Dünyanın en yenilikçi 10 şirketinden biri: Chobani

Fast Company Dünyanın En Yenilikçi Şirketleri listesinin 2017 sıralamasını açıkladı.

15.02.2017 - 10:20 | MediaCat

Dünyanın en yenilikçi 10 şirketinden biri: Chobani

Fast Company dergisi tarafından her yıl yayınlanan Dünyanın En Yenilikçi Şirketleri (World’s Most Innovative Companies) listesinde bu yıl, Hamdi Ulukaya’nın sahibi olduğu ABD menşeli gıda firması Chobani dünyanın en yenilikçi 50 şirketi arasında kendisine yer bulmayı başardı. Spotify, Huawei, Airbnb, IBM ve Microsoft gibi şirketleri geride bırakarak en yenilikçi 50 şirket listesinin dokuzuncu sıraısna yerleşen Chobani, aynı zamanda, Gıda ve Sosyal Fayda kategorilerinde de birinciliğin sahibi oldu.

Dünyanın en yenilikçi 10 şirketinden biri: ChobaniKonuyla ilgili olarak çalışanlarına bir mektup gönderen Chobani Kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya, çalışanlarına şöyle seslendi:

“Bu yıl Fast Company’nin listesinde en yenilikçi gıda firması olarak ilk sırada yer almaktan, hele de Sosyal Fayda Kategorisi’nde ilk sıraya yerleşmekten çok büyük gurur duyuyorum. Chobani’yi yenilikçi yapan, bizim farklı özelliklerimiz: Burada çalışan insanlar, ürettiğimiz gıda, eylemlerimiz ve daima kolay olanı değil doğru olanı seçerek karar vermemiz. Bundan sonraki girişimlerimizde de olasılıkların sınırlarını zorlamaya devam edeceğiz. Bana en çok gurur veren, böyle bir listede yer almak değil, bizi bu noktaya getiren özelliklere yürekten bağlı bir ekibin parçası olmak aslında.”

Fast Company, 10 yıldır yayınladığı Dünyanın En Yenilikçi Şirketleri listesinde ilk kez 2012 yılında yer alan Chobani’nin bu yıl listedeki dokuzunculuğunu “Yoğurt devi Chobani, yumuşak bir ürün satıyor olabilir ama oyunu sert oynamaktan çekinmiyor” diyerek açıklarken şirketin 2016 yılında geliştirdiği yeni ürünlerle pazar payını artırarak yıllık gelirini 1,5 milyar doların üzerine çıkardığını söylüyor. Hamdi Ulukaya’nın geçen yıl şirketin hisselerini çalışanlarına dağıtmasıysa markanın listede yer almasının bir diğer nedeni.

Chobani’nin Gıda Kategorisi’ndeki birinciliğinin nedenini markanın ürün gamını süt ürünleri reyonunun önemli bir kısmını kapsayacak şekilde genişletmesi olarak gösteren Fast Company, Sosyal Fayda Kategorisi’ndeki birinciliğiyse Chobani’nin kapılarını mültecilere açarak onlara iş olanağı tanımasıyla gerekçelendiriyor.

Dünyanın En Yenilikçi Şirketleri 2017 listesinin ilk 10’u şöyle:

  1. Amazon
  2. Google
  3. Uber
  4. Apple
  5. Snap
  6. Facebook
  7. Netflix
  8. Twillio
  9. Chobani
  10. Spotify

Merak edenler, 50 firmalık listenin tamamına buradan ulaşabilirler.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.