“Dünyaca ünlü 10 marka yaratmak istiyoruz”

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, bu markalardan en az iki tanesinin perakende sektörü için planladıklarını söyledi.

11.12.2012 - 18:00 | MediaCat

"Dünyaca ünlü 10 marka yaratmak istiyoruz" fatih metin

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, “Organize perakende sektörü, 2006 yılından 2011’e kadar ek 285 bin kişiye istihdam sağlamıştır. Bu 5 yıllık kısa zaman içerisinde, sektörde yüzde 95 oranında bir istihdam artışı yaşandığını görüyoruz” dedi.

Kartepe’deki bir otelde gerçekleştirilen “2. Perakendeciler Zirvesi”nde konuşan Metin, perakendecilik sektörünün, dünya ticaretinde önemli gelişmeler gösterdiğini söyledi. Geçen yılda 16 trilyon dolarlık bir hacme ulaşan sektörün, yüzde 11,6 oranında büyüme gerçekleştirdiğini ifade eden Metin, perakendecilik sektörünün 2015 yılında dünyada 22 trilyon dolarlık bir hacme ulaşacağının tahmin edildiğini kaydetti.

Metin, sektördeki Türk firmalarının artık daha rekabetçi ve profesyonel bir yapıya sahip olduklarını ifade ederek, “Perakendecilik sektörü, artık kuruluş, işletim, pazarlama, reklamcılık faaliyetlerini ve organizasyon yapısını, tüketici lehine daha rekabetçi bir yapıya dönüştürmektedir. Bu yapının, ülkemiz ekonomisi için son derece önemli bir katma değer yarattığı gerçektir. Biz tüm bu özellikleriyle organize perakende sektörünü ülke ekonomisinin rekabetçi yapısının birer taşıyıcı kolonu olarak görmekteyiz” diye konuştu.

“2023 yılına kadar dünya çapında 10 marka çıkaracağız”

Metin, Türkiye ekonomisinin önemli bir parçasını oluşturan organize perakende sektörünün, 2023 hedeflerinin belirlendiğini ifade ederek, şöyle devam etti: “Bizim 2023’e yönelik hedeflerimizden birisi de dünya çapında en az 10 marka çıkarmak. Bu markalardan en az 2’sinin perakendecilik sektörüne yakışacağını düşünüyorum. Dünya marka değerleri sıralamasında birçok Amerikalı, Fransız ve ingiliz dev perakende markaları var. Hem de bunlardan bazıları koop e r a t i f ortaklık modeliyle kurulmuş şirketler, şimdi büyük birer marka olarak karşımızda duruyor. Siz sektör temsilcileri güç ve inanç birliğiyle en az 2 veya 3 perakende markasını dünyaya Türkiye adına çıkartacaksınız.”

 

(kaynak: AA/Kocaeli)