İki hastane arasında haksız rekabet davası

Mahkeme, reklam yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle Dünya Göz Hastanesi hakkındaki kararını açıkladı.

10.09.2018 - 11:41 | Sencer Uçar

Dünya Göz'e haksız rekabet cezası

Sakarya’da faaliyet gösteren Özel İnci Göz Hastanesi’nin, Dünya Göz Hastanesi’nin katarakt ameliyatlarında fark ücreti alınmayacağına odaklanan 2013 tarihli reklam kampanyasıyla reklam yasağını deldiği ve haksız rekabete neden olarak kendilerini zarara uğrattığı gerekçesiyle Dünya Göz Hastanesi hakkında 2014’ün Şubat ayında açtığı tazminat davası sonuçlandı. İstanbul 2’nci Asliye Ticaret Mahkemesi, dört yıl süren davanın ardından Özel İnci Göz Hastanesi’ni haklı buldu ve Dünya Göz Hastanesi’nin 200 bin TL’si maddi, 20 bin TL’si manevi olmak üzere 220 bin TL tazminat ödemesine hükmetti.

Özel İnci Göz Hastanesi’nin iddiası; Dünya Göz Hastanesi’nin reklam yasağı bulunan bir alanda kampanya yayınlayarak reklam yasağını deldiği, reklam kampanyasının yayınlandığı 2013 tarihinde yıllık kârını yüzde 155 artırarak 25 milyon TL kâr elde ettiği, buna karşın Özel İnci Göz Hastanesi’nin o yıl yaptığı katarakt ameliyatı sayısında yüzde 50’lik düşüş yaşandığı yönündeydi. Bu iddiaları ile birlikte Özel İnci Göz Hastanesi, 50 bin TL manevi, 1 milyon TL de maddi tazminat talep etmiş, Dünya Göz adına Avukat Mustafa Doğan ise iddiaların asılsız ve afaki olduğunu, kampanyanın bilgilendirme amaçlı yürütüldüğünü savunarak, davanın reddini istemişti.

Tarafların gerekçe ve savunmalarının yanı sıra bilirkişi raporu alınmasını da talep eden mahkemeye sunulan 18 Şubat 2018 tarihli ek bilirkişi raporunda ise davacı tarafın talebinde haklı olduğu ve zararın da 255 bin TL olarak hesaplandığı belirtildi.

Yargılama sonucunda Dünya Göz Hastanesi’nin söz konusu tarihteki reklam faaliyetlerinin reklam yasağı kapsamında olduğu ve haksız rekabette bulunduğuna hükmedildi. Toplam 220 bin TL tazminatın yanı sıra yargılama giderlerini de Dünya Göz Hastanesi’nin üstüne bırakan mahkeme, kararın bir örneğinin de gazetede ilan edilmesine karar verdi.

Davayı Özel İnci Göz Hastanesi adına takip eden Avukat Şenol Saltık, mahkemenin verdiği kararın sağlık sektörü için bir ilk niteliği taşıdığını ve haksız rekabet niteliğindeki reklamların önlenmesi açısından son derece önemli olduğunu belirterek, davalı hastaneye reklam yapma yasağı getirildiğini ve bu kararın da haksız rekabet davalarında bir ilk olduğunu söyledi.

Dünya Göz Hastanesi’nin, konuya ilişkin Dünya Göz Hukuk Ekibi tarafından kaleme alınan açıklaması şöyle:

İnternet sitesinde “Mahkeme dev hastane zincirini tazminata mahkum etti“ başlığıyla yer alan haberdeki eksik ve hatalı noktalar konusunda sizi bilgilendirerek, gerekli düzeltmelerin yapılmasını rica ediyoruz.Habere konu İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi’nin kararı henüz kesinleşmiş bir hüküm değildir. Söz konusu karara karşı Dünya Göz Hastanesi tarafından istinaf yoluna ve diğer tüm hukuki yollara başvurulmuş ve vurulacaktır.Hukuk Muhakemeleri Kanunu Madde 357/2 uyarınca aile ve kişiler hukukuna ilişkin kararlar, kesinleşmedikçe icra edilemeyecektir. Buna karşın davacı vekili tarafından kararın icrası için başlatılan icra takibi de bu doğrultuda yapılan itirazlarımız neticesinde ilgili İstanbul İcra Hukuk Mahkemesi tarafından “haksız rekabet eylemini düzenleyen Türk Ticaret Kanunu hükümlerine aykırı davranma olayının tespite yönelik olması, haksız rekabeti, meni, maddi ve manevi tazminatı istemi şahsın hukukuna ilişkin olduğundan ilamın kesinleşmesi gerektiği” gerekçesi ile iptal edilmiştir.

Diğer yandan haberde; davacı hastane tarafından 50 bin TL manevi, 1 milyon TL de maddi tazminat talep edildiği belirtilmiş ise de davacının dava dilekçesindeki maddi tazminat talebi 10 bin TL’dir. Bu nedenle bu hususta da gerekli düzeltilmenin yapılmasını rica ederiz.

Yine aynı haberde; bilirkişilerin davacının talebinde haklı olduğu yönünde bir bilgilendirme yapılmış ise de bu hususun da doğruluk payı bulunmamaktadır.

Zira yargılama aşamasında bilirkişi heyeti tarafından yapılan incelemelerde de davacı şirketin bu bilgilendirmeden ötürü uğradığı bir zarara rastlanılmadığı yönünde kanaat bildirilmiştir. Lakin İlk Derece Mahkemesi takdirini farklı şekilde kullanmıştır.

Son olarak her ne kadar mahkeme kararı dayanak gösterilerek mahkeme kararının bir örneğinin de gazetede ilan edilmesine hükmedildiği belirtilmiş ise de, yukarıda yapmış oluğumuz açıklamalarda da belirttiğimiz gibi davaya konu rekabetin önlenmesine dair ilâmlar kişiler hukukuna ilişkin olduğundan, kesinleşmeden icra edilmesi mümkün değildir. Bundan ötürü, gerek aleyhimize açılan dava gerekse kesinleşmemiş bir kararın haksız rekabete yol açar şekilde yayılmasına karşı ayrıca hukuki yollara başvurulacaktır. Bu nedenle haberde bir örneğine yer verilen kararın sonuç kısmının kaldırılması da rica ederiz.

Habere yansıyan davanın konusu, Dünya Göz Hastanesi’nin 2013 tarihinde katarakt ameliyatlarına ilişkin yapmış olduğu bir bilgilendirmedir ve katarakt ameliyatlarındaki yanlışlara dikkat çekmek için yapılmıştır. Gerçekten de mezkûr dönemlere geri döndüğümüzde, gereksiz ve hatalı katarakt ameliyatlarıyla SGK’nın ve vatandaşın zarara uğratıldığından yakınıldığı hatıra gelecektir. Bahsi geçen hatalı işlemlere karşı Dünya Göz Hastanesi vatandaşlar nezdinde konunun takipçisi olmuştur.

Dünya Göz Hastanesi, hastalarına sunduğu hizmet kalitesini her daim ileri taşıma hedefinden şaşmaksızın var gücüyle çalışmaya devam edeceği gibi, bedeli ne olursa olsun, kamu sağlığını tehlikeye atan uygulamaların karşısında, durmayı sürdürecektir.

Kamuoyunun bilgisine sunar, söz konusu haberle ilgili gerekli düzeltmelerin yapılmasını rica ederiz.

Kaynak: Hurriyet.com.tr, Görsel: Mapio.net

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.