ONE Sotheby’s görevlisi Michael Martinez üstlenecek.

Gabe Sierra, Forbes’a verdiği demeçte yaratılmak istenen deneyimi şu sözlerle anlatıyor: “Evin metaverse’teki karşılığı, gerçek dünyadaki evin bir uzantısı olacak ve alıcının dünyanın dört bir yanından gelen konuklarla ev içi toplantılara, etkinliklere ve partilere ev sahipliği yapmasına olanak tanıyacak. Meta veritabanı ile gerçeklik arasındaki çizgileri bulanıklaştıran bir deneyim yaratıyoruz. Bir ejderhayla dövüştüğünüzü, dağları aştığınızı ve nihayet yeni Bored Ape NFT’nize göz atmaya gelen arkadaşlarınız tarafından karşılandığınız metaverse mülkünüze geldiğinizi hayal edin. Sanal oturma odanızda etkileşime girdikten sonra metaverse’ten çıktığınızda aynı evin gerçek dünyadaki versiyonu içinde oturuyorsunuz. Yaratacağımız deneyim tam olarak bu.”

Kaynak: Forbes

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.