Dünyanın en güçlü insanı kim?

Forbes dergisi ''dünyanın en güçlü insanları'' listesini açıkladı. Derginin ilk kez yayınladığı listeye göre dünyanın en güçlü insanı...

12.11.2009 - 00:00 | MediaCat

Forbes dergisinin açıkladığı en güçlü 100 isim listesinde ilk sırada Obama bulunurken Osama Bin Ladin’in, Sarkozy ve Chavez’i sollaması dikkat çekti.

Forbes dergisi ”dünyanın en güçlü insanları” listesini açıkladı. Derginin ilk kez yayınladığı listeye göre dünyanın en güçlü insanı ABD Başkanı Barack Obama oldu.

ABD Başkanı Barack Obama

Obama’yı ikinci sırada Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ve üçüncü sırada Rusya Başbakanı Vladimir Putin izledi. Listede, toplam 67 kişi yer aldı.

Forbes dergisi yetkilileri listeyi hazırlarken 4 kriteri gözönünde bulundurduklarını, bunların listede yer alan kişilerin ”etkiledikleri insanların sayısı, kendi etki alanlarının ötesinde de güç yayabilmeleri, önemli mali kaynakların kontrolü ellerinde tutmaları ya da bu kaynaklara erişebilir olmaları ve son olarak da güçlerini ne derece etkili kullanabildikleri” olduğu bildirildi.

Listenin ilk 10 ismi şu şekilde sıralanıyor:

1- ABD Başkanı Barack Obama
2- Çin Devlet Başkanı Hu Jintao
3- Rusya Başbakanı Vladimir Putin
4- ABD Merkez Bankası Başkanı Ben S. Bernanke
5- Google’un kurucuları Amerikalı Sergey Brin ve Larry Page
6- Telmex Mexico’nun başkanı Meksikalı zengin Carlos Slim Helu
7- Amerikalı medya devi Rupert Murdoch
8- Wal-Mart marketlerinin üst yöneticisi Michael T. Duke
9- Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Adbul Aziz el Suud
10- Microsoft’un kurucusu Bill Gates

Listede yeralan diğer isimler arasında göze çarpanları da şöyle sıralanıyor: 11. sırada Papa 16. Benediktus, 12. sırada İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, 24. sırada Kuzey Kore lideri Kim Jong-il,29. sırada İngiltere Başbakanı Gordon Brown, 37. sırada terör örgütü El Kaide’nin kurucusu Osama Bin Ladin, 40. sırada İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, 43. sırada Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medyedev, 45. sırada Amerikalı televizyon yapımcısı ve sunucusu Oprah Winfrey, 56. sırada Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve 67. sırada ise Veneüzela Devlet Başkanı Hugo Chavez.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.