Dünyada güven hızla yükseliyor

Nielsen’ın dünyada tüketici güvenini ve beklentilerini ölçümlediği endeks çalışmasının yeni açıklanan sonuçlarına göre tüketici güveni dünyada son altı ayda dokuz puan yükseldi...

16.11.2009 - 00:00 | MediaCat

Nielsen’ın dünyada tüketici güvenini ve beklentilerini ölçümlediği endeks çalışmasının yeni açıklanan sonuçlarına göre tüketici güveni dünyada son altı ayda dokuz puan yükseldi. 

Endeks Mart ayında 77 puan iken, Haziran ayında 82’ye ve Ekim ayında 86’ya yükseldi. Araştırmanın gerçekleştirildiği 52 ülkeden 45’inde güven artışı görüldü. Brezilya ve önemli Asya ülkelerinin güvenleri  çift haneli tırmanırken ABD’de 2007’den bu yana endeks ilk defa yükseliş gösterdi. İyimserliğin artmasına rağmen tüketiciler para harcamaya tereddütlü yaklaşıyorlar ve bazı ülkelerde harcama alışkanlıklarının kalıcı bir şekilde değişmiş olduğu görülüyor.

Nielsen Global Tüketici Güven Endeksi araştımasına 54 ülkeden 30,500 internet kullanıcısı katıldı. Araştırmada tüketici güveni, endişe edilen başlıca konular ve harcama eğilimleri sorgulanıyor.   Araştırmanın son raundu 28 Eylül ve 16 Ekim 2009 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Dünyada güven hızla yükseliyor
Nielsen’ın araştırmasına göre dünyada güvenin son üç ayda en fazla yükseldiği ülkeler sırasıyla; Hong Kong (+14 puan), Güney Kore (+13 puan) ve Brezilya (+12 puan) oldu.
Ülkelerin güven sıralamasında ise en üst sırada Hindistan, Endonezya ve Norveç yer aldılar. Güveninin en düşük olduğu ülkeler olan İspanya ve Japonya’da, araştırmanın önceki raunduna göre endeks puanının düşmeye devam ettiği görüldü.

Endeks ortalaması Mart 2009’da en düşük değeri olan 77 paunı kaydetmişti. Yılın ilk yarısında alınan büyük ölçekli önlemlerin yılın ikinci yarısında piyasaları hareketlendirdiği ve tüketici güvenini de olumlu yönde etkilediği görülüyor.  Global endeks ortalaması Mart’dan Ekim’e 6 ay içerisinde dokuz puanlık bir yükseliş kaydetti.
 
Türk tüketicisi temkinli
Türkiye de Mart ayında 60 olan endeks seviyesi Temmuz ayında 7 puan artarak 67’ye yükselmişti. Türk tüketicisinin güvenindeki bu hızlı artışın, araştırmanın Ekim ayında gerçekleştirilen son raundunda aynı hızda devam etmediğini ve puanın aynı seviyede kaldığını görüyoruz (68). Türk tüketicisi mevcut ekonomik konjonktürde temkinli davranıyor.
Türk tüketicilerinin %91’i halihazırda ekonomik durgunluğun varolduğunu belirtiyor ve %60 bu durumun  gelecek bir yıl daha devam edeceğini düşünüyor.

Ekonomi en büyük endişemiz olmaya devam ediyor
Dünyada geçtiğimiz altı aylık dönemde tüketicilerin belirttiği başlıca endişe alanı iş güvenliği (işini kaybetme olasılığı) iken araştırmanın son raundunda az bir farkla da olsa ekonomik durum ile ilgili endişelerin ilk sıraya geçtiği ve iş güvenliğinin ikinci sırada yer aldığı görülüyor.
Türkiye’de ”ekonomik durum” endişelerin ilk sırasında yer alıyor (%18). İkinci sırada iş-yaşam dengesi, üçüncü sırada ise borçlar yer alıyor.

Tüketiciler ekonomik koşullar düzeldiğinde hangi alanlarda tasarrufa devam etmeyi düşünüyor?
Türk tüketiciler dünyadan farklı olarak, ekonomik krizin bitmesinden sonra da devam etmeyi düşündükleri tasarruf alanları arasında ilk sırada telefon harcamalarını belirtiyorlar.  Elektrik ve doğalgaz faturalarında da tasarrufa devam etmeyi düşündüğünü belirten Türk tüketiciler, ev dışı eğlenceden kesmeyi, yeni kıyafetler, PC, cep telefpnu vb. teknolojik ürünler almayı da ertelemeye devam etmeyi düşündüklerini belirtiyorlar.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.