Büyükanneler WWF için iş başında!

WWF, küresel ısınmaya karşı büyükannelerden 7 Şubat Ulusal Kazak Giyme Günü için destek alıyor.

21.01.2013 - 16:42 | MediaCat

Dünyamız için bu kez büyükannelerin hatrı kalmasın!

Çoğumuzun kendi zevkimizi yansıtmadığı halde hatır kırmamak için en azından bir kez giydiği anneanne/babaanne işi kazağı olmuştur. Daha sonra ‘verilecekler’ listesinin başını çeken ya da evde giymelik rahat, sıcak kazak ve hırkalar…

Kazak örmek de, örülen kazağı torun toslağa hediye etmek ve ondan giymesini beklemek de bir tek bizim kültürümüze has alışkanlıklar değil elbette.

Kanada’da küresel ısınmaya karşı enerji tasarrufu yaparak ve sera gazı salımını azaltarak girişilen savaşa dikkat çekmek amacıyla WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tarafından hazırlanan kampanya, tam da buna çare olarak bizleri ‘kalın giymeye’ davet ediyor. İşin bu noktasında devreye giren büyükanneler, ellerine telefonu alıp ‘ördükleri kazakları giymeleri’ konusunda torunları tatlı sert tembihliyor.

Şayet, diyor kampanya, bu kış her Kanadalı üstüne kazağını çekip ısı tüketimini azaltmaya katkıda bulunursa hava sıcaklığı 2° düşer; sera gazı salımı ise tam 4 Megaton azalmış olur.

İstanbul’da merkezi ısıtmalı sistemlerin olduğu, gereğinden fazla ısıtılmış kimi evlerde kış ortası ancak yarım kollu tişörtle oturulabildiğini hatrımıza getirirsek, küresel ısınmaya karşı hazırlanan bu kampanyanın naif kaçtığını düşünebiliriz. Ama bilinçlendirici ve faydalı olduğu aşikâr. Hem bu kez büyükanneleri kızdırmayalım!

Olur da 7 Şubat Ulusal Kazak Giyme Günü gelip çattığında kazağımızı giymeyi unutursak diye şu siteden kendi seçtiğiniz büyükanneden hatırlatma talep edebiliyorsunuz.

National Sweater Day 2013 kampanya filmini izlemek için tıklayınız.

 

Itır Yıldız