Dünyanın en büyük 100 reklamvereni

Advertising Age'in 'Global Marketers 2013 Raporu'nun zirvesinde FMCG devleri yer alıyor.
11.02.2014 - 08:28

Advertising Age dergisinin Kantar Media, Nielsen, Ibope, Ipsos, Pare ve Sigma Conseil işbirliği ile hazırladığı dünyanın en büyük reklamverenleri raporu yayınlandı. Uzun süren bir çalışma sonucunda oluşan rapor, 2012’de tüm dünyada ölçülebilen medya yatırımları dikkate alınarak hazırlandı. Advertising Age’in ‘Global Marketers 2013 Raporu’nun zirvesinde FMCG devleri yer alıyor.

Listenin bir numarasında 10,6 milyar dolarlık medya harcamasıyla P&G yer alırken, ikinci sırada Unilever yer alıyor. Rapora göre P&G, en büyük reklam yatırımını ABD’de yapıyor. ABD’de yaklaşık 3,2 milyar dolarlık yatırım yapan P&G, Çin’de yaklaşık 1,8 milyar, Almanya’da ise 766 milyon dolar reklam yatırımı yapmış.

Listenin sekizinci sırasında Volkswagen bulunuyor. Dünyanın en büyük üçüncü otomobil üreticisi olan VW’nin 12 markası var: Audi, Bentley, Bugatti, Ducati, Lamborghini, MAN, Porsche, Scania, Seat, Skoda, Volkswagen ve Volkswagen ticari araçlar.

‘Rate card’ üzerinden yapılan harcamalara göre Apple’ın 2012’deki reklam harcamaları 1,3 milyar dolar. 2013’ün Eylül ayında yapılan son ölçümde ise ortaya çıkan rakam 1,1 milyar dolar.

2013 verilerinin oluşması yıl sonunu bulabiliyor. Uzun ve özenli bir çalışmayla oluşturulacak bu veriler de çıkar çıkmaz okurlarımızla paylaşacağız.

Görselin üzerine tıklayarak yüksek çözünürlüklü versiyonuna ulaşabilirsiniz.

Dunyanın en büyük 100 reklamvereni

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.