Dünya patent şampiyonu L’Oreal

Kozmetik sektöründe en fazla patent başvurusunda bulunan firmaların başında Fransız firması...

04.09.2007 - 09:59 | MediaCat

Destek Patent, kozmetik sektöründe patent başvurularını değerlendirdiği “Kozmetik Raporu’nu yayınladı. Raporda öncelikle kozmetik sektöründe faaliyet gösteren üreticilerin rekabet güçlerini koruyabilmek için, Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirdikleri yeni ürünlerini patent ile koruma altına almalarının önemine dikkat çekiliyor. Türkiye kozmetik sektörünün önemli bir bölümü yabancı firmaların elinde olsa da, yerel tasarım ve ürünlerin dünya çapında markalar haline gelebilmesi için, yerli firmaların patent başvuru sayılarının artmasına ihtiyaç duyuluyor.

Kozmetik sektöründe en fazla patent başvurusunda bulunan firmaların başında Fransız firması L’oreal geliyor. Üç kıtada 14 Ar-Ge merkezinde, 3000 bilim adamı ve 30 farklı disiplin ile çalışmalarını sürdüren L’oreal’in 30 binden fazla patent başvurusu bulunuyor. Sıralamada L’oreal’i Wella, Avon, Procter&Gamble, Unilever ve Colgate- Palmolive gibi firmalar izliyor.

Temizlik ve güzellik ürünlerinde dünyanın önde gelen çok uluslu şirketlerinden biri olan Procter&Gamble’ın (P&G) dünyada 300, Türkiye’de 23 markası bulunuyor. 12 ülkede Ar-Ge merkezi olan kuruluş, cirosunun yüzde 3’ünü Ar-Ge çalışmalarına ayırıyor.


“Kozmetik sektöründe daha fazla yerli patent başvurusuna ihtiyaç var”

Türkiye’de kozmetik sektörünün yüzde 60’ının yabancı firmalara ait olduğuna, bununla birlikte yerli firmaların markalarına yapacakları yatırımın pazarın büyümesi açısından önem taşıdığına dikkat çeken Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz şunları söyledi:

“Kozmetik, ileri teknolojinin hakim olduğu, dolayısıyla yeniliklerin çok hızlı yaşandığı ve tüketici beklentilerinin yüksek olduğu bir sektör. Dünyanın güçlü kozmetik firmaları Ar-Ge çalışmaları kadar, bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan ürünlerini korumaya da büyük önem veriyor. Bu sektörde teknolojik buluşların ve içeriklerin yanı sıra, ayırt edici yenilik ve özelliklere sahip parfüm şişeleri gibi tasarımlar da, tasarım tescili ile korunabiliyor. Yerli firmaların patent başvuru sayılarında yaşanacak artışın, ülkemizin bu alanda rekabet edebilirliği açısından gerekli olduğuna inanıyoruz. Güçlü yerli markaların çıkması, sektörün büyümesine de katkı sağlayacaktır.”

Dünyanın dev kozmetik firmalarının bazılarının kozmetik sınıfı olan A61K8 sınıfındaki patent başvuru sayıları*:

* Rakamlar WIPO (Dünya Fikri Mülkiyeti Teşkilatı) raporundan alınmıştır.
Kozmetik Raporu’nun tamamına Destek Patent’in www.destekpatent.com.tr adresli İnternet sitesinden ulaşılabilir.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.