MediaCat

Dünyanın en büyük 100 reklamvereni

Advertising Age’in ‘Global Marketers 2013 Raporu’nun zirvesinde FMCG devleri yer alıyor.

Dünyanın en büyük 100 reklamvereni

Advertising Age dergisinin Kantar Media, Nielsen, Ibope, Ipsos, Pare ve Sigma Conseil işbirliği ile hazırladığı dünyanın en büyük reklamverenleri raporu yayınlandı. Uzun süren bir çalışma sonucunda oluşan rapor, 2012’de tüm dünyada ölçülebilen medya yatırımları dikkate alınarak hazırlandı. Advertising Age’in ‘Global Marketers 2013 Raporu’nun zirvesinde FMCG devleri yer alıyor.

Listenin bir numarasında 10,6 milyar dolarlık medya harcamasıyla P&G yer alırken, ikinci sırada Unilever yer alıyor. Rapora göre P&G, en büyük reklam yatırımını ABD’de yapıyor. ABD’de yaklaşık 3,2 milyar dolarlık yatırım yapan P&G, Çin’de yaklaşık 1,8 milyar, Almanya’da ise 766 milyon dolar reklam yatırımı yapmış.

Listenin sekizinci sırasında Volkswagen bulunuyor. Dünyanın en büyük üçüncü otomobil üreticisi olan VW’nin 12 markası var: Audi, Bentley, Bugatti, Ducati, Lamborghini, MAN, Porsche, Scania, Seat, Skoda, Volkswagen ve Volkswagen ticari araçlar.

‘Rate card’ üzerinden yapılan harcamalara göre Apple’ın 2012’deki reklam harcamaları 1,3 milyar dolar. 2013’ün Eylül ayında yapılan son ölçümde ise ortaya çıkan rakam 1,1 milyar dolar.

2013 verilerinin oluşması yıl sonunu bulabiliyor. Uzun ve özenli bir çalışmayla oluşturulacak bu veriler de çıkar çıkmaz okurlarımızla paylaşacağız.

Görselin üzerine tıklayarak yüksek çözünürlüklü versiyonuna ulaşabilirsiniz.

Dunyanın en büyük 100 reklamvereni

İlgili İçerikler

Dünyanın en büyük reklamverenleri

AdAge’in 90 ülkeyi kapsayan ve geleneksel olarak her yıl yayınlanan Global Reklamverenler raporunun 21.si açıklandı. Dünyanın en büyük 100 reklamvereninin belirlendiği rapora göre…

Dünyanın en büyük reklamverenleri

AdAge’in 90 ülkeyi kapsayan ve geleneksel olarak her yıl yayınlanan Global Reklamverenler raporunun 21.si açıklandı. Dünyanın en büyük 100 reklamvereninin belirlendiği rapora göre, 2006 yılında 97,8 milyar dolarlık reklam harcaması yapıldı. Buna göre global reklam harcamalarında 2005 yılında ölçülebilir medyada yüzde 5,1’lik artış belirlendi. Bu artış 2004 yılında yüzde 12 olarak gerçekleşmişti.


Procter & Gamble liderliğini sürdürdü…

Dünyanın en büyük 100 reklamvereni listesine bakıldığında Procter & Gamble yüzde 4,1 artış ve 8,52 milyar dolarlık reklam harcamasıyla altı yıllık liderliğini sürdürürken, rakibi Unilever 4,53 milyar dolarla ikinci sırada yer aldı. Buna rağmen Unilever’in yüzde 8,1 ve dördüncü sırada yer alan L’Oreal’in de yüzde 12,7’lik artış kaydetmesi dikkat çekti. General Motors ise reklam harcamalarındaki yüzde 17,4’lük düşüşe rağmen, 3,35 milyar dolarla listenin üçüncü sırasında yer aldı. İlk onda yer bulan diğer firmalar ise sırasıyla Toyota, Ford, Time Warner, Nestle, Johnson & Johnson ve DaimlerChrysler oldu.

Listedeki 100 reklamverenden 43’ü ölçülebilir medyada bir önceki yıla göre daha az harcamada bulunurken, 57’si daha fazla harcadı. Sektörel olarak gıda, ilaç ve elektronik pazarlamacılarının ve perakendecilerin harcamaları artarken; soft içecek, finans hizmetleri ve alkollü içecek pazarlamacıları reklam harcamalarında kesintiye gitti.


Apple ilk 100 arasına girdi…

Apple yüzde 85,2’lik artış ve 351 milyon dolarlık harcamasıyla ilk defa en büyük 100 reklamveren arasına 83. sıradan girdi. Apple 2005 yılında ise 118. sıradaydı. Sıralamaya ilk defa giren diğer iki reklamveren ise Alman finans kurumu ING ve Fransa’dan Pernod Ricard oldu.

Listedeki reklamverenlerin yüzde 47.1’i Amerika, yüzde 31,8’i Avrupa, yüzde 15.3’ü ise Asya merkezli şirketlerden oluştu. Dünyanın en büyük reklam verenleri listesinde ilk 100 şöyle:

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.