Dünya Süt Zirvesi başladı

Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, zirvedeki konuşmasında sektörü değerlendirdi.

24.09.2019 - 10:12 | MediaCat

Dünya Süt Zirvesi başladı

Uluslararası Sütçülük Federasyonu (International Dairy Federation – IDF) tarafından Dünyanın güvenilir ve sürdürülebilir süt ve süt ürünlerine erişimine katkıda bulunmak amacıyla her yıl farklı bir ülkede düzenlenen Dünya Süt Zirvesi bu yıl 23 – 26 Eylül tarihleri arasında Türkiye’de gerçekleştiriliyor.

Bu yıl Yaşam İçin Süt temasıyla gerçekleştirilen Dünya Süt Zirvesi’nde dünyanın dört bir yanından süt sanayicilerinin üst yöneticileri, süt üreticileri, tedarikçiler, bilim insanları ve kamu temsilcileri katılıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığının desteğiyle bu yıl İstanbul’da gerçekleştirilen zirvede konuşma yapan Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, üreticilere sunulan eğitimlere ve süt kalitesine değinerek, sektörü değerlendirdi.

8 milyara yaklaşan dünya nüfusunun beslenmesinin sürdürülebilirlik kapsamında ele alındığı zirvede Pınar Süt’ün 18 bin süt üreticisi ve 31 kooperatifle birlikte uyguladığı kalkınma modelini paylaşan İdil Yiğitbaşı, “Bu topraklarda sağılan sağlıklı sütleri Türkiye’yle buluşturuyoruz. Pınar Enstitüsü ile son beş yıldır 13 farklı ilde, 7 binin üzerinde üreticimize hayvan sağlığı, hayvan besleme ve hijyen eğitimleri veriyoruz. Üreticiye verdiğimiz bu destekle sütün kalitesini artırıyor, Türkiye süt sektörü için pusula görevini üstleniyoruz” dedi.

Süt sektörünün gelişiminde bilinçli ve eğitimli üreticinin kilit rol oynadığını dile getiren Yiğitbaşı, “Gıda güvenliğinin önemi daha da güçlendi. Tüketicilerimizin sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişimi için süt üreticileri, kooperatiflerimiz ve süt işleme sanayisi olarak birlikte hareket etmeliyiz. Dünyada bu kadar çok aç insan varken, nüfus artışı ve sağlıklı ve kaliteli gıdaya ulaşımın önemini düşününce her alanda israfı önlemeye çalışmalıyız” diye konuştu.

Sektörün değişen tüketici alışkanlıklarına kulak vermesi gerektiğinin altını çizen Yiğitbaşı, “Yeni nesil, sağlıklı yaşam konusunda çok hassas ve bilinçli tüketicilerden oluşuyor. Sektörün gelişim yolculuğunda bu noktaya odaklanılması ve tüketicilerin hassasiyetlerine önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Pınar Süt olarak yeni nesli sütle buluşturan önemli sosyal sorumluluk projelerine imza attıklarını belirten Yiğitbaşı, “Türkiye’de uygulanan Okul Sütü projesine 2011 yılından bu yana destek veriyoruz. Bunun yanında sekiz yıldır  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Süt Kuzusu Sütü projesinin de tüm sütleri Pınar kalite standartlarında Pınar Süt tesislerinde paketleniyor. Daha sağlıklı bir nesil yetiştirmek için çocuklarımızı kaliteli sütle buluşturmak adına çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.