MediaCat

Dünyanın en değerli 100 markası açıklandı

Kantar BrandZ En Değerli Global Markalar raporuna göre Apple, marka değeri 1 trilyon doları aşan ilk marka oldu.

Kantar’ın her yıl dünyanın en değerli markalarını sıralayan BrandZ En Değerli Global Markalar raporunun 2024 versiyonu paylaşıldı.

Kantar BrandZ En Değerli Global Markalar 2024’te dünyanın en değerli markaları sıralamasında ilk beşte değişiklik olmadı. Dünyanın en değerli markası Apple, marka değeri 1 trilyon doları aşan ilk marka oldu. Üçüncü kez üst üste dünyanın en değerli markası olan Apple’ı sırasıyla Google, Microsoft, Amazon ve McDonald’s takip etti. İlk 10’da yer alan diğer markalar ise NVIDIA, Visa, Facebook, Oracle ve Tencent oldu.

Dünyanın en değerli 100 markasının toplam değeri yüzde 20 artarak 8,3 trilyon dolara ulaştı ve 2022’deki 8,7 trilyon dolarlık zirveye yaklaştı. Geçtiğimiz yıl en değerli 100 markanın toplam değeri 6,9 trilyon dolar olarak açıklanmıştı.

Finansal performans ve marka değerine göre şekillenen rapor, yapay zekâ bağlantılı şirketlerde ve Meta platformlarında güçlü marka değeri artışını gösterdi. Geçtiğimiz yıla kıyasla 18 basamak yükselerek dünyanın en değerli altıncı markası olan NVIDIA marka değerini yüzde 178 artırdı ve marka değerini en çok artıranlarda ilk sırada boy gösterdi. Instagram marka değerini yüzde 93, Facebook yüzde 79, Google Cloud yüzde 74 ve Uber yüzde 71 artırarak öne çıktı. Adobe marka değerindeki yüzde 66 artışla 19’uncu sıraya yükseldi. Çin menşeli Pinduoduo’nun marka değeri yüzde 61, SAP’nin yüzde 60 ve Oracle’ın yüzde 58 arttı. Yapay zekâ çipi ve ekran kartı üreticisi Advanced Micro Devices (AMD) de marka değerindeki yüzde 53 ile marka değerini en çok artıran 10 şirket arasında yer aldı.

Facebook’un dört basamak yükselişle dünyanın en değerli sekizinci markası olduğu sıralamada Instagram 16 basamak yükselerek 13’ncülüğü elde etti. TikTok altı basamak yükselerek 35’inci sırada boy gösterdi.

İK yazılımı üreticisi ADP, bulut bilişim platformu ServiceNow, bulut bilişim ve sanal teknolojiler şirketi VMware, Lulelemon ve Corona bu yıl en değerli 100 marka sıralamasına ilk kez dahil olan markalar oldu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.