Dünya TV test yayınına başladı

Türkiye'nin ilk özel ulusal Kürtçe televizyon kanalı Dünya TV, yayın hayatına atıldı...

28.07.2010 - 00:00 | MediaCat

Türkiye’nin ilk özel ulusal Kürtçe televizyon kanalı Dünya TV, yayın hayatına atıldı. Bölgenin gülen yüzünü ekrana taşımaya hazırlanan kanal, mütevazı bir törenle test yayınlarına başladı.
Yaklaşık 3 aydan beri ekranlarda logosu dönen Dünya TV için 13 aydır hummalı bir hazırlık çalışması gerçekleştiriliyordu.

Gaziantep merkezli yayın yapacak Dünya TV’nin açılışına, Televizyon Yayıncıları Derneği Başkanı ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, Samanyolu Yönetim Kurulu Üyesi Fetin Kazancı ve Samanyolu Haber Genel Yayın Yönetmeni Metin Yıkar ile bölgenin önemli isimleri katıldı. Açılışta konuşan Dünya TV Genel Müdürü Remzi Ketenci, Ramazan ayına ilişkin bir müjde de verdi. Şanlıurfa Balıklıgöl’den bir ay boyunca iftar programı yapacaklarını belirten Ketenci, bu programın bölgenin tanıtımı adına önemli olduğunu söyledi.

Dünya TV’de sevilen diziler, Kürtçenin yanı sıra farklı dil seçenekleri ile de izlenebilecek. Kanal, Mevan, Dengbej, Dengê Gel gibi kendi yapımları ile bölgenin güzelliklerini ekrana taşıyacak. Ayrıca müzik, kadın aile, kültür sanat programları yayınlanacak. Haber bültenleri bölgeye ilişkin sıcak gelişmeleri, iş dünyası ve spor programları ise bölgenin ekonomi ve spor gündemini izleyiciye aktaracak.

Samanyolu yapımlarından, Kader Çizgisi, Ritmini Arayan Kalpler, Büyük Buluşma, Sırlar Dünyası, Abide Şahsiyetler ve Ayna gibi programlar Kürtçe olarak izleyici ile buluşacak. Dünya TV’de çocukları bekleyen programlar da olacak. Samanyolu’ndan tanınan ‘Tarçın ve Arkadaşları’, ‘Caillou’ gibi çizgi yapımların yanı sıra ‘Çirok’ ile de Kürtçe masallar ekrana gelecek. Dünya TV, Türksat 3A, Frekans: 11064 V, Seymbol Rate: 13000 FEC: 5/6’dan izlenebilecek. 

zaman.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.